تاثیر کربوهیدرات بر بدن چیست؟ توضیح کامل + ویدیو

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

 دانلود فایل ویدیویی

تاثیر کربوهیدرات بر بدن چیست؟

کدامیک از اینها دارای کربوهیدرات کمتری هستند؟ قرض نان؟ کاسه برنج؟ یا نوشابه گازدار؟ این سؤالی فریبنده است. گرچه نوع روغن‌، ویتامین و سایر مواد غذایی موجود در آنها متفاوت هست، اما هنگامی که موضوع کربوهیدرات پیش می‌آید آنها تقریباً یکسان هستند. پس واقعاً این در رژیم غذایی شما به چه معناست؟

اول از همه، کربوهیدرات‌ در دسته‌بندی غذایی در گروه قندها قرار دارند و ملکول‌های آنها را بدن شما می‌شکند تا قند تولید کند. کربوهیدرات‌ها می‌تواند بسته به ساختارشان ساده یا پیچیده باشند.

قند ساده مونوساکارید هست. گلوکز، فروکتوز، و گالاکتوز تمامی اینها قندهای ساده هستند. با پیوند دو تا از آنها با هم، شما یک دی ساکارید، لاکتوز، مالتوز، و یا ساکارز خواهید داشت.

از سوی دیگر در بررسی تاثیر کربوهیدرات بر بدن ، در کربوهیدرات‌های پیچیده، سه نوع یا بیشتر قند ساده دارند، که به هم چسبیده‌اند. کربوهیدرات‌های پیچیده با سه تا ده پیوند قندی، اولی گوساکاریدها هستند. و اینها با پیوندی بیش از ده نوع قند، پلی ساکاریدها هستند.

حتما بخوانید: تاثیر شکر بر مغز چیست؟ توضیح کامل

انواع کربوهیدرات کدامند؟

در کل باید بگم که سه نوع کربوهیدرات وجود دارد: قند و نشاسته و فیبر.

قند ها

 به صورت طبیعی در بعضی غذاها  شامل: میوه ها، عسل، آبمیوه، شیر ( لاکتوز ) و سبزیجات یافت می شود، دیگر شکل های قند ( برای مثال قند ) به غذاها و نوشیدنی هایی نظیر شیرینی، شکلات، بیسکویت، نوشابه در طول ساخت اضافه می شود و یا هنگام آشپزی و شیرینی پزی در خانه اضافه می شود. به خاطر داشته باشید که قند کربوهیدرات است اما همه ی کربوهیدرات ها قند نیستند و تاثیر کربوهیدرات بر بدن نباید فراموش کرد

نشاسته ها

نشاسته کربوهیدرات ذخیره‌ای در گیاهان (سیب زمینی، نان، برنج و…) است که از بهم پیوستن تک قندی‌ها به اشکال مختلف حاصل می‌شوند و در بدن پس از گوارش مالتوز تبدیل شده و سرانجام به تک‌قندی‌های گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز در می‌آیند. این سه تک‌قندی جذب خون شده و پس از عبور از کبد به وسیله گردش خون در سرتاسر بدن پخش می‌گردد.

در ادامه بررسی تاثیر کربوهیدرات بر بدن ، از تعداد زیادی واحد های مختلف قند متصل بهم ساخته شده است، در غذاهایی که از گیاهان به وجود آمده اند، یافت می شود. غذاهای نشاسته ای، مانند نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی هستند. نشاسته انرژی ماندگاری را در طول روز برای بدن فراهم می کند.

 فیبر ها

تنها در غذاهایی که از گیاهان به دست می آید یافت می شود. فیبر به حفظ سلامت روده ها کمک می کند و بعضی از انواع آن برای کاهش کلسترول مفید هستند. تحقیقات در مورد تاثیر کربوهیدرات بر بدن نشان داده است که برنامه ی غذایی که در آن میزان فیبر مصرفی بالا باشد باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع دو و برخی از انواع سرطان می شود. منابع خوب فیبر شامل گیاهان همراه با پوستشان، نان های سبوس دار، ماکارونی سبوس دارو حبوبات ( لوبیا، عدس و … ) می شود.

حتما بخوانید: ۶ عادت غلط و بسیار مضر بعد از غذا خوردن

تاثیر کربوهیدرات بر بدن چیست؟ توضیح کامل

حتما بخوانید: ۵۰ دلیل برای شروع رژیم غذایی سالم از همین امروز

در هضم کربوهیدرات چه اتفاقی ای افتد؟

در طول هضم، بدن شما این کربوهیدرات‌ها را به واحدهای مونوساکارید می‌شکند، که سلول‌ها می‌توانند برای انرژی از آنها استفاده کنند. تاثیر کربوهیدرات بر بدن به این گونه است که وقتی شما هر نوع غذای غنی از کربوهیدرات می‌خورید، سطح قند خون شما، بطور طبیعی به اندازه یک قاشق چای خوری بالا می‌رود. اما دستگاه گوارش شما با همه کربوهیدرات بطور یکسان رفتار نمی‌کند. نشاسته و فیبر را در نظر بگیرید، هر دو پلی ساکارید هستند، هر دو از گیاهان مشتق شده‌اند، هر دو متشکل از صدها هزار مونوساکاریدهایی هستند که به هم پیوسته‌اند، اما آنها بطور متفاوتی با هم پیوند خورده‌اند، و این اثر متفاوتی بر بدن شما خواهد گذاشت.

در نشاسته، که گیاهان اغلب جهت مصرف انرژی در ریشه‌ها و تخم‌هایشان ذخیره می‌کنند، مولکول‌های گلوکز توسط زنجیره آلفا به هم می‌پیوندند، که بسیاری از آنها به راحتی با آنزیم دردستگاه گوارش شما شکسته می‌شوند. اما در فیبر، پیوند بین مولکول‌های مونوساکارید از نوع بتا هست، که بدن شما نمی‌تواند آن را بشکند. فیبر می تواند برخی از نشاسته‌ها را به دام بیاندازد، و مانع از شکستن آنها شود، و نتیجه آن چیزی به نام نشاسته مقاوم در تاثیر کربوهیدرات بر بدن هست.

خُب غذای غنی از نشاسته، مانند بیسکویت و نان سفید، به سادگی هضم می‌شوند، و به سرعت تمامی گلوکز آن در خون آزاد می‌کند، واگر شما نوشیدنی غنی ازگلوکز مانند نوشابه بنوشید، دقیقاً این اتفاق رخ می‌دهد. این خوراکی‌ها شاخص گلوکز بالایی دارند، مقداری که در یک خوراکی خاص سطح قند خون را افزایش می‌دهد.

نوشابه و نان سفید شاخص گلوکز مشابهی دارند زیرا تاثیر کربوهیدرات بر بدن آنها یکسان است. اما وقتی خوراکی با فیبر بالا مثل صیفی‌جات، میوه و غلات کامل (پوست نکنده)، می‌خورید، پیوند‌های از نوع بتا به آرامی گلوکز را در خون آزاد می‌کنند. ابن خوراکی‌ها شاخص گلوکز پائین‌تری دارند، و خوراک‌هایی مانند تخم‌مرغ، پنیر و گوشت کمترین میزان شاخص گلوکز را دارند.

هنگمی که غذا از سیستم گوارش شما به جریان خون شما حرکت می‌کند، بدنتان آنها را به بافت‌های شما منتقل می‌کند که این می‌تواند به صورت انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

حتما بخوانید: ۴۰ تا از مهمترین و مغذی ترین مواد غذایی که رژیم شما را هم غنی تر می کنند

تاثیر کربوهیدرات بر بدن چیست؟ توضیح کامل

حتما بخوانید: ۱۴ موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند

انواع کربوهیدرات های مفید و مضر

ساختار تمام و تاثیر کربوهیدرات بر بدن یکسان نیست نیست. کربوهیدرات‌های ساده که در چیپس، کلوچه و نان سفید وجود دارند به سادگی هضم می‌شوند اما کربوهیدرات‌های مرکب که در میوه‌ها و سبزی‌ها و نان جو و سایر حبوبات وجود دارند به سرعت هضم نشده و درصد سوخت آن‌ها پایین است.

کربوهیدرات های مفید بر بدن

نوع خوب می‌تواند به شدت برای شما مفید و تاثیر کربوهیدرات بر بدن خیلی خوبی داشته باشد. این نوع نه تنها برای سلامتی ضروری است، بلکه فواید مختلفی هم دارد. کربوهیدرات‌هایی که معمولا خوب شناخته می‌شوند کربوهیدرات‌های پیچیده هستند؛ مثل غذا‌هایی از گندم کامل، میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و مغزها. این مواد غذایی نه‌تن‌ها فرآوری نشده هستند، بلکه مقدار زیادی مواد غذایی مفید دیگر هم دارند. محققین «کربوهیدرات خوب» و «کربوهیدرات بد» را به این شکل دسته‌بندی کرده‌اند.

 • دارای میزان کالری کم یا متعادلی هستند.
 • دارای میزان زیادی مواد مغذی هستند.
 • عاری از قند فراوری و تصفیه شده هستند.
 • دارای میزان زیادی فیبر طبیعی هستند.
 • سدیم کمی دارند.
 • چربی اشباع شده کمی دارند.
 • میزان بسیار ناچیزی از کلسترول یا چربی ترانس دارند.
کربوهیدرات های مضر برای بدن

کربوهیدرات‌هایی که بد شناخته می‌شوند شامل انواع شیرینی، نوشابه‌ها، غذا‌های عمل‌آوری شده، برنج سفید، نان سفید و دیگر غذا‌هایی هستند که از آرد سفید گرفته می‌شوند. این غذا‌ها دارای کربوهیدرات ساده هستند. کربوهیدرات بد به ندرت دارای ارزش غذایی است.

 • کالری بالایی دارند.
 • مملوع از قند تصفیه شده هستند.
 • فیبر کمی دارند.
 • سدیم بالایی دارند.
 • برخی از آن‌ها چربی اشباع شده بالایی دارند.
 • برخی از آن‌ها کلسترول و چربی ترانس دارند.
حتما بخوانید: رژیم کتون زا یا Ketogenic – راهنمای کامل رژیم کتوژنیک

ارتباط کربوهیدرات، انسولین و چربی

یکی از مراحل تاثیر کربوهیدرات بر بدن ترشح هرمون انسولین است. انسولین، هورمونی است که در پانکراس تشکیل می‌شود، یکی از ابزارهای اصلی بدن برای اندازه گیری قند است. هنگامی که شما غذایی می‌خورید، قند خون شما بالا می‌رود، انسولین در خون شما ترشح می‌شود. این ماهیچه‌ها و سلول های چربی شما را برمی‌انگیزد تا گلوکز دریافت کنند و شروع به تبدیل قند به انرژی کنند.

درجه‌ای که یک واحد انسولین قند خون را کاهش می‌دهد به ما در درک چیزی به نام حساسیت انسولینی کمک می‌کند. هرچه واحد انسولین بیشتر شود قند خون پائین تر آمده، و شما حساسیت بیشتری نسبت به انسولین خواهید داشت.

اگرحساسیت انسولینی پائین رود، به آن مقاومت انسولینی گویند. در این شرایط تاثیر کربوهیدرات بر بدن ، پانکراس هنوز انسولین آزاد می‌کند، اما سلول‌ها، بخصوص سلول‌های ماهیچه‌ای، کمتر و کمتر به آن واکنش نشان می‌دهند، بنابراین قند خون پائین نمی‌آید، و انسولین خون همچنان به بالا رفتن ادامه می‌دهد.

خوردن مزمن مقدار زیادی از کربوهیدرات‌ها ممکن است که منجر به مقاومت انسولینی شود، و دانشمندان زیادی بر این باورند که مقاومت انسولینی منجر به مجموعه شرایطی به نام سندرم متابولیک می‌شود. که شامل مجموعه‌ای از علائم، از جمله قند خون بالا، افزایش دور کمر، و فشار خون بالا است. این خطر عارض شدن بیمارهایی، مانند بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع دوم را افزایش می‌دهد. و شیوع آن در سراسر جهان

به سرعت در حال افزایش است. ۳۲ درصد از جمعیت ایالات متحده دارای سندرم متابولیک هستند.

 چه مزه خوراکی شما شیرین باشد و چه نباشد، قند، قند است، و کربوهیدرات زیادی می‌تواندمشکل آفرین باشد.

خُب شاید بخواهید از سوشی ماکارونی بوریتو پیتا رول شیرینی ساندویچ همبرگر بگذرید.

حتما بخوانید: روزه دوره ای یا Intermittent Fasting – روشی فوق موثر در کاهش وزن و چربی

تاثیر کربوهیدرات بر بدن چیست؟ توضیح کامل

حتما بخوانید: چربی های سالم – ابرخوراک ها

کربوهیدرات ها و تاثیر آن بر روی رفتار

برخی در مورد تاثیر کربوهیدرات بر بدن معتقد هستند که مصرف غذاهای شیرین توسط کودکان می تواند سبب یک مشکل رفتاری به نام بیش فعالی گردد که در قالب نشانه هایی مانند اختلالات عدم تمرکز، بروز می کند. اما اغلب محققان دریافته اند که، ساکارزو (شکر)می تواند اثربرعکسی داشته باشد. برخلاف آنچه که قبلاً تصور می شد که، یک وعده ی غذایی غنی از کربوهیدرات های ساده، سبب تولید انرژی برای فعالیت های اضافی یک کودک بیش فعال می شود.

در بررسی تاثیر کربوهیدرات بر بدن و رفتار، اگر  در یک وعده پر کربوهیدرات، اگر کم چربی و کم پروتئین باشد دارای اثر آرامبخش و خواب آور است.

امیدوارم از این مطلب در مورد تاثیر کربوهیدرات بر بدن و فواید و عوارض کربوهیدرات های خوب و بد استفاده کرده باشید.

حتما بخوانید: رژیم پر پروتئین برای کاهش وزن و افزایش سلامتی
حتما بخوانید: روش های افزایش بهره وری در زندگی و محیط کار
حتما بخوانید: انواع استرس و عوامل استرس زا – تاثیر استرس بر مغز و بدن چیست؟
حتما بخوانید: اهمیت خواب برای سلامت بدن، مغز و حافظه
حتما بخوانید: 20 مواد غذایی مفید برای تقویت مغز ، حافظه و تمرکز
حتما بخوانید: انواع و علائم افسردگی – توضیح کامل

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉