ضررهای سیگار برای بدن – توضیح کامل

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

سیگار کشیدن برای ما خوب نیست. این اخبار جدیدی نیست. ما در مورد ضررهای سیگار برای بدن مدت هاست اطلاع داریم. اگر شما هم با من هم عقیده هستید پس لطفا این ویدیو به زبان فارسی را حتما ببینید.

 دانلود فایل ویدیویی

بر خلاف تصور بسیاری، تفاوت اندکی بین انواع مختلف مصرف تنباکو وجود دارد. بنابراین فرقی نمی کند شما سیگار دود می کنید یا قلیان یا از ویپ استفاده می کنید. در این مطلب ما در مورد ضررهای سیگار برای بدن و آمار مربوط به آن می پردازیم.

در دود کردن تمامی این محصولات مواد مضر مانند استون، تار، نیکوتین و مونوکسید کربن وجود دارد.

طبق تحقیقات موجود، سیگار دارای حدود ۶۰۰ ماده تشکیل دهنده(و حدود ۵۰۰۰ ماده شیمیایی در هر پک دود) است که بسیاری از آنها در سیگار برگ، قلیان و ویپ هم یافت می شوند.

حتما بخوانید: ۱۴ موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند

دانلود فایل صوتی

ضرر های سیگار کشیدن ضررهای سیگار در بدن ضررهای سیگار در جسم تاثیر سیگار خطرات سیگار کشیدن سیگار اینفوگرافیک خطرات سیگار کشیدن اینفوگرافیک ضررهای سیگار کشیدن

این مواد نه تنها به ریه ها و سیستم تنفسی آسیب های جدی وارد می کنند بلکه تمامی بدن و حتی اراده و شخصیت شما را تهدید کرده و تغییر می دهند.

برخی از این آسیب ها بلافاصله و برخی در طولانی مدت روی بدن و ذهن تاثیر می گذارند.

علاوه بر این فرد سیگاری نه تنها به خود آسیب می زند بلکه تاثیر سیگار برای اطرافیان خود و سلامتی آنها را نیز منجر می شود.

عاملی که به آن تاثیرات سیگار یا دود غیر مستقیم نیز گفته می شود. این نوع آسیب های اجتماعی به همراه آسیب های شخصیتی می تواند از در شمار ضررهای سیگار در جامعه قرار بگیرد.

حتما بخوانید: ۱۰ مهارت زندگی خیلی مهم که در هیچ کلاسی تدریس نمیشه!
حتما بخوانید: هر روز باهوش تر از دیروز

حتما بخوانید: ۵۰ دلیل برای شروع رژیم غذایی سالم از همین امروز

اما ضررهای سیگار برای بدن دقیقا چه چیزهایی می باشد؟

با هر پُک سیگار، دود آن بیش از ۵۰۰۰ ماده شیمیایی را با بافت‌های بدنمان مورد تماس قرار می‌دهد. بسیاری از این مواد شیمیایی سمی بوده و ارتباط مستقیم حداقل ۶۹ عدد از آنها با انواع سرطان کاملا اثبات شده است.

بیاید نگاهی بیندازیم به اتفاقاتی که هنگام عبور محتویات دود سیگار و تنباکو در بدن می‌اُفتد و چگونه هر کدام از سیستم های موجود در بدن تحت تاثیر قرار می گیرند.

ضرر های سیگار کشیدن ضررهای سیگار در بدن ضررهای سیگار در جسم تاثیر سیگار خطرات سیگار کشیدن سیگار اینفوگرافیک خطرات سیگار کشیدن اینفوگرافیک ضررهای سیگار کشیدن

حتما بخوانید: یادآوری های ساده برای زندگی فوق العاده

۱- سیستم عصبی مرکزی

ضررهای سیگار برای بدن با تغییر الگوی رفتاری و نحوه پاسخگویی بدن به مواد مضر و محرک موجود در خود، یک عادت ناسالم و باور غلط درونی مبتنی بر آرامش و لذت خیالی در اثر مصرف در فرد ایجاد می کند که به آن اعتیاد گفته می شود.

این اعتیاد جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.

یکی از معروف ترین مواد تشکیل دهنده تنباکو، نیکوتین است. در مدت ۱۰ ثانیه، جریان خون نیکوتین را به مغز می‌رساند که باعث رهاسازی دوپامین و سایر انتقال‌دهنده‌های عصبی  شامل اندورفین‌ها می‌شود که احساس لذت و اعتیاد آور بودن سیگار کشیدن را به‌وجود می‌آورند.

این حس آرامش کاملا مصنوعی بوده و در اثر اصرار بر عادت ناسالم سیگار کشیدن در بدن و مغز تثبیت می شود. این بدین معنیست که کشیدن سیگار بدن را به حالت اضطراری و پر از تنش فرو می برد (آیا اولین باری که سیگار کشیدید را به یاد دارید؟) و مغز برای ایجاد آرامش و خروج از این حالت، در بدن هورمون های دوپامین و اندورفین ترشح می کند. این پاسخ بدن در ذهن  به عنوان آرامش تفسیر می گردد.

با ادامه دادن به این عادت (در اثر عوامل مختلفی چون فشارهای اجتماعی، فشارهای هم گروه های سنی و جمعی، …. ) پاسخ هورمونی بدن به این تغییر حالت ناگهانی در اثر مصرف تنباکو، به عادتی تبدیل می گردد که به آن اعتیاد گفته می شود

در نتیجه شخص معتاد تصور می کند که بدون وجود سیگار نمی تواند به قولی دوام بیاورد و آرام گردد یا لذت ببرد. ایجاد حس نیاز و وابستگی از ضررهای سیگار برای بدن و مغز می باشد. در تصویر پایین میزان درصد سیگاری های کشور آمریکا را در سال ۲۰۱۷ بر حسب آمارگیری هایی که انجام شده آورده ام

حتما بخوانید:  واقعا زبان بدن چیست ؟

حتما بخوانید: مواد غذایی مفید برای تقویت مغز ، حافظه و تمرکز

بنابراین می توان گفت که اعتیاد به سیگار یا نیکوتین در حقیقت وجود ندارد. این باور غلط در نیاز به پاسخ ناخودآگاه شرطی شده بدن (در اثر مبارزه با اثرات آنی و مهلک تنباکو) است که اعتیاد را می سازد.

علاوه بر این، مغز در اثر همین عادت ناسالم، برای پوشش دهی میزان بسیار نیکوتینی که وارد بدن می شود، تعداد دریافت کننده های نیکوتین را افزایش می دهد و آستانه تحمل آن را نیز به صورت فیزیکی از طریق ترشح هورمون ها و به صورت ذهنی از طریق ناخودآگاه بیشتر می کند.

در نتیجه زمانی که نیکوتین به میزان مشخص شده به بدن نمی رسد، فرد احساس استرس، افسردگی، عصبی شدن، سردرد و بی خوابی می کند که این نیز به باور غلط آرامش بخشی و لذت کشیدن سیگار دامن می زند.

۲- سیستم تنفسی

دستگاه تنفسی به عنوان اولین سیستم در تماس مستقیم با مواد مضر موجود در دود سیگار، در بخش های مختلف خود آسیب های متعددی در طول زمان می خورد.

با گذشت زمان، دود سیگار به انتهای عصبی در بینی صدمه زده که باعث از بین رفتن بویایی می‌گردد. علاوه بر آن افزایش میزان سرفه، سرماخوردگی، تنفس سخت و آسم تنها یک شروع تلخ از جریان آسیب های متعدد به این سیستم حیاتی بدن است.

یکی از ضررهای سیگار برای بدن درون راه‌های‌هوایی و شش‌ها اتفاق می افتد. دود سیگار احتمال التهاب و عفونت را در کنار بیماری‌های مزمن همچون برونشیت و آمفیزم، و همینطور سرطان ریه افزایش می‌دهد. این کار را با صدمه زدن به سیلیا، که ساختار‌هایی مو مانند به منظور پاک نگه داشتن هوا دارند، انجام می‌دهد. جای تاسف است که از هر ۱۰ مرگ در اثر سرطان ریه، ۸ عدد آنها به دلیل مستقیم سیگار کشیدن بوده است.

حتما بخوانید: ۱۲ عامل اصلی ریزش مو سر

این دود بعداً کیسه هوایی که کیسه‌های کوچکی به منظور تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن مابین خون و شش‌ها هستند یا نایژه ها را پر می‌کند و به آنها آسیب میزند. هرگاه یکی از نایژه ها از بین بروند دیگر رشد نمی کنند پس بخش از ریه کاملا از بین میرود که در نهایت باعث بیماری آمفزیم می گردد.

آیا تا به حال فکر کردی که هر ایرانی چقدر هزینه برای سیگار کشیدنش می کند؟ تصویر پایین را ببین که مربوط به قیمت های قبل تحریم های جدید آمریکا هست. الان چقدر شده خدا میدونه 🙂

ضرر های سیگار کشیدن ضررهای سیگار در بدن ضررهای سیگار در جسم تاثیر سیگار خطرات سیگار کشیدن سیگار

حتما بخوانید: انواع و علائم افسردگی – توضیح کامل

علاوه بر این یک گاز سمی به‌نام کربن مونوکسید از آن غشا به درون خون عبور می‌کند و به هموگلوبین می‌پیوندد و جای اکسیژن که باید به سراسر بدن منتقل می‌شد را می‌گیرد. این یکی از دلایلی است که سیگار کشیدن می‌تواند موجب محرومیت از اکسیژن و تنگی نفس گردد.

همچنین از تاثیرات مخرب سیگار روی سیستم تنفسی اطرافیان فرد سیگاری می توان به افزایش ریسک ابتلای فرزندان افراد سیگاری به بیماری هایی همچون آسم، برونشیت و ذات الریه اشاره کرد. از دیگر ضررهای سیگار برای بدن و شخصیت نوجوانان و فرزندانمان می توان به کاهش قبح و ترس سیگار و سیگار کشیدن اشاره کرد. همینطور می توان سیگار را دریچه دیگر فعالیت های ناهنجار و خطرناک اجتماعی برای نوجوانان قلمداد نمود.

۳- سیستم قلبی – عروقی

سیگار کشیدن به تمامی سیستم قلبی – عروقی آسیب های جدی وارد می کند. نیکوتین و سایر مواد شیمیایی درون سیگار باعث تنگی رگ‌های خونی و آسیب زدن به پوشش ظریف لایه درون رگی می‌شوند که محدود شدن جریان و افزایش فشار خون را به همراه دارد. این عوامل باعث ضخیم شدن دیواره رگ‌های خونی و افزایش چسبندگی پلاکت خونی می‌شوند که به نوبه خود احتمال شکل‌گیری لخته و ایجاد حملات قلبی و سکته مغزی را تا دو برابر افزایش می دهد.

علاوه بر این جانشین شدن مونوکسید کربن به جای اکسیژن مورد نیاز بافت های بدن نه تنها باعث افزایش بیش از حد فعالیت قلب (که به بیماری های فشار خون و تپش قلب منجر می شود) می گردد بلکه به مرور زمان باعث زوال تمامی ارگان های بدن در اثر کمبود اکسیژن نیز می شود.

متاسفانه سیگار کشیدن سیستم قلبی – عروقی اطرافیان فرد سیگاری که تحت دود غیر مسقیم قرار می گیرد را نیز به همان اندازه فرد سیگاری تهدید می کند. این تاثیر سیگار روی اطرافیان ، ریسک های سکته، حمله قلبی و انواع بیماری های قلبی – عروقی در آنها را نیز افزایش میدهد.

حتما بخوانید: فشار خون چیست؟ و چگونه محاسبه می شود

۴- سیستم ایمنی

تعداد سلولهای گلبول سفید در خون در فردی که سیگار می کشد همواره بالاست. ارتباط میزان بالای این گلبول های سفید در خون به مدت زیاد با افزایش احتمال به انواع حملات قلبی، سکته و سرطان نیز اثبات شده است. به‌علاوه، موادی چون آرسنیک و نیکل می‌تواند باعث اختلال در عملکرد ترمیم DNA شود، در نتیجه قابلیت مبارزه بدن‌مان با اغلب سرطان‌ها را زیر سوال می‌برد. بله یکی از ضررهای سیگار برای بدن اختلال در سیستم ایمنی است

سیگار کشیدن با افزایش تعداد گلبول های سفید در خون، سیستم ایمنی بدن را نیز ضعیف می کند زیرا این سربازان بدن به صورت مدام در جنگ با انواع التهاب ها و آسیب هایی هستند که از طریق سیگار کشیدن به بدن وارد شده است. آنها توانایی خود در مبارزه با دیگر بیماری های و اجسام خارجی که سلامتی بدن را تهدید می کنند را از دست می دهند.

در تصویر پایین میتونی درصد جمعیت سیگاری هر کشور رو به صورت تقریبی ببینی. ایران بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است

حتما بخوانید: سلول های سرطانی – چطور سرطان گسترش می یابد؟

ضرر های سیگار کشیدن ضررهای سیگار در بدن ضررهای سیگار در جسم تاثیر سیگار خطرات سیگار کشیدن سیگار

حتما بخوانید: انواع استرس و عوامل استرس زا

در نتیجه افراد سیگاری ریسک بالاتری در ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی (یکی از شایع تری بیماری های التهابی سیستمیک مفاصل) و تصلب بافت چندگانه یا همان MS (که بخش های مختلفی از سیستم عصبی را مختل می کند) را تحمل می کنند.

۵- سیستم پوششی

از دیگر ضررهای سیگار برای بدن ما، اثرات و تغییرات ظاهری و پوستی معمولا نسبت به دیگر آسیب ها بیشتر در معرض دید قرار دارند. مواد مضر موجود در سیگار ساختار پوست بدن را تغییر می دهند. در این راستا تحقیقات مختلف رابطه سیگار کشیدن و افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست را تایید می کنند.

علاوه بر این، کاهش میزان اکسیژن رسیده به پوست باعث افزایش سرعت پیر شدن و از شادابی افتادن آن می گردد. سیگار کشیدن احتمال دچار شدن به انواع چروکیدگی پوست بالخص در ناحیه چشم ها و دهان را سه برابر می کند، گونه ها را کوچک و خالی کرده و باعث داشتن چهره ای بیش از حد لاغر می شود.

ناخن های دست و پا نیز از اثرات مخرب سیگار در امان نبوده و بیشتر دچار انواع عفونت های قارچی می گردند. موها نیز در اثر کمبود اکسیژن دریافتی و تضعیف ریشه، همینطور تغییر در روند رشد، با شدت بیشتری سفید می شوند، ریزش می کنند و به سمت کچلی می گرایند.

حتما بخوانید: خوب شدن زخم چگونه است؟ ۱۰ نکته مراقبت از زخم

۶- سیستم گوارشی

علاوه بر پوسیدگی به دلیل تاثیرات مخرب ماده سیاه رنگ قطران روی سطوح و مینای دندان، بوی بد دهان، از دست دادن حس چشایی و بیماری های لثه، سیگار کشیدن احتمال ابتلا به انواع سرطان دهان، گلو، حنجره و مری را به شدت افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده است که بیش از ۹۳% سرطان های حنجره با سیگار کشیدن کاملا مرتبط است.

سیگار کشیدن همچنین آستانه انسولین را بالا می برد و باعث ایجاد مقاومت در برابر انسولین می گردد. مقاومت انسولین در اثر سیگار باعث افزایش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند می شود. سیگار کشیدن در طول بیماری دیابت، درمان و کنترل آن را به شدت سخت می کند.

حتما بخوانید: 6 عادت غلط و بسیار مضر بعد از غذا خوردن

تضعیف ماهیچه های مسئول کنترل مری در سیستم گوارشی نیز از ضررهای سیگار برای بدن بوده و به اسید معده اجازه برگشت رو به بالا می دهد که به رفلاکس اسیدی یا رفلاکس معده معروف است.

سیگار به کلیه ها نیز رحم نمی کند و یک عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان کلیه ها می باشد. مطالعات نشان داده است که نسبت به یک فرد سالم، احتمال ابتلا به سرطان کلیه در فردی که روزی ۱۰ عدد سیگار می کشد ۱٫۵ برابر و فردی که ۲۰ سیگار می کشد ۲ برابر بیشتر است.

۷- سیستم تولید مثل

کاهش رسیدن جریان خون به آلت تناسلی به دلیل تاثیر سیگار روی بدن و سیستم عروقی، در مردان باعث مشکلات کارایی ضعیف و ناتوانی جنسی، و در زنان عدم لذت جنسی و دردهای ناشی از عدم ترشح مایعات تناسلی در هنگام مقاربت می گردد. کاهش هورمون های جنسی و در نتیجه کاهش میل جنسی از دیگر ضررهای سیگار برای بدن می باشد.

حتما بخوانید: انواع هورمون های مرد و زن + عملکرد و تاثیر آنها در بدن

ضرر های سیگار کشیدن ضررهای سیگار در بدن ضررهای سیگار در جسم تاثیر سیگار خطرات سیگار کشیدن سیگار

از دیگر آسیب های وارده به دستگاه تولید مثل مردانه می توان به آسیب های وارده به اسپرم، کاهش تعداد آنها و افزایش احتمال ابتلا به سرطان بیضه اشاره نمود.

در زنان، مشکلات نازایی به شدت افزایش می یابد و قابلیت باروری در زنانی که سیگار می شند نسبت به زنان سالم ۳۰% کاهش می یابد. سیگار کشیدن در طول دوران بارداری می تواند احتمال سقط جنین، تولد زودرس و مرده زایی را تا ۲۵% افزایش دهد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان رحم به دلیل ناتوانی بدن در دفع عفونت های مختلف افزایش می یابد.

حتما بخوانید: قانون جذابیت زیر ذره بین علم ژنتیک

۸- سیستم استخوان ها و ماهیچه ها

سیگار کشیدن استخوان ها را ضعیف و شکننده می کند زیرا مواد مضر موجود در سیگار، سیکل طبیعی سلامتی استخوان ها را بهم می ریزند. در این شرایط توانایی بدن برای تولید بافت استخوانی سالم و جدید کاهش و فرآیند شکست بافت های استخوانی موجود نیز افزایش میابد. در طول زمان استخوان ها نازک تر و چگالی استخوانی داخل ۀنها کاهش میابد. در مقایسه با افراد سالم، افراد سیگاری در ریسک بالاتری از شکست های استخوانی قرار دارند و استخوان های شکسته زمان بیشتری نیاز دارند تا بهبود بیابند.

ماهیچه ها نیز مانند بسیاری از ارگان های دیگر بدن ما در اثر کمبود دریافت مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز خود به دلیل مشکلات عروقی و فشار خون بالا، صدمه می بینند. این کمبود مواد مورد نیاز نه تنها روند رشد ماهیچه ها را کند می کند بلکه خستگی در آنها سریعتر اتفاق می افتد. سیگاری ها دردهای ماهیچه را نیز بیشتر و طولانی تر تجربه می کنند.

حتما بخوانید: چه چیز باعث رشد عضلانی بدن می شود؟ توضیح کامل

ضرر های سیگار کشیدن ضررهای سیگار در بدن ضررهای سیگار در جسم تاثیر سیگار خطرات سیگار کشیدن سیگار اینفوگرافیک خطرات سیگار کشیدن اینفوگرافیک ضررهای سیگار کشیدن

در این مطلب در مورد ضررهای سیگار برای بدن صحبت کردیم و در مطالب دیگر در مورد راه های ترک و مبارزه با این اعتیاد کشنده صحبت خواهیم کرد

حتما بخوانید: تاثیر شکر بر مغز چیست؟
حتما بخوانید: ۱۲ تفاوت مرد و زن که نمیدانستید
حتما بخوانید: خصوصیت های افراد باهوش و ۸ کاری که آنها انجام نمی دهند

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست