چجوری یک مسئله ی ریاضی را حل کنیم ؟

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

این درس یکی از مهم ترین درس ها در پایه ی هفتم است که باید آن را به خوبی یاد بگیرید زیرا تا آخر عمر به دردتان می خود و پایه ی بقیه ی دروس کتاب هفتم است . ما در اینجا به شما در یادگیری آن کمک میکنیم .

چگونه باید مسئله را حل کنیم ؟

تمام درس از همین سوال شروع می شود . اینکه اصول حل کردن مسئله در چیست؟

خیلی از اوقات ما نمیتوانیم راه حل درستی را برای حل مسئله انتخاب کنیم و همین موضوع باعث اشتباه حل شدن و حتی حل نشدن مسئله است . هر مسئله ای برای خود چند راه حل مناسب دارد که بهتر است برای حل آن از آنها استفاده کنیم .
مراحل حل مسئله به طور جزئی و کامل :

فهم مسئله

۱. نوع مسئله را مشخص کنید. آیا کسری است؟ قبل از اینکه کاری بکنید مشخص کنید که از چه گروه مساله پیش روی شما است. صرف زمان برای تعیین نوع مساله ضروری است.
۲. مساله را به دقت بخوانید. حتی اگر به نظر برسد که مساله ساده است به دقت آن را بخوانید. اگر مساله پیچیده است شما نیاز دارید که چند بار آن را بخوانید و زمان بیشتری برای فهمیدن آن صرف کنید. تا زمانی که بفهمید مساله از شما چه می خواهد اقدامی نکنید.
۳. مساله را تفسیر کنید. برای متمرکز کردن ذهنتان حول مساله ای که با آن روبه رو هستید آن را با زبان خودتان بگویید یا بنویسید. اگر شما در موقعیتی هستید که نمی توانید بلند صحبت کنید مانند سر امتحان، چک کنید آنچه می گویید یا می نویسید با مساله اصلی یکسان است.
۴ مساله را بکشید. ایجاد یک تصویر از مساله به آنچه شما باید در آینده انجام دهید کمک می کند تصویر حتما نباید استادانه باشد یک شکل ساده نیز کافی است. شکل خود را بررسی کنید آیا واقعا آن بیان کننده مساله است؟ اگر هست پس می توانید به مرحله بعد بروید اگر نیست شروع کنید دوباره مساله را بخوانید. رسم نمودار ون. نمودار ون روابط بین اعداد در مساله را نشان می دهد. چیدن مولفه های مساله بر روی یک خط.
۵ جستجوی الگوها. گاهی اوقات شما می توانید الگو یا الگوها را در یک مساله به سادگی با دقیق خواندن آن پیدا کنید. شما می توانید یک جدول بکشید که به شما در تشخیص الگوها کمک کند. هر الگویی را که در مساله پیدا می کنید، یادداشت کنید این الگوها ممکن است شما را به طور مستقیم به جواب برسانند.
۶ اطلاعات را مرور کنید. بررسی کنید آنچه که شما نوشته اید از اعداد و سایر اطلاعات با مساله پیش روی شما یکی است. تا زمانی که مطمئن نیستید اطلاعات مورد نیاز را بدست آورده اید و مساله را فهمیده اید، اقدام به حل آن نکنید. اگر شما مساله را نفهمیدید، به مسایل حل شده مشابه آن در کتاب درسی خود یک نگاه بیندازید با این کار متوجه می شوید که مساله از شما چه می خواهد.

انتخاب راهبرد مناسب
بعد از انکه مسئله را فهمیدید با استفاده از یکی از راهبرد های زیر آن را حل کنید و با راه حل مناسبی دیگر جوابتان را چک کنید و توجه کنید که یک مسئله می تواند با چند راهبر مختلف حل شود !
رسم شکل – الگوسازی – حذف حالت های نامطلوب – الگویابی – حدس و آزمایش – زیر مسئله – حل مسئله ی ساده تر – روش های نمادین

حل مساله

بعد از انتخاب راهبر مناسب مسئله را حل کنید اگر تشخیص دادید که مسئله با راه حل فعلی شما حل نمی شود به مرحله ی قبل بازگردید.

بازگشت به عقب

حال که جواب را به دست آوردید ببینید که آیا جواب شما همان چیزی است که مسئله آن را خواسته و ایا جوابتان منطقی است ؟

در حل مسئله موفق باشید

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • بسیارمتشکرم ازدست اندرکاران وطراحان محترم ای سایت.درموردحل مساله درریاضی فهم آن به روش ساده ترواسان وطرح مساله ای با عددوارقام کوچکترورندوتقسیم آن به بخش‌های کوچکت

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉