تکنولوژی بلاک چین چیست؟ بررسی کامل عملکرد و آینده این فناوری جذاب

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

دانلود فایل ویدیویی

تکنولوژی بلاک چین چیست؟

تکنولوژی بلاک چین چیست؟ بیایین با یه مقدمه شروع کنیم: تکنولوژی مدرن اجازه می دهد مردم به طور مستقیم با هم ارتباط برقرار کنند.  تماس های صوتی و تصویری، ایمیل ها، تصاویر و پیام های فوری به طور مستقیم از نقطه A به B سفر می کنند. حفظ اعتماد بین افراد بدون توجه به اینکه تا چه حد از هم جدا هستند و اینجاست که فناوری بلاک چین مانند بیت کوین قد علم می کند.

هنگامی که پول به وسط می آید، مردم باید به یک شخص ثالث اعتماد کنند تا بتواند معامله را انجام دهند. تکنولوژی بلاک چین وضعیت فعلی را به نحوی خلاقانه به چالش می کشد.

با استفاده از ریاضی و رمزنگاری، بلاک چین یک پایگاه داده باز و غیر متمرکز را برای هر معامله ای با ارزش فراهم می کند.

پول، کارها، اموال کالا، یا حتی رای دادن. ایجاد سوابقی که اعتبار آن می تواند توسط کل جامعه تأیید شود. اقتصاد جهانی آینده به سمت اعتماد جهانی و شفاف سازی حرکت خواهد کرد که هر کسی با دسترسی به اینترنت بتواند در معاملات مبتنی بر blockchain نظارت کند. سازمان های اعتمادی شخص ثالث، ممکن است دیگر لازم نباشد. انواع استفاده از فن آوری بلاک چین بی پایان است.

حتما بخوانید: ۱۰ مورد باورنکردنی از تکنولوژی های جدید سال ۲۰۱۹

تکنولوژی بلاک چین - فناوری بلاک چین - ساختار بلاک چین - توسعه بلاک چین - بیت کوین - بلاک چین

تعریف نُد در بلاک چین چیست؟

شبکه ای از گره های به اصطلاح محاسباتی، blockchain  را تشکیل می دهند.

تعریف نُد:  یک کپی از blockchain که به صورت خودکار پس از پیوستن به شبکه blockchain بارگیری می شود.

نُد ها با همدیگر، یک شبکه قدرتمند ایجاد می کنند که خود یک دید کاملا متفاوت برای اینکه چگونه اینترنت می تواند کار کند، است.

هر گره یا همان نُد، یک “مدیر” زنجیره بلاک چین است و به طور داوطلبانه به شبکه میپیوندد

حتما بخوانید: ۹ تا از خطرناک ترین ویروس های کامپیوتری جهان

تعریف لِدجر ledger چیست؟

لِدجر به مجموعه‌ای از حساب ‌های شماره ‌گذاری شده گفته می شود که وظیفه آن ثبت و نگهداری تمام تراکنش های مالی و قرارداد ها از زمان تولد شرکت یا زنجیره یا بلاک می باشد.

لِدجر در کل ۲ نوع باز Open Ledger و توزیع شدهDistributed Ledger  دارد.

 • لِدجر باز

زنجیره تراکنش‌ها در لِدجر باز، برای همه قابل دیدن و دسترسی و مشخص است. یعنی همه اعضای شبکه می‌توانند از اطلاعات مالی و مبلغی که هر شخص دارد و تراکنش هایی که در گذشته انجام داده، باخبر بشوند. علاوه بر این‌ها، هر عضو لِدجر باز، می‌تواند درباره معتبر بودن یا نبودن تراکنش‌ها تصمیم بگیرد. یعنی وقتی بلاک جدیدی وارد زنجیره می شود توسط اعضا راستی آزمایی می شود که در ادامه بیشتر در مورد این توضیح خواهیم داد

 • لِدجر توزیع شده

در این مورد بر خلاف لِدجر باز که همه اعضا برای راستی آزمایی باید به نسخه متمرکز لِدجر رجوع کنند، لِدجر توزیع شده یک نسخه آپدیت شده را در اختیار هر عضو می گذارد و هر عضو به تاریخچه تمام تراکنش ها و فعالیت های صورت گرفته دسترسی دارد. این کپی لدجر به صورت مستمر برای هر عضو شبکه آپدیت و بروزرسانی می شود.

در تکنولوژی بیت کوین از لِدجر غیر متمرکز یا همان توزیع شده استفاده می شود که خود فوایدی نسبت به نوع متمرکز دارد. دستکاری اطلاعات در سیستم غیر متمرکز خیلی دشوار تر می باشد.

حتما بخوانید: اینترنت نسل پنجم ۵G : انقلابی جهانی در آینده ای نزدیک

تکنولوژی بلاک چین - فناوری بلاک چین - ساختار بلاک چین - توسعه بلاک چین - بیت کوین - بلاک چین

حتما بخوانید: نگاهی به شهرهای هوشمند در آینده ای نزدیک

 

تکنولوژی بلاک چین و امنیت پیشرفته

با ذخیره داده ها در سراسر شبکه آن، blockchain  خطرهایی را که با داده هایی که به طور مرکزی نگه داشته می شوند، حذف می کند.

این شبکه دارای نقاط متمرکز آسیب پذیری نیست که هکرها بتوانند از آن بهره برداری کنند. اینترنت امروز دارای مشکلات امنیتی است که این ها برای همه آشنا هستند. ما همه به سیستم “نام کاربری / رمز عبور” تکیه می کنیم تا از هویت و دارایی هایمان در اینترنت محافظت کنیم. روش های امنیتی Blockchain از تکنولوژی رمز گذاری استفاده می کنند.

پایه و اساس آن به اصطلاح  “کلیدهای” عمومی و خصوصی است. یک کلید عمومی (یک رشته طولانی از رشته اعداد به صورت تصادفی) یک آدرس کاربر در blockchain است. Bitcoin ارسال شده در سراسر شبکه، متعلق به آن آدرس ثبت می شود. “کلید خصوصی” مانند یک رمز عبور است که مالک، آن را به بیت کوین یا سایر دارایی های دیجیتال خود می دهد. در حال حاضر شما اگر اطلاعات خود را در blockchain ذخیره کنید، این اطلاعات غیر قابل فساد و دستکاری خواهند شد.

با استفاده از فناوری blockchain، وب، یک لایه جدید از قابلیت را به دست می آورد.

در حال حاضر کاربران می توانند به طور مستقیم با یکدیگر همکاری کنند. معاملات Bitcoin در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط حدود ۲ میلیارد دلار آمریکا در روز بود.

فن آوری Blockchain مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی می باشد. با ذخیره بلوک های اطلاعاتی که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین ها نمی توانند:

 • توسط هر نهاد واحد، کنترل شوند.
 • یک نقطه ضعف شکست در آنها وجود ندارد.

Blockchain یک سربرگ دیجیتال ناپایدار از معاملات اقتصادی است که می تواند برنامه ریزی شود تا نه تنها معاملات مالی، بلکه تقریبا همه چیز با ارزش را با امنیت بالایی ثبت کند.

Bitcoin در سال ۲۰۰۸ اختراع شد. از آن زمان، Blockchain Bitcoin بدون اختلال قابل توجهی، عمل کرده است. تا به امروز هر کدام از مشکلات مربوط به Bitcoin به دلیل سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات از قصد بد و خطای انسانی حاصل می شود، نه نقص در مفاهیم پایه.

تکنولوژی های جدید سال 2019 - پیشرفت باورنکردنی تکنولوژی در سال 2019 - زندگی ما تغییر خواهد کرد

حتما بخوانید: ۸ تکنولوژی جدید باورنکردنی و موقعیت های شغلی آنها

آیا فناوری بلاک چین اینترنت جدید است؟

Blockchain یک اختراع غیرقابل انعطاف پذیری است – خالق آن، یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار Satoshi Nakamoto شناخته شده اند، هستند. اما بلاک چین از آن به بعد، به چیزی بیشتر تبدیل شده است، و سوالی که در ذهن همه هست اینه که: بلاک چین چیست؟

با اجازه دادن به توزیع اطلاعات دیجیتالی، اما غیر کپی ، تکنولوژی blockchain ستون فقرات یک نوع جدید از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای امنیت پول دیجیتال، بیت کوین (Bitcoin ) استفاده می شد اما جامعه فن آوری، در حال حاضر استفاده های بالقوه دیگری برای تکنولوژی بلاک چین پیدا کرده است.

Bitcoin به نام “طلا دیجیتالی” نامگذاری شده است. تا به امروز، ارزش کل این ارز مجازی نزدیک به ۱۱۲ میلیارد دلار آمریکا است. و blockchain می تواند انواع دیگر از ارزش های دیجیتال را ایجاد کند. مانند اینترنت یا ماشین. شما برای استفاده از تکنولوژی بلاک چین، لازم نیست بدانید چگونه blockchain  کار می کند. با این حال، داشتن دانش پایه ای از این تکنولوژی جدید به شما نشان خواهد داد که چرا در دنیای امروزه از بلاک چین به عنوان یک انقلاب در فناوری یاد می شود.

حتما بخوانید: هوش مصنوعی چیست؟ تاریخچه تکامل هوش مصنوعی تا امروز – توضیح کامل

تکنولوژی بلاک چین - فناوری بلاک چین - ساختار بلاک چین - توسعه بلاک چین - بیت کوین - بلاک چین

حتما بخوانید: تعریف، عملکرد و آینده تکنولوژی اینترنت چیزها Internet of Things 

تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟

یک صفحه گسترده که هزاران بار در شبکه کامپیوتری تکرار شده است را تصور کن. سپس تصور کن که این شبکه، برای به روز رسانی منظم هم، طراحی شده است و  با این تعریف، شما درک اولیه ای از blockchain دارید.

اطلاعاتی که در فناوری بلاک چین ها نگهداری می شود به عنوان یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و پیوسته است. این روش، استفاده از شبکه ای است که دارای مزایای واضح است. پایگاه داده Blockchain در هیچ مکان خاصی ذخیره نمی شود، به این معنی که پرونده هایی که نگهداری می کنند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل تایید هستند. نسخه متمرکز این اطلاعات برای هکرهای فاسد وجود ندارد. میزبانی شده توسط میلیون ها کامپیوتر به طور همزمان، داده های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است.

دانلود فایل ویدیویی

تکنولوژی بلاک چین یک سند توزیع شده است که برای همه قابل دسترسی است. تکنولوژی بلاک چین خصوصیات باحالی هم داره.

وقتی اطلاعاتی وارد بلاک ها می شود، تغییر آن خیلی خیلی دشوار می شود. خوب این چجوری کار می کنه؟ بیایین به یک بلاک نگاه نزدیک تری کنیم.

هر بلاک  3 قسمت دارد: ۱- داده ۲- هَش فعلی ۳- هَش بلاک قبلی

اطلاعات ذخیره شده در بلاک به نوع زنجیره بلاک وابسته است.

فناوری بلاک چین “بیت کوین” به طور مثال مشخصات افراد شرکت کننده در معامله و مبلغ معامله را ذخیره می کند.

هر بلاک یک “هَش” هم دارد. هَش مثل اثر انگشت است که برای شناسایی بلاک و محتویاتش استفاده می شود و مثل اثر انگشت، همیشه منحصر به فرد است. وقتی یک بلاک ساخته می شود، هَش آن در پروسه محاسبه قرار می گیرد. تغییر اطلاعات داخل بلاک باعث تغییر هش نیز می شود. پس هَش ها برای شناسایی بلاک و امنیت اطلاعات آن ضروری هستند

اگه هَش یک بلاک عوض بشه، پس دیگه اون بلاک قبلی نیست.

سومین قسمت بلاک همان “هَش بلاک قبلی” می باشد. و این باعث بوجود آمدن زنجیره بلاک ها و امنیت خاص آنها می شود

تکنولوژی بلاک چین - ارز مجازی

حتما بخوانید: با تاریخچه کامپیوترها کاملا آشنا شوید. پیدایش کامپیوتر ها از سال ۱۸۰۰ تا ۲۰۱۸ 
بیایین یه مثال بزنیم

ما اینجا زنجیره ای از ۳ تا بلاک داریم. همینطور که میبینید هر بلاک، هش خود و هش بلاک قبلی را دارد. بلاک شماره ۳ به بلاک شماره ۲ اشاره می کند و شماره ۲ هم به شماره ۱ اشاره می کند. اولین بلاک همیشه یکم خاص تره چون نمیتونه به بلاک قبلی خودش اشاره کنه. چون اولین بلاک هست. این بلاک “بلاک جنسیس” نام دارد.

در بررسی نحوه کار تکنولوژی بلاک چین، حالا تصور کنیم که در دومین بلاک دستکاری کردیم. این دستکاری، باعث تغییر در هش بلاک هم می شود. با این کار تمامی بلاک های بعد شماره ۲ ارزش خود را از دست می دهند چون دیگر هش بلاک قبلی صحیح نخواهد بود. پس تغییر در یک بلاک به معنی از بین بردن ارزش همه بلاک های بعدی است.

تکنولوژی بلاک چین - ارز مجازی

ولی تنها استفاده از هش ها برای جلوگیری از دستکاری کافی نیست. کامپیوتر های امروزی خیلی سریع هستند و می توانند ۱۰۰ ها هزار هش را در یک ثانیه محاسبه کنند. پس اگر هکر باشی میتونی هش تمامی بلاک ها رو از اول محاسبه کنی تا بلاکی که درش تغییر دادی، با ارزش بماند.

برای مقابله با این قضیه، فناوری بلاک چین ها چیزی به نام”صحت انجام کار” دارند. مکانیزمی به نام”صحت انجام کار” در تکنولوژی بلاک چین هست که سرعت تولید بلاک جدید را کاهش می دهد. مثلا برای بیت کوین این زمان ۱۰ دقیقه است

این مکانیزم دستکاری در بلاک ها را خیلی دشوار می کند. چون اگر در یکی تغییر بوجود بیاری، باید صحت انجام کار بقیه رو هم محاسبه کنی.

اما یک راه دیگه برای افزایش امنیت فناوری بلاک چین ها وجود دارد. و آن هم توزیع عمومی آنها است. به جای استفاده از پایگاه داده مرکزی، فناوری بلاک چین ها از سیستم کاربر به کاربر استفاده می کنند و همه هم میتونن بهش اضافه بشن. وقتی کسی عضو می شود، یک نسخه کامل از کل بلاک چین دریافت می کند. کاربر میتونه از این استفاده کنه تا صحت انجام معاملات رو بررسی کنه.

پس امنیت بلاک ها به سه مورد هش و مکانیزم صحت انجام کار و عمومی بودن آنها بستگی دارد.

حتما بخوانید: انواع حافظه کامپیوتری و تفاوت های آنها با یکدیگر – توضیح کامل
حالا اگه کسی یک بلاک جدید تولید کنه چی میشه؟

اون بلاک به همه کاربران شبکه ارسال می شود. هر کاربر یا همان نُد، بلاک را برای عدم وجود دستکاری، چک می کند و اگه همه چیز اوکی باشه، نُد ها این بلاک رو به زنجیره خودشون اضافه می کنن. و این هماهنگی و عمومی بودن است که امنیت نهایی را تضمین می کند.

بلاک هایی که دستکاری شده باشند توسط مابقی نُد ها هم ریجکت می شوند. پس اگه میخوای دستکاری کنی، باید تمام بلاک ها، محاسبه صحت انجام کار و هش ها و بیش از ۵۰ درصد رابطه کاربر به کاربر را همزمان کنترل کنی.

و فقط در این شرایط است که بلاکی که درش دستکاری کردی توسط بقیه نُد ها مورد قبول خواهد شد. و انجام این کار تقریبا غیر ممکن است.

تکنولوژی بلاک چین - ارز مجازی

تکنولوژی بلاک چین ها همیشه در حال توسعه و ارتقاء هستند. آخرین ویژگی اضافه شده به تکنولوژی بلاک چین و بیت کوین “قرارداد های هوشمند” می باشد. شما با این قرارداد ها و تعیین شرایط خاضی برای آن میتوانید بیت کوین یا … را با توجه به شرایط قرارداد هوشمند، معامله کنید.

در مورد این قرارداد های هوشمند بعدا صحبت خواهیم کرد

حتما بخوانید: استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری پزشکی – بررسی کامل 

 

تکنولوژی بلاک چین چگونه دنیا را تغییر خواهد داد؟

با توجه به موفقیت این تکنولوژی در سیستم ارز های مجازی، سیستم های امنیتی و مالی خیلی بدیهی است که این تکنولوژی در آینده خیلی فراگیر تر شود و در اینجا چند مورد از تغییراتی که تکنولوژی بلاک چین با خود به همراه دارد را آوردم:

 • سیستم بهتر و پاک رای دادن
 • بهبود معاملات مالی و جلوگیری از فساد مالی
 • امنیت بیشتر فایل های ذخیره شده در کلود ها cloud storage
 • قرارداد های هوشمند کاری
 • ایجاد شبکه های اجتماعی کامل آزاد بدون سانسور و محدودیت
 • تبلیغات و بازاریابی مفید و بهتر
 • جذب سرمایه خیلی زیاد در آینده نزدیک
 • بهبود سیستم درمانی و بهداشت عمومی
 • حفظ امنیت و اصالت ارث و میراث
 • معاملات منصفانه و بدون واسطه
 • مدیریت شبکه اینترنت چیزها
 • ردیابی سلاح های فروخته شده
 • بهبود سیستم مالیاتی و پرداخت آن
 • محافظت در برابر کپی شدن اطلاعات
 • اشتراک گذاری اطلاعات به صورت خیلی آسان و کاملا ایمن
 • آی دی های دیجیتال برای هر نفر

با امنیت افزوده ای که کسب و کار اینترنتی جدید بلاک چین به ارمغان می آورد، کسب و کار های نقاط مختلف دنیا در فکر این هستند که از موسسات مالی سنتی مانند بانک ها جدا شوند و از تکنولوژی بلاک چین و ارز های مجازی برای معاملات خود استفاده کنند.

اختراع تکنولوژی بلاک چین، توجه خیلی ها رو به خودش جلب کرد. به سرعت فهمیدن که از این تکنولوژی بلاک چین می توان برای کار های دیگری هم استفاده کرد مثل سوابق پزشکی، درج سند رسمی و حتی جمع آوری مالیات خودکار. پس الان درک خوبی از تکنولوژی بلاک چین ، نحوه کار و فواید آن دارید.

آقای گلدمن ساکس(یک کارشناس ارز های مجازی و امنیت سایبری) معتقد است که فناوری بلاک چین به خصوص برای بهینه سازی، پاکسازی و حل و فصل، به طور بالقوه مفید است و می تواند صرفه جویی هایی در سطح جهانی تا ۶ میلیارد دلار در سال داشته باشد.

حتما بخوانید: واقعیت مجازی چیست؟ و چگونه کار می کند؟ – توضیح کامل

تا الان چه شرکت هایی از فناوری بلاک چین استفاده می کنند؟

بسیاری از شرکت های بزرگ جهان در حال آزمایش و ادغام تکنولوژی بلاک چین در سیستم خود هستند که در اینجا من نام ۱۵ تا از این شرکت ها را براتون آوردم:

 • Facebook, Inc.
 • com Inc.
 • Intel Corporation
 • Nestle
 • Siemens
 • Walt Disney Company
 • Ford Motor Company
 • IBM
 • American Express Company
 • Alibaba Group Holding
 • AIA Group
 • Tencent Holdings
 • Oracle Corporation
 • BHP Billiton Limited
 • MetLife, Inc.

بلاک چین در Google Docs

روش سنتی برای همکاری به اشتراک گذاشتن اسناد، این است که یک سند مثلا مایکروسافت ورد را به یکی دیگر از گیرنده ها ارسال کنید و از آنها بخواهید تا آنها را اصلاح کنند. مشکل این سناریو این است که شما باید منتظر دریافت یک نسخه بازگشتی باشید آنهم قبل از دیدن تغییرات جدید. زیرا شما از ویرایش آن تا زمانی که فرد دیگری کارش را با آن تمام نکند، قفل شده اید. پایگاه های داده امروزه به این شیوه  کار می کنند.

دو صاحب نمیتوانند با هم روی آن تغییر بوجود بیاورند. بانک ها به این شیوه کار می کنند. آنها در موقع انجام انتقال وجه، دسترسی را می بندند. سپس داده را بروز کرده و دوباره دسترسی را باز می کنند (یا دوباره به روز رسانی می شوند). با استفاده از Google Docs (یا Google Sheets)، هر دو طرف همان زمان به یک سند دسترسی دارند، و نسخه آن سند همیشه تنها  برای هر دو آنها قابل مشاهده است. این مثل یک سر فصل مشترک است، اما یک سند مشترک است. توابع توزیعی وقتی به کار می آیند که کاربران آن سند از یک نفر بیشتر باشد.

تصور کنید که، چه تعداد اسناد حقوقی هستند که باید با استفاده از این تکنولوژی بلاک چین استفاده و بازدهی آنها بیشتر می شود. به جای انتقال آنها به یکدیگر، از دست دادن مسیر نسخه ها و عدم هماهنگی با نسخه های دیگر، چرا نمی توانند همه  اسناد را به جای انتقال به عقب و جلو، به اشتراک گذاشته شوند؟

بسیاری از انواع قراردادهای حقوقی ایده آل برای این نوع گردش کار هستند. شما برای اشتراک گذاری اسناد نیاز به یک بلوک زنجیره ندارید، اما اسناد مشترک یک قدرت بزرگ است که می تواند به پیشرفت کمک بیشتری کند.

نتیجه گیری نهایی

تکنولوژی بلاک چین تبدیل به یک منبع غیر متمرکز ، مناسب اعتماد جهانی خواهد شد. اما همه آماده پذیرش آن نیستند. بخش بزرگی از کسب و کار ها که نتوانند خود را با این تغییرات تطبیق دهند از صحنه مسابقه حذف خواهند شد.

تکنولوژی بلاک چین از سال ۲۰۰۸ هست که در سیستم ارز مجازی بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته و تا به امروز هم بدون دردسر خاصی کار کرده است. ویژگی های اصلی تکنولوژی بلاک چین عبارت اند از:

 • امنیت بالا
 • عمومی و در دسترس همه بودن
 • امکان راستی آزمایی برای همه وجود دارد
 • تسهیل معاملات و فرآیند های مالی و بانکی
 • حذف واسطه از معاملات و قرارداد ها
 • استحکام بسیار بالا شبکه به طوری که با اختلال در یک قسمت بقیه قسمت ها مشکلی نخواهند داشت
 • غیر متمرکز بودن به این معنا که اطلاعات در یکجا(که ریسک بیشتری دارد) ذخیره نشده
 • آینده بسیار درخشان با جذب سرمایه بسیار زیاد در آینده نزدیک
 • ایجاد فرصت های شغلی بسیار زیاد در آینده نزدیک
 • شفاف و غیر قابل فساد بودن
 • انتقال وجه از یک نقطه جهان به دیگری در کسری از ثانیه

ویژگی فوق العاده تکنولوژی بلاک چین که در واقع قابلیت تمرکز زدایی است، امکان ایجاد کسب و کارها و عملیات به صورت منعطف تر و امن تر می شود.

 در صورتی که شرکت های مختلف در ارائه خدمات و محصولات خود موفق به استفاده از این تکنولوژی شوند، اعتماد به بلاک چین افزایش پیدا می کند.

برخی انتظار دارند که در کمتر از ۱۰ سال از آن برای جمع آوری مالیات استفاده شود.

مهاجران راحت تر می توانن برای جاهایی که کمبود دسترسی مالی دارند، پول بفرستند.

فساد مالی به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت زیرا هر معامله در لجر عمومی و توزیع شده ثبت می شود. که توسط هر انسانی دارای دسترسی به اینترنت، قابل دید و بررسی و دسترسی خواهد بود.

در حال حاضر، امور مالی، قوی ترین موارد استفاده برای فن آوری بلاک چین است. به عنوان مثال، پول نقد بین المللی. بانک جهانی تخمین می زند که در سال ۲۰۱۵ بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار آمریکا برای انتقال پول استفاده شده است. به همین دلیل، در حال حاضر تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان تکنولوژی بلاک چین وجود دارد.

حتما بخوانید: ۸ ربات هوش مصنوعی بسیار پیشرفته و خَفَن که تا الان تولید شده
حتما بخوانید: آیا منابع انرژی جایگزین شونده می توانند انرژی جهان را تامین کنند؟
حتما بخوانید: ترانزیستور ها : انقلابی در دنیای پردازش داده – توضیح ساده + ویدیو

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست