چگونه زبان انگلیسی را راحت، روان و سلیس صحبت کنیم؟

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

آیا شما هم هر روز آگهی های مختلف مثل یادگیری زبان انگلیسی در خانه، یادگیری مکالمه زبان انگلیسی بدون کلاس، مکالمه زبان انگلیسی تنها در ده جلسه و بسیاری دیگر را می بینید و با خود فکر می کنید چطور است یکی از آنها را شروع کنم؟

خب چند وقت است که زبان می خوانید؟ تا به حال شده حس کنید که نمی توانید روان و سلیس – Fluent – انگلیسی حرف بزنید. مجموعه عظیمی از گرامر و لغت ها را تمرین می کنید ولی وقت حرف زدن که میشود کم می آورید؟

آیا مکالمه انگلیسی در سفر، صحبت کردن به زبان انگلیسی در مصاحبه های شغلی، و یک آدرس پرسیدن در فرودگاه در برخی اوقات برایتان مانند کابوس است؟ و به طور کلی آیا از اسپیکینگ زبان انگلیسی ترس دارید؟

امروز قرار است باهم تکنیک هایی را یاد بگیریم تا این شرایط را تغییر داده و بتوانیم زبان انگلیسی را روان، سلیس و راحت صحبت کنیم.

البته یادمان باشد که حرف زدن یا Speaking بخشی از ارتباط برقرار کردن است و دو قسمت دیگر که شامل زبان بدن و تن صدا هم میشود را نباید از یاد برد. یادگیری اصول زبان بدن و ارتباط موثر میتواند بسیار روی اعتماد به نفس شما وقت حرف زدن به زبان انگلیسی تاثیر بگذارد.

در این پست به شما یاد می دهیم چطور با اعتماد به نفس بیشتری انگلیسی حرف بزنید

حتما بخوانید: اهمیت Fluency و سلاست در آزمون IELTS
حتما بخوانید: اهمیت Fluency و سلاست در آزمون TOEFL iBT

در این پست و ویدیوهای آن، ما روی فصاحت و صحبت کردن روان به زبان انگلیسی تمرکز می کنیم.

 دانلود فایل ویدیویی

فهرست مطالب (کلیک کنید و هدایت شوید)

زبان انگلیسی fluent به چه معناست؟

روان صحبت کردن یا شیوایی کلام – Fluency in Speaking –  برای هر کسی معنای متفاوتی دارد. بعضی ها ممکن است بگویند فلانی روان صحبت می کند چون کلا زبانش خوب است، یا زبانش در حد کار راه انداز می باشد.

اما روان حرف زدن کمی تخصصی تر تعریف میشود. روان صحبت کردن به زبان انگلیسی یعنی توانایی صحبت کردن یکنواخت و بدون تامل یا قطع کردن های زیاد.

ستون های سلاست مکالمه زبان انگلیسی

روان صحبت کردن یا Fluency دو ستون اصلی دارد.

۱- ستون اول: روان بودن فیزیکی مکالمه زبان انگلیسی – Physical Fluency

زبان و دهان ما باید بتواند بصورت یکنواخت، با سرعت مناسب و بدون گیر داشتن آواها و صداهای انگلیسی را تولید کند.

انگلیسی زبان انگلیسی Speaking گرامر Grammar لغت Vocabulary یادگرفتن زبان روان راحت Fluency Fluent یادگیری زبان انگلیسی راحت تمرین تکنیک

۲- ستون دوم: شیوایی در مکالمه زبان انگلیسی به صورت ذهنی – Mental Fluency

مغز ما باید بتواند کلامات مناسب را به خاطر بیاورد و جملات انگلیسی را با سرعت مناسب و با روش درست بسازد.

برای اینکه سلیس تر و روان تر حرف بزنید باید روی هر دو ستون کار کنید، هم فیزیکی و هم ذهنی.

برای تکنیک های باهوش تر شدن و تمرین دادن مغز، حتما این پست را ببینید.

خلاصه

شیوایی در مکالمه زبان انگلیسی یا همان fluency در دو بخش روان صحبت کردن فیزیکی که مربوط به نحوه تولید صداها و آواها بوده و سلاست ذهنی که مربوط به قدرت حافظه و ساخت جملات باسرعت مناسب می باشد خلاصه می گردد.

قوانین همیشگی یادگیری مکالمه زبان انگلیسی و Speaking

 دانلود فایل ویدیویی

۱- به زبان انگلیسی حرف بزنید.

بدیهی به نظر می رسد مگر نه؟  اگر راهی آسان برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی داشتیم که دیگر به این مطلب نیاز نبود.

اما اجازه ندهید ساده بودن این قانون شما را گول بزند. این قانون میگوید از هر موقعیتی برای حرف زدن – Speaking – به زبان انگلیسی استفاده کنید.

راه های مختلفی برای تمرین حرف زدن روان به زبان انگلیسی وجود دارد اما همه آن ها زیر مجموعه قانون اول هستند. شما نباید هیچ موقعیتی را برای حرف زدن از دست بدهید.

بهترین تمرین این است که تمرین کنید آن هم در شرایط مختلف، مکالمه انگلیسی در سفر، در رستوران، با افراد مختلف، صحبت کردن به زبان انگلیسی با دیگر توریست ها.

حرف زدن هم که خرجی ندارد. پس برای بهتر شدن سلاست و فصاحت زبان، از آن استفاده کنید.

برای بهتر شدن در هر چیزی باید خودتان را درگیرش کنید. اگر می خواهید باهوش تر بشوید، قدرت مغز و حافظه قوی تری داشته باشید، تمرین حافظه کنید (یه سری تکنیک و نکات ساده برایتان اینجا داریم). پاسخ سوال چگونه زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم هم از این مستثنی نیست.

با مردم انگلیسی حرف بزنید و مدام گفتگوهای مختلف را در این زبان تجربه کنید. این مهمترین و تاثیرگذارترین کاریست که می توانید برای روان تر صحبت کردن به زبان انگلیسی بکنید.

انگلیسی زبان انگلیسی Speaking گرامر Grammar لغت Vocabulary یادگرفتن زبان روان راحت Fluency Fluent یادگیری زبان انگلیسی راحت تمرین تکنیک

کتاب خواندن، قدرت خوانایی شما را می برد بالا، تمرین شنیدین هم شنیدار شما را تقویت می کند ( روش های تقویت خوانایی یا Reading و شنوایی یا Listening را هم در این پست و این یکی میتوانید پیدا کنید). پس صحبت کردن چی؟ هیچ چیز به جز صحبت کردن – Speaking، صحبت کردن را تقویت نمی کند.

صحبت کردن به زبان انگلیسی یک عنوان آکادمیک و تحصیلی نیست، یک تواناییست، یک هنر. مثل یادگرفتن چیزی از روی مطالعه نیست، بیشتر شبیه یادگرفتن یک ورزش یا موسیقیست.

۲- برای پیشرفت باید به طور مدام مکالمه زبان انگلیسی را تمرین کنید.

می پرسید چند وقت یکبار؟ هرچقدر میتوانید. در کل هیچ چیزی به عنوان زیادی تمرین کردن حرف زدن به زبان انگلیسی وجود ندارد. اما حداقل سه تا چهار ساعت در هفته شما باید در حال حرف زدن باشید.

خودتان را با تعداد ساعت هایی که در کلاس زبان صرف می کنید گول نزنید. گفتیم ۳ تا ۴ ساعت حرف بزنید.

چطوری میشود به این مقدار تمرین رسید:

 1. کلاس زبان
 2. با انگلیسی زبان هایی که در شهر یا شرکت یا در جمع دوستانتان دارید حرف بزنید
 3. عضو گروه ها و برنامه هایی که در آنها انگلیسی استفاده میشود یا کلا به زبان انگلیسی هستند بشوید
 4. در اینترنت دوستان زبان انگلیسی پیدا کنید و چت کنید
 5. دوره زبان در خارج از کشور بگذرانید
 6. سایت های مختلف و اپلیکیشن های متفاوت (تعدادی از آنها را اینجا به شما معرفی می کنیم)
 7. و هر روش دیگر

ما هم بزودی گروه های طبیعت گردی و تهران گردی به زبان انگلیسی خواهیم گذاشت که میتونید همراه ما بشوید و زبان تمرین کنید.

نکته مهم اینجا اینست که قرار نیست در این کارهایی که می کنید یا گروه هایی که عضو میشوید تمام تمرکز روی یادگیری زبان باشد. هر چیزی که باعث شود شما به انگلیسی حرف بزنید، چه کلاس یادگیری زبان باشد چه قدم زدن در پارک و حرف زدن به انگلیسی، حتی جوک گفتن یا آواز خواندن به زبان انگلیسی کاملا روی صحبت کردن شما تاثیر خواهد گذاشت.

راستی در دام تبلیغات مختلفی چون یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در کوتاهترین مدت، یا یادگیری مکالمه زبان انگلیسی سریع تنها در ده جلسه نیز نیافتید. زیرا حرف زبان به هر زبانی جز زبان مادری به تمرین و استمرار بالا احتیاج دارد.

۳- به فشار و سختی در زمان مکالمه زبان انگلیسی عادت کنید.

بهانه های بسیاری از ما برای شروع نکردن بسیار شبیه به هم هستند.

 • من کسی رو ندارم باهاش حرف بزنم
 • من خجالتی هستم
 • بابا سخته

آره سخته. یادگیری مکالمه زبان انگلیسی سخته.

موقعیت هایی چون مکالمه انگلیسی در بیمارستان، در کافی شاپ و همچنین استفاده از زبان انگلیسی در بانک ممکن است سخت باشند در حالی که در زبان مادری بسیار آسان هستند.

اگر موقعیت طوری باشد که فارسی حرف زدن هم در آن سخت است، دیگر در زبانی دیگر تقریبا غیر ممکن خواهد نمود، مثلا مکالمه انگلیسی درباره شخصیت افراد یا مکالمه انگلیسی در مصاحبه شغلی.

رویا پردازی برای اون لحظه ای که دیگر حرف زدن به زبان انگلیسی مثل گلابی میشه آسونه، اما این اتفاق نمی افتد مگر اینکه کلا شما تو یه کشور و با فرهنگ اونها زندگی کنید.

حتی آنهایی که کارشان زبان های دیگر است، حتی معلم های زبان انگلیسی و دیگر زبان ها که زبان مادریشان زبان انگلیسی نیست هم بعضی وقتها می توانند سختی را حس کنند.

چرا اینها را میگویم؟ نمی خواهم بترسید یا انگیزه خود را از دست بدهید. اتفاقا اگر سادگی این قضیه را متوجه بشید که تنها راه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، حرف زدن به زبان انگلیسی هست، من به چیزی که میخواستم رسیده ام.

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می تواند سخت باشد، ترسناک باشد و باعث بشود احساس خجالت و شرمندگی به سراغ شما بیاید. اما قرار نیست این باعث توقف شما شود. باز هم میتوانید تمرین کنید، ارتباط برقرار کنید و پیشرفت داشته باشید.

جادویی برای اینکه این حس سخت بودن را از بین ببرد نیست. همینه که هست!!! بپذیر!!!

انگلیسی زبان انگلیسی Speaking گرامر Grammar لغت Vocabulary یادگرفتن زبان روان راحت Fluency Fluent یادگیری زبان انگلیسی راحت تمرین تکنیک

با خودت فکر نکن چون ترسناک بوده و ممکن است ضایع بشوم پس به انگلیسی حرف نمی زنم.

انجامش بده. حرف بزن – Speak – و پذیرای این حقیقت هم باش که ممکن است بعضی وقت ها حس سختی و ناراحتی هم داشته باشی. قول میدهم با تمرین بیشتر این دفعات خیلی کمتر میشوند و دیگر اینقدر ترسناک نخواهند بود.

خلاصه

حرف زدن به هر زبانی می تواند در شرایط مختلف طاقت فرسا باشد. حرف زدن به زبان مادری نیز حتی در برخی شرایط می تواند سخت قلمداد شود. بنابراین کاملا طبیعیست که مکالمه زیبان انگلیسی نیز برای بسیاری از ما دشوار بوده و با اشتباهات متفاوتی همراه گردد. اما این دشواری و اشتباه کردن نباید باعث توقف ما در مسیر تمرین این توانایی مهم گردد. بنابراین از هر موقعیتی برای مکالمه زبان انگلیسی بهره جویید و این واقعیت را بپذیرید که شما در مسیر بهتر شدن اشتباه خواهید کرد و می بایست سختی های ان را تحمل کنید تا به هدف خود برسید.

تکنیک های افزایش سرعت و Fluency در روند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

 دانلود فایل ویدیویی

۱- خواندن سریع یا Speed Reading

 1. متنی انگلیسی پیدا کن. از هرجایی، یک کتاب مدرسه یا داستان، روزنامه، اینترنت، هر جایی. این متن باید برای تو تقریبا آسان باشد، یعنی خیلی کلمات جدید که بلد نیستی در آن نباشد. پس متنی که خیلی بالاتر از سطح کنونی زبانتان هست انتخاب نکنید.
 1. یک تایمر آماده کنید، و شروع کنید به بلند بلند خواندن متن
 2. دوباره مرحله دو را انجام دهید، و سعی کنین رکورد قبلی را بشکنید
 3. دوباره و دوباره، ببینید چقدر سریع می توانید همان متن را بخوانید

انگلیسی زبان انگلیسی Speaking گرامر Grammar لغت Vocabulary یادگرفتن زبان روان راحت Fluency Fluent یادگیری زبان انگلیسی راحت تمرین تکنیک

اگر یادتان باشد یکی از ستون های اصلی روانی و سلیسی در یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در دهان و زبان شماست.

دهان باید بتواند صداها و کلمات انگلیسی را سریع و یکنواخت تولید کند. خواندن سریع به قویتر شدن این ستون شیوایی کلام کمک می کند.

این روش عالیست، چون هرجا و هر زمان و به هر مقداری که بخواهید می توانید استفاده کنید.

نوعی دیگر از این تمرین آواز خواندن یا singing است

 1. یک شعر و آهنگ به زبان انگلیسی که دوست دارید را انتخاب کنید.
 2. در اینترنت متن شعرش را پیدا کنید. اسم آهنگ را در نوار جستجو قرار داده و سپس بنویسید متن آهنگ یا Lyrics
 3. آهنگ را play کنید و از روی متن آهنگ همراه خواننده شروع کنید به خواندن.
 4. تکرار و تکرار
 5. اول آهنگ های آرام تر بعد کم کم آهنگ هایی با سرعت بیشتر انتخاب کنید. خودتان را به چالش بکشید.

این تمرین هم به ستون فیزیکی سلاست در یادگیری مکالمه زبان انگلیسی شما کمک میکند.

روزی یک آهنگ چطوره؟ قول میدهم به زودی تغییر را در خود حس می کنید.

۲- زبان انگلیسی را به صورت تکه تکه – Chunks – یاد بگیرید

برای اینکه بفهمیم تکه تکه یاد گرفتن یعنی چه با یک سوال شروع می کنم. چطوری لغت ها را یاد میگیریم؟

من اکثرا می بینم مردم اینطوری لغت یاد میگیرند

هم اکنون  = already

بزرگ = big

زندگی = life

کلمه = word

کلمه را به زبان انگلیسی مینویسد و ترجمه آن را هم به زبان فارسی کنارش می نویسند، بعد تلاش می کنند آن ها را حفظ کنند.

یادگرفتن زبان با این روش، مغز را مجبور میکند که زبان را به صورت غیر طبیعی و خیلی پیچیده یاد بگیرد.

اولا که هر لغت را جدا جدا حفظ میکنید. اما وقت حرف زدن به کلمات به صورت جدا احتیاج ندارید، کنار هم آمدن درست آنها جملات مورد نیاز شما را میسازد.

دوما با این کار دارید زبان انگلیسی را از طریق فارسی یاد میگیرید. شما پروسه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی را درست طی نمیکنید و مدام تلاش می کنید در ذهنتان انگلیسی را به فارسی ترجمه کنید.

اگر میخواهید انگلیسی را روان صحبت کنید باید از این عادت غلط دست بکشید. این روش فکر کردن و حرف زدن همیشه آهسته و خسته کننده است. همیشه اینطوری خواهد بود چون کارهای زیادی را میخواهید همزمان انجام بدهید. این کار هر کسی را به زانو در می آورد.

انگلیسی زبان انگلیسی Speaking گرامر Grammar لغت Vocabulary یادگرفتن زبان روان راحت Fluency Fluent یادگیری زبان انگلیسی راحت تمرین تکنیک

خب راه حل چیست؟

گفتیم برای سریع و راحت حرف زدن به جمله احتیاج دارید نه کلمات تنها. پس زبان را با جملات و گزاره ها یاد بگیرید به جای کلمات.

مثلا فرض کنیم یکی از شما می پرسد : ” ?What are you doing this weekend ”

سه جواب اینجاست

جواب یک .I’m going to see some old friends

جواب دو .I’m thinking of going for a bike ride

جواب سه .I might do some odd jobs around the house

حالا جملات خود را بسازید.

ساختار اول  ….. I’m going to

ساختار دوم  ….. I’m thinking of

ساختار سوم  ….. I might

برای هر کدام دو سه جمله مختلف بسازید. حالا وقتی کسی این سوال را از شما بپرسد، اگر تکه تکه زبان را به خاطر سپرده باشید، فقط دو تا چیز باید یادتان بیاید.

دو قسمت مثل این I’m going to + see some old friends / have dinner with my family / watch some old movies

با این روش پاسخ دادن به چنین سوالاتی به صورت روان آسان تر میشود.

ولی اگر جمله را فارسی در ذهن مجسم کنید و هر کلمه را به زبان انگلیسی ترجمه کنید، خیلی کار دشوار خواهد شد. به جای دو تا چیز، باید خیلی چیز ها را در کسری از ثانیه به خاطر آورید.

یک مثال دیگر

جمله .I went for a walk yesterday

پایه اصلی جمله را نگه داشته و قسمت های مختلفش را عوض کنید.

که میشود این جمله .I ….. yesterday

حالا شما جمله بسازید.

مثل این .I took an exam yesterday

یا این .I was lazy all day yesterday

یا این .I cooked a spicy curry yesterday

خب پس جملات و گزاره ها را به حافظه بسپرید.

برای تمرینات روزمره حافظه و داشتن یک ذهن و حافظه قوی تر به این جا سری بزنید.

اگه لغت ها را هم اینطوری یاد بگیرید خیلی آسان تر خواهد بود، چون دیگر نیاز نیست هر کلمه را به تنهایی و به زبان فارسی یاد بگیرید و در نهایت مجبور به ترجمه شوید.

بلکه جمله ها به یادتان می آیند که در یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، راحت و سلیس بودن سخن شما تاثیر بسزایی دارد.

راستی ۱۰ نکته ساده و کاربردی هم اینجاست که وقت یادگیری هر زبانی مخصوصا زبان انگلیسی باید یادمان باشد.

خلاصه

دو تکنیک خواند سریع یا speed reading و یادگیری زبان به صورت chunk – دسته ای و گزاره ای – در افزایش سرع و شیوایی کلام شما موثرند. تمرینات مداوم از این دو نوع می تواند شما را سریعتر به هدف دلخواهتان در مکالمه زبان انگلیسی برساند.

 

سخن آخر

مکالمه زبان انگلیسی آن هم به صورت روان و بدون اشتباه برای بسیاری از ما شاید رویایی دست نیافتی باشد. این تنها محدود به هر کدام از ما نمی شود. حتی معلم های زبان انگلیسی و به صورت کلی هر شخصی که در تلاش برای مکالمه و صحبت کردن به هر زبان دیگری به جز زبان اول خود می باشد نیز آن را حس می کند. اما تفاوت آنهایی که به راحتی آن را صحبت می کنند با دیگران چیست؟ آنها هر روز تمرین می کنند و از اشتباه کردن نمی هراسند. آنها از تکنیک های مختلفی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی خود بهره می جویند و مداوم از آنها استفاده می کنند.

سلاست و روان صحبت کردن زبان انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای افزایش fluency در زبان که شاید یکی از مهترین فاکتورهای speaking باشد و در تمامی امتحان های مهم زبان انگلیسی نیز ارزیابی می گردد روش های مختلفی وجود دارد. بهبود سلاست فیزیکی و ذهنی به عنوان دو بخش fluency در برنامه تمرینی هر شخصی می بایست قرار گیرد. در این پست تلاش کردیم با تمریناتی ساده به شما در افزایش fluency زبان انگلیسی کمک کنیم.

حالا بروید و تمرین کنید. انگلیسی حرف بزنید و روی شیوایی کلام و روان حرف زدن خود – Speak English Fluently – کار کنید.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست