آموزش سگ ها، ۷ روش های متداول

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

یافتن روش موثر آموزش سگ برای بسیاری از ما با توجه به تعدد روش های موجود می تواند فرآیندی طاقت فرسا باشد. بسیاری از روش ها در تضاد با هم بوده و برخی نیز نقاط مشترکی دارند و حتی باهم نیز استفاده می شوند. اما به طور کلی ۷ روش متداول در آموزش سگ ها وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم.

آموزش سگ با تشویق رفتار درست یا Positive Reinforcement

تئوری در پس روش آموزشی تشویق رفتار درست مشخص و ساده است. سگ ها رفتارهایی که برایشان تشویق شوند را تکرار می کنند. پس با تشویق رفتار درست و تشویق نکردن رفتار نادرست مسیر آموزشی مشخص میگردد. اگر نیاز است رفتاری تصحیح گردد تشویق یا جایزه مورد نظر حذف می شود. در Positive Reinforcement تنبیه و به خصوص بدنی وجود ندارد.

روش های آموزش سگ ارتباط با سگ چگونه سگ را آموزش دهیم روش های متداول در تربیت سگ ها تمرین با سگ تمرین های کلیکر آلفا شدن الگو برداری DOG TRAINING

روش تشویق رفتار درست از قانون تشویق به محض مشاهده رفتار درست پیروی می کند. بدین روش سگ آن رفتار را به تشویق شدن در ذهن خود وصل میکند. برخی افراد این روش را با آموزش با کلیکر (در ادامه می آید) نیز ادغام می کنند. با کمک گرفتن از کلیکر به عنوان علامتی مشخص از زمان دقیق به وقوع پیوستن رفتار درست، فرد می تواند جایزه را نیز بعد از آن اضافه نماید.

آموزش از طریق تشویق رفتار درست می بایست مداوم و یکسان باشد. بنابراین تمامی افراد خانواده شما می بایست از سری فرمان ها و تشویق های یکسانی استفاده نمایند. در مراحل اولیه میزان تشویق و جایزه زیاد و متعدد و همچنین در هر بار مشاهده رفتار درست می باید باشد. پس از مدتی که دوام در رفتار را مشاهده نمودید می توانید تعداد دفعات تشویق را کمتر نمایید تا در نهایت به صفر برسد و رفتار کاملا در سگ نهادینه شده باشد.

این روش آموزشی بسیار برای آموزش فرمان های مختلف موثر می باشد اما بسیار صبر فرد آموزش دهنده را می طلبد.

حتما بخوانید: چربی شکم و پهلو – روش هایی ساده برای داشتن شکم صاف

روش علمی

با رشد مقالات و آزمایشات متعدد در طبیعت و روانشناسی سگ ها، قابلیت آنها برای آموزش دیدن، و همچنین میزان تاثیر جوایز و تنبیه ها، می توان اذعان که گستره این روش هر روز بیشتر می شود.

روش های آموزش سگ ارتباط با سگ چگونه سگ را آموزش دهیم روش های متداول در تربیت سگ ها تمرین با سگ تمرین های کلیکر آلفا شدن الگو برداری DOG TRAINING

از آنجایی که این روش آموزشی بسیار گسترده است، موارد موجود در آن می توانند حتی شامل بسیاری از روش های دیگر نیز باشد. به طور کلی می توان گفت که روش علمی آموزش سگ ها روی شرطی نمودن سگ که در بیشتر موارد از تشویق رفتار درست و در موارد نادری نوعی از تنبیه سرچشمه می گیرد.

آموزش سگ با کلیکر Clicker training

آموزش با کلیکر نیز از اصل شرطی نمودن سگ و تقریبا همان اصول آموزش از روش تشویق رفتار درست پیروی میکند. در حقیقت می توان گفت این روش بخش از متد Positive Reinforcement  می باشد. کلیکر وسیله ایست که صدایی سریع و تیز مانند سوت می سازد که به سگ نشان می دهد که آن رفتار کامل شده و مورد پسند فرد بوده است.

فایده استفاده از کلیکر، مشخص نمودن زمان دقیق رفتار درست و همچنین تشویقی که در راه است می باشد. فرد می تواند از کلیکر برای ایجاد رفتارهای جدید و اضافه نمودن دستورات کلامی استفاده نماید. مرحله ابتدایی فهم معنای کلیک یا در حقیقت شرطی نمودن سگ در زمانی که کلیک شنیده می شود خواهد بود که جایزه در راه است. سپس رفتار مورد نظر با کلیک و جایزه می بایست در ذهن سگ نقش ببندد. در نهایت کلام دستور به عنوان یک ارتباط جدید ذهنی می تواند به این مجموعه اضافه گردد.

استفاده در کلیکر در آموزش سگ یک روش موثر در تمرین حرکت های جدید است و می تواند به پایه های یادگیری رفتارها و وظایف پیچیده تر نیز تبدیل گردد. با این حال از این روش معمولا برای تصحیح رفتارهای نادرست استفاده نمی شود.

روش الکترونیکی

آموزش به روش الکترونیکی بر پایه وارد نمودن یک شوک الکتریکی در قلاده مخصوص و به گردن سگی که رفتار نادرستی انجام می دهد می باشد. معمولا زمانی که نمی توان از بند استفاده نمود و فاصله زیاد است این روش قابل استفاده است. برای مثال می توان از قلاده های شوک دار برای آموزش سگ استفاده کرد که از مرز یک حیاط بدون نرده گذر نکند.

این روش معایب بسیاری دارد. اولین و مهمترین مشکل آن استفاده از تنبیه برای رفتار های نادرست است یعنی سگ می آموزد که چه کاری نباید انجام دهد به جای اینکه یاد بگیرد چه کاری باید انجام دهد.

روش های آموزش سگ ارتباط با سگ چگونه سگ را آموزش دهیم روش های متداول در تربیت سگ ها تمرین با سگ تمرین های کلیکر آلفا شدن الگو برداری DOG TRAINING

مسئله مهم دیگر استفاده از قلاده های شوک دار، ایجاد ترس و استرس زیاد در سگ که می تواند به مشکلات متعددی برای او منجر شود می انجامد. این قلاده ها دردهای زیاد و قابل اجتنابی هم به صورت فیزیکی و هم روحی برای سگ ها ایجاد می کنند.

حتما بخوانید: انواع و علائم افسردگی – توضیح کامل

آموزش روش آینه ای یا روش الگو / رقیب Model/Rival Training – Mirror Training

روش آینه ای یا پیروی بر این حقیقت استوار است که سگ ها می توانند از مشاهده و تقلید از دیگر سگ ها و یا انسانها بیاموزند. با ارایه یک الگو رفتار مناسب یا رقیبی برای منابع، سگ ها می آموزند که رفتارها را تقلید کنند. برای مثال می توان از یک انسان به عنوان الگو استفاده نمود و برای انجام دادن کاری وی را تشویق یا برای رفتاری نادرست تنبیه نمود. سپس سگ به عنوان شاهد از الگو می آموزد چه رفتاری درست است.

الگو می تواند نقش رقیب را نیز داشته باشد و برای انجام رفتار درست و بدست آوردن تشویق مورد نظر با سگ در حال آموزش رقابت کند. این روش سگ را ترغیب می کند تا رفتار درست را پیش بگیرد تا سریعتر به جایزه برسد.

روش های آموزش سگ ارتباط با سگ چگونه سگ را آموزش دهیم روش های متداول در تربیت سگ ها تمرین با سگ تمرین های کلیکر آلفا شدن الگو برداری DOG TRAINING

زمانی که ارتباط بین شما و سگتان خوب بوده و او می تواند زمان به نسبت زیادی به مشاهده شما بپردازد، استفاده از روش آموزش با الگو می تواند تکنیکی موثر برای شما محسوب شود.

آموزش سگ با روش آلفا یا حاکم

آموزش با روش سگ آلفا یا حاکم بر اساس غریزه سگ ها در ذهنیت گله ای برای ایجاد رابطه ای از جنس حاکم و بنده می باشد.

این تئوری بیان می دارد که سگ ها خانواده خود را مانند گله خود می پندارند و یک سلسله مراتب مشخصی در آن پیروی می کنند، همانطور که در گله ها این سلسله مراتب وجود دارد. اگر سگ خود را به عنوان آلفا ببیند، می بایست بیاموزد که به انسان خود احترام گذاشته و آنها را آلفا ببیند و اطاعت کنند.

برخی روش های مشخص در این نوع از آموزش سگ شامل شناخت زبان بدن سگ و برخورد مناسب با آن است که قدرت و حاکمیت را نشان دهد مانند اول غذا خوردن، ورود خروج از اتاق ها و همچنین استفاده از قلاده.

اگر سگ شما تمایل دارد بیرون برود ابتدا می بایست از فرمان شما اطاعت نموده و بنشیند. اگر سگ شما می خواهد غذا بخورد ابتدا می بایست با آرامش منتظر شود که شما غذا را آماده کرده خود بخورید و سپس به وی بدهید. به طور کلی در روش آموزش آلفا، شما به سگ اجازه نمی دهید روی مبل و تخت در کنار و هم سطح شما بیاید. شما همچنین هم سطح سگ خود خم نمی شوید. زیرا شما برترید و نباید این کارها که نشان می دهد شما هم سطح او را انجام دهید. شما حاکم هستید، شما آلفا هستید.

روش های آموزش سگ ارتباط با سگ چگونه سگ را آموزش دهیم روش های متداول در تربیت سگ ها تمرین با سگ تمرین های کلیکر آلفا شدن الگو برداری DOG TRAINING

تحقیقات جدید در میزان تاثیرگذاری این روش برای سگ های در زندگی ما انسان ها سوالات جدید ایجاد کرده است. برخی بر این باورند که ذهنیت گله ای به آن گونه ای که در دنیای وحش وجود دارد برای سگ های خانگی تاثیرگذار نیست. همچنین منتقدین این روش اذعان می دارند که این روش به ریشه رفتار نادرست نمی پردازد و فقط ظاهر رفتار را برای مدتی تغییر میدهد. همچنین باعث ترس و استرس زیاد سگ می گردد.

علاوه بر این جنگ برای بازیابی حاکمیت توسط سگ می تواند به مشکلی تمام عیار تبدیل گردد بالاخص برای کودکان و افراد مسن زیرا سگ تلاش می کند آلفا شود.

آموزش سگ با رابطه موثر

در آموزش با رابطه موثر، روش های مختلفی استفاده می شود اما در کل تمرکز روی نوع رابطه موجود میان صاحب و سگ می باشد و سعی در بهبود و تقویت آن دارد. در این روش رسیدن به نیازهای هر دو طرف نیازمند بهبود ارتباط و تقویت این پل میان سگ و انسان است. در حقیقت این یک هم زیستی مسالمت آمیز می باشد.

انسان می بایست بیاموزد چگونه زبان بدن سگ را پاسخ دهد و برای ایجاد انگیزه او را تشویق کند و همچنین نیازهای اولیه سگ را قبل از آموزش تامین کند. روش Positive Reinforcement رفتارهای درست را تشویق می کند.

محیط اطراف سگ توسط انسان کنترل می شود تا رفتارهای نادرست شکل نگیرند. اطلاعات و آموزه های جدید بر پایه موفقیت های قبلی در شرایط آسان تر ساخته می شوند. برای مثال آموزش سگ در فرمان نشستن در یک اتاق ساکت شروع می شود. سپس در صورت موفقیت متعدد در این زمینه، فرمان نشستن پیشرفته در یک پارک که مملو از حواس پرتی های متعدد می باشد تمرین می گردد. سختی به تدریج افزایش می یابد.

روش های آموزش سگ ارتباط با سگ چگونه سگ را آموزش دهیم روش های متداول در تربیت سگ ها تمرین با سگ تمرین های کلیکر آلفا شدن الگو برداری DOG TRAINING

در صورتی که سگ رفتار درست را انجام نمی دهد انسان می بایست دلیل آن را بیابد به جای اینکه او را تنبیه کند. آیا حواسش پرت است؟ اسیب دیده؟ نمی شنود؟ یا شاید هم نمی خواهد فرمان ببرد؟

روش آموزش از طریق رابطه موثر، یک رابطه معنی گرا و عمیق میان سگ و انسان ایجاد می کند. اما نیازمند زمان و صبر زیاد است.

حتما بخوانید: یادآوری های ساده برای داشتن زندگی فوق العاده

حرف آخر

در نهایت باید اذعان نمود تعدد روش های مختلف و ادعاهای متفاوت طرفداران آنها به همراه پیچیدگی های هر کدام پا برجا هستند. تنها موردی که می توان به درستی برداشت کرد اینست که آموزش این دوست چهارپا در صورتی که توسط خود فرد انجام گیر نه تنها باعث افزایش آگاهی نسبت به سگمان می گردد بلکه ارتباط دوطرفه را نیز مستحکم تر می نماید و با کمی صبوری می تواند باعث ایجاد لحظاتی شاد و پر از دستاورد برای هر دو طرف شود. به علاوه هرچه تاکیید فرد آموزش دهنده بر تقویت رفتارهای درست بیشتر باشد به جای اینکه رفتار های غلط را شماتت کند نتایج موثر تر و جاودانه تر خواهند بود.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست