سیستم جالب کنترل و بازرسی گمرک در کشور های اروپایی

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

یکی از مهم ترین مراحل ورود و خروج هر چیزی از مرز های هر کشور، گمرک می باشد. شناسایی اسلحه، مواد مخدر و کالاهای ممنوعه در بنادر و پایانه‌های باربری یکی از چالشهای سیاستهای گمرکی است. در این حال مهندسین و محققین اروپایی در حال بررسی و آزمایش راهکار های جدیدی برای مقابله با فساد و تسریع امور گمرکی می باشند

در این مقاله فناوری ای به شما معرفی می شود که مسئولین و بازرس های گمرکی از آن برای بهبود بازرسی استفاده می کنند. بخشی از این طرح موسوم به سی- بورد‌ در بندر تجاری گدانسک در لهستان آزمایش می‌شود.

کنترل محتوای محموله‌ها به روش غیر تهاجمی

در گدانسک که یکی از بزرگترین پایانه‌های باربری در لهستان، هر سال ۳ میلیون کانتینر کنترل می‌شود. این کار از نظر فنی و لجستیک چالش بزرگی برای افسران گمرکی است که کانتینرها را به طور تصادفی برای شناسایی کالاهای خطرناک بررسی می کنند.

یکی از افسران گمرک بندر گندانسک می‌گوید: مهمترین چیز در شغل ما این است مطمئن شویم کانتینر دقیقا حاوی همان چیزی است که اعلام شده است. به همین دلیل باید از روشهای غیر تهاجمی استفاده کنیم و محتویات کانتینرها را بدون باز کردن‌ آن بررسی کنیم.

محققان اروپایی در حال تولید راهکاری نوین هستند که با آن می‌توان وجود مواد مخدر، توتون یا اسلحه را که در کانتینرها، بدون باز کردن آنها تشخیص داد.

حتما بخوانید: هوش مصنوعی چیست؟ تاریخچه تکامل هوش مصنوعی تا امروز – توضیح کامل

این فناوری صنعت واردات، صادرات و گمرک را دگرگون خواهد کرد

گیوم سانی، مسئول هماهنگ‌کننده طرح می‌گوید: «افسران گمرک با کمک این روش خواهند توانست اطلاعات بیشتری درباره محتویات کانتینرها بدست بیاورند، بدون اینکه مجبور شوند آن را خالی کنند.»

گرد، غبار و اجزای فرّار – نحوه بررسی آن

دستگاه اول این روش، دستگاهی است که بو و ذرات فرار داخل محموله را بررسی می کند. دستگاهی داخل کانتینر فرستاده می‌شود تا هوای داخل آن را مکیده و ذرات هوا را به آزمایشگاه بفرستد.

پیتر کاول، فیزیکدان آلمانی این طرح به یورونیوز می‌‌‌‌گوید: «این سیستم برای این طراحی شده که اجزای فرّار موجود در کانتینر را تشخیص دهد. مواد منفجره، مواد مخدر (داروها)، محصولاتی که از توتون گرفته می شود، افرادی که در کانتینر پنهان شده باشند،‌ یا حتی ذرات گردوغبار که به مقادیر بسیار ناچیز به ماده منفجره یا ماده مخدر چسبیده باشد،‌ این مواد اجزای فرار دارند.

روش بعد، استفاده از ردیاب تابشی منفعل است. این روش کنترل را می‌توان بسته به اندازه محموله به شیوه‌های مختلف انجام داد: می‌توان کامیون را هنگامی عبور از دروازه، بررسی کرد. یا خودرویی مجهز به آشکارگر می‌تواند محموله را دور بزند‌ و یا اپراتور با ابزاری که در دست می‌گیرد می تواند محموله را بررسی کند.

گرانت کراسینگهام، یکی دیگر از فیزیکدانان این طرح درباره این روش اینگونه به یورونیوز توضیح می‌دهد: سلاح‌های هسته‌ای و مواد هسته‌ای، تابش تولید می‌کنند. این ابزارها می‌توانند به شکل کاملا منفعل این تابش را آشکار کنند. یعنی نه به شکل فعال در جستجوی تابش هستند، و نه کاری می‌کنند که عامل ایجاد تابش شود.

در پروژه «سی بورد» توانایی‌های فعلی آشکار کردن با پرتو ایکس بهتر شده. با اسکن محموله هم، تصویر بهتری از آن ساخته می‌شود و هم مواد مختلف بهتر تشخیص داده می شود.

در پایان فرایند بازرسی، نتایجی که از ابزارهای مختلف به دست آمده است یک جا جمع شده و به شکلی مشترک در اختیار کاربر یعنی مامور گمرک قرار داده می‌شود.

مهندس ارشد گیوم سانی می‌گوید: مهم است که بتوانیم در شرایط جوی مختلف کارمان را انجام دهیم. و خودمان را با اهداف متفاوت گمرک‌های اروپایی تطبیق دهیم. چالش ما این است که سیستم‌های ما برای کار تحت هر شرایطی آماده باشد. ‌

در آینده نزدیک و اجرای آزمایش های بیشتر، این فناوری به بازار عرضه خواهد شد.

حتما بخوانید: ۱۰ مورد باورنکردنی از تکنولوژی های جدید سال ۲۰۱۹

اوووپس! ما نمی توانیم فرم شما را پیدا کنیم.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉