تفاوت های دارایی های مشهود با دارایی های نامشهود چیست؟

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

 دانلود فایل ویدیویی

دارایی های مشهود و عینی مانند طلا یا املاک را می توان لمس کرد که حس مالکیت را بیشتر در خود دارند. دارایی های نامشهود بیشتر به صورت مفاهیم و غیر ملموسند و به همین روش هم بدست می آیند. مثل بیت کوین و یا نام دامنه ای در فضای وب.

حالا دارایی چیه؟ در اینجا تعریفی از دانشنامه ویکیپدیا براتون آوردم.

دارایی در علم حسابداری، عبارتست از کلیه اموال و حقوقی که دارای ارزش پولی باشند.

دارایی‌ های یک واحد ممکن است پدیده‌های عینی و مشهود باشند. مثل زمین، ساختمان، موجودی نقدی و موجودی کالا، یا به صورت حقوق مالی و امتیازات غیرقابل رویت، مثل سرقفلی و مطالبات از اشخاص.

حتما بخوانید: چرا پول کاغذی اختراع شد؟

دارایی های مشهود یا عینی اقلامی مشهود با عمری طولانی می‌باشند که در جریان عملیات مؤسسه مورد استفاده قرار می‌گیرند. دارایی ‌های این گروه به مرور زمان و پس از استفاده مکرر مستهلک می‌گردند به همین دلیل برای هر یک از دارایی‌های ثابت استهلاک منظور می‌شود. (به استثناء زمین که مستهلک نمی‌گردد) مانند:زمین- ساختمان- تأسیسات- ماشین آلات و تجهیزات- ابزارآلات- وسائل نقلیه و منصوبات- قالب ها- لوازم آزمایشگاهی و دارایی‌های سرمایه‌ای موجود در انبار.

دارایی و پس انداز و سرمایه‌گذاری قابلیت تبدیل شدن به‌یکدیگر را دارند. مسکن، خودرو، تلفن همراه، کامپیوتر و حتی آب لوله‌کشی و دسترسی به سرویس‌های بهداشتی از جمله دارایی‌های خانوار هستند.

پس انداز یکی از راه‌های سهیم کردن نسل آینده در دارایی‌هایی است که امروز در اختیار است. خانواده در طول حیات خود به دارایی‌هایی دست می‌یابد که خواسته و ناخواسته بخش چشمگیری از آن در آینده به اعضای جوان آن می‌رسد.

 

حفظ و حراست از دارایی و تلاش برای افزودن بر آن از سویی موجب می‌شود تا زندگی جاری با سهولت بیشتری پیش رود و از سوی دیگر آیندگان پشتوانه‌های قویتری داشته باشند. مسکن با دارا بودن حجم قابل توجه در بازار دارایی‌ها و همچنین برخورداری از ریسک کمتر نسبت به سایر دارایی‌ها، ضمن جلب اعتماد سرمایه‌گذاران همواره نقش ضربه‌گیر را در اقتصاد ایفا نموده‌است.

دانلود فایل صوتی

دارایی های مطالبه ای که بین این دو دارایی های مشهود و دارایی های نامشهود قرار می گیرند. مانند سهام شما از یک شرکت که شما را مالک بخشی از آن شرکت می کند. آن شرکت ماشین آلات مختلف و دارایی های عینی مختلفی دارد و در نتیجه شما هم به عنوان سهام دار جزو مالکین آن هستید.

یکی از مزیت های وارایی های مشهود و عینی محدود بودن تعداد آنهاست. بانک مرکز نمی تواند طلا یا مستغلات چاپ کند.

 حتما بخوانید: ارزش خالص هر انسان چگونه محاسبه می شود؟

اما اشکال آنها اینست که قابلیت جابه جایی آنها بسیار سخت و حتی نشدنیست. به طور مثال شما نمیتوانید مسکن خود را با خود خارج ببرید. مثلا اگر در شرایط بحران اقتصادی اجتماعی بخواهید کشورتان را ترک کنید چه؟

باید املاک و مستغلات خود را جا بگذارید یا بفروشید. حتی طلا یا نقره را هم که می توان جابه جا کرد ممکن است در مرز ها یا گشت ها و فرودگاه ها با کنترل های امروزی روی میزان همراه داشتن چنین دارایی هایی، به مصادره برود.

بالاترین مزیت دارایی های نامشهود یا غیر عینی، قابلیت جابه جایی بسیار آسان آنهاست. برای برخی از آنها مثل بیت کوین یا دامنه اینترنتی شما حتی نیاز به کاغذ هم ندارید. فقط جزییات ورود به سایت خود را یادتان باشد کافیست.

مثلا شما وب سایتی در مورد آموزش های تربیت حیوانات دارید و این وب سایت می تواند اولا مشتری هایی از تمام نقاط جهان جذب کند و به همین طور شما می توانید در تمام نقاط جهان بدون نیاز به اجازه کسی یا مجوز خاصی، آن را اداره کنید.

حتما بخوانید: تعریف شاخص های اقتصادی

مشکل اساسی آنها اینست که در صورت ایجاد شرایطی که شما نتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید، عملا دسترسی شما به دارایتان قطع می گردد. مثلا در شرایط جنگی که تلفن و اینترنت را قطع کرده باشند، شما نمی توانید از دارایی خود استفاده کنید.

این دو نوع دارایی مکمل یکدیگرند. شما باید بر حسب تصمیماتی که در زندگی خود میگیرید هر دوی این دارایی ها را برای خود لحاظ کنید. با داشتن یک برنامه ریزی و اجرای آن می توانید تعادلی در دارایی های خود بوجود آورید که در هر شرایطی بتوانید حداقل از یکی از آنها برای کسب درآمد یا جابجایی و یا …. استفاده کنید.

یک استراتژی متوازن که باید هر دوی دارایی های مشهود و دارایی های نامشهود را شامل شود می تواند قدم خوبی برای امنیت مالی و آینده شما و اطرافیانتان باشد.

حتما بخوانید: حباب اقتصادی چیست؟

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉