آزمون تافل TOEFL iBT – هر آنچه می خواستید بدانید و بیشتر

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

آزمون تافل اینترنتی یا TOEFL iBT مخفف Test Of English as a Foreign Language Internet Based Test آزمونی برای ارزیابی و اندازه گیری توانایی استفاده و فهم زبان انگلیسی در سطح دانشگاهی می باشد. این آزمون همچنین چگونگی تلفیق توانایی های خواندن، شنیدن، حرف زدن و نوشتن برای انجام فعالیت های آکادمیک و دانشگاهی را می سنجد.

آزمون تافل برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط سازمان زبان های مدرن برگزار شد. یکسال بعد سازمان ETS یا Educational Testing Services مسئولیت آن را بعهده گرفته و از آن زمان اقدام به برگزاری انواع این آزمون نموده است. این سازمان همچنین آزمون GRE یا Graduate Record Examination را نیز برگزار می کند.

راهنمای کامل و سوالات متداول آزمون تافل TOEFL IBT

فهرست مطالب (کلیک کنید و هدایت شوید)

فرمت و محتوای آزمون

آزمون تافل کاغذی یا Paper-based test

فرمت این آزمون از قسمت هایی گرامر، ریدینگ ، رایتینگ و لیسنینگ تشکیل شده و تنها در ۴% مراکز ارایه می گردد.

آزمون اینترنتی تافل یا Internet-based test

از زمان معرفی آزمون تافل TOEFL اینترنتی در سال ۲۰۰۵ این نوع از آزمون به سرعت در میان آزمون دهنده ها جای خود را پیدا کرده است و در بسیاری از موارد جاگزین آزمون کامپیوتری یا CBT و همچنین آزمون کاغذی یا PBT شده است. البته آزمون PBT همچنان برگزار می شود.

این آزمون که حدودا ۴ تا ۴٫۵ ساعت به طول می انجامد شامل چهار قسمت که هر کدام یکی از توانایی های پایه زبانی را می سنجد (البته برخی از سوالات نیازمند ادغام این توانایی ها هستند) و سوالات در زمینه دانشگاهی و آکادمیک می باشد.

توانایی ابتدایی از کامپیوتر مانند تایپ کردن، استفاده از موس و شناخت ایکون های ساده ای همچون تنظیم صدا یا volume، قبل و بعد، و تاییدیه یا Ok پیش نیاز این نوع تست می باشد.

ریدینگ Reading

این بخش شامل ۳ تا ۴ متن با طول حدودی ۷۰۰ کلمه می باشد. متون از عناوین آکادمیک انتخاب شده اند. این متون نمونه ای از آنچه در کتب درسی دانشگاهی یافت می شوند می باشند. این متون نیازمند فهم و درک آزمون دهنده از ارتباطات معنایی چون علت-معلول، مقایسه-تقابل و استدلال هستند. پس از هر متن ۱۲ تا ۱۴ سوال از آن مطرح می گردد.

آزمون دهنده می بایست سوالاتی در مورد ایده های اصلی، جزییات، برداشت ها، اطلاعات اصلی، اضافه کردن جمله، دایره لغات، اهداف معنایی و ایده های کلی پاسخ دهد. سوالات ممکن است پر کردن جداول یا تکمیل خلاصه را نیز شامل شود.

دانش قبلی از موضوع مربوطه برای پاسخ دادن به سوالات نیاز نیست.

لیسنینگ Listening

این بخش آزمون تافل TOEFL iBT شامل ۶ تا ۹ صوت بین ۳ تا ۵ دقیقه می باشد. این صوت ها شامل دو مکالمه دانشجویی و همچنین چهار سخنرانی یا مباحثه دانشگاهی هستند. این مکالمات حول محور یک دانشجو و یا یک پروفسور یا مسئولین بخش های مختلف پردیس دانشگاهی می باشند. سخنرانی ها بخش از سخنرانی های اساتید دانشگاه در عناوینی که نیاز به دانش قبلی ندارند بوده و ممکن است شامل صحبت های دانشجویان نیز بشوند.

تمامی صوت ها تنها یکبار شنیده می شوند. آزمون دهنده می تواند در هنگام گوش دادن یادداشت هایی برداشته و برای پاسخ به سوالات خود از آنها استفاده نماید. هر مکالمه ۵ سوال و هر سخنرانی۶ تا ۷ سوال به همراه دارد. این سوالات طوری طراحی شده اند که توانایی ازمون دهنده در درک ایده های اصلی، جزییات مهم، نظرات، ارتباط بین ایده ها، ترتیب اطلاعات، هدف و همچنین نظر سخنران را شامل شوند.

اسپیکینگ Speaking

این بخش آزمون تافل شامل ۶ سوال می باشد : دو سوال مستقل یا independent و چهار سوال متحد یا integrated. در دو سوال مستقل، آزمون دهنده نظر خود را در مورد سوالاتی با عناوین آشنا می دهد. پاسخ وی بر اساس توانایی حرف زدن فی البداهه و ارایه واضح ایده ها به صورت بهم پیوسته ارزایی می گردد. در دو قسمت متحد، آزمون دهنده متن کوتاهی را می خواند و به یک سخنرانی آکادمیک یا مکالمه ای با زمینه زندگی دانشگاهی گوش می دهد. سپس می بایست در پاسخ خود اطلاعات را از هر دوی متن و صوت ادغام کرده و سخن بگوید. توانایی آزمون دهنده در ترکیب مناسب synthesize و القای درست اطلاعات هر دو منبع در اینجا سنجیده می شود.

آزمون دهنده می تواند در هنگام خواند و یا گوش دادن یادداشت بردارد و در هنگام پاسخ خود از آنها استفاده نماید. همچنین پیش از شروع پاسخ و ضبط کردن آن، به آزمون دهنده زمان کوتاهی برای آماده شدن داده می شود.

پاسخ های ضبط شده به شبکه آنلاین ارزیابی ETS ارسال و توسط سه تا شش ارزیاب نمرده دهی می شوند.

رایتینگ Writing

در این بخش آزمون تافل توانایی نوشتار با زمینه تحصیلی و دانشگاهی در دو سوال سنجیده می شود: یک سوال متحد یا integrated و یک سوال مستقل یا independent. در سوال integrated آزمون دهنده متنی را خوانده و به یک سخنرانی گوش می دهد. وی می بایست خلاصه ای که دربرگیرنده نکات مهم هر دوی این متن و سخنرانی باشد را ارایه دهد و همچنین نحوه ارتباط دو منبع را مشخص کند. در سوال independent آزموند دهنده باید متنی نوشته و نظر یا انتخاب هود را نسبت به موضوع متن به همراه دلایل و مثال مشخص کند. پاسخ ها به شبکه آنلاین ارزیابی ETS ارسال و توسط حداقل سه ارزیاب نمرده دهی می شوند.

حتما بخوانید: آزمون آیلتس IELTS – هر آنچه لازم است بدانید و بیشتر

بخش اضافی آزمون تافل

یکی از دو بخش listening یا reading در هر امتحان TOEFL IBT سوالاتی دارد که اضافه بوده و نمره دهی نمی شود. سازمان ETS از این بخش های اضافه به عنوان نمونه تست و آمارگیری مناسب برای دیگر امتحان ها استفاده می کند.

با توجه به اینکه مشخص نمی شود کدامین سوال مربوطه به بخش اضافه است، آزمون دهنده باید تمامی تلاش خود را در پاسخگویی مناسب به همه قسمت ها انجام دهد. برای مثال بودن چهار متن به جای سه متن در بخش reading حاکی از آن است که یکی اضافه می باشد. این متن می تواند هریک از چهار متن باشد.

این بخش اضافه ممکن است برای شرکت کننده های مختلف متفاوت باشد یعنی شما ممکن است در قسمت reading بخش اضافه داشته باشید در حالی که فردی کناری شما در بخش listening. بنابراین زمان های بخش های مختلف تست ممکن است برای هر فرد آزمون دهنده متفاوت باشد.

زمان بندی آزمون تافل

در تصویر زیر زمان بندی آزمون تافل و ترتیب بخش های آن مشخص شده است.

تافل زمان بندی

حتما بخوانید: تاریخچه زبان انگلیسی – بررسی سیر تکاملی زبان انگلیسی در تاریخ

سوالات متداول آزمون تافل

قبل از آزمون
آزمون تافل TOEFL iBT کجا و کی در ایران برگزار می گردد؟

آزمون تافل TOEFL iBT در بیش از ۱۸۰ کشور مختلف و هزاران مرکز آزمون برگزار می گردد. این آزمون بیش از ۵۰ بار در سال ارایه می گردد. در اینجا می توانید برنامه زمان بندی و مراکز ارایه این آزمون در سراسر دنیا از جمله ایران را مشاهده نمایید.

چه نوع کیبوردی در قسمت رایتینگ Writing section استفاده می گردد؟

کیبورد استاندارد QWERTY در تمامی آزمون های تافل iBT در سراسر دنیا استفاده می گردد.

آیا آزمون تافل TOEFL iBT از فرمت های گذشته سخت تر است؟

با اینکه متون reading و listening طولانی تر می باشند، سوالات ارایه شده تفاوت چندانی با فرمت های گذشته ندارند.

چگونه برای این آزمون ثبت نام کنم؟

در ایران با توجه محرومیت ها، می بایست از طریق روش ارایه شده توسط موسسه ارایه دهنده آزمون اقدام نمود.

آیا قابلیت کنسل کردن یا جا به جایی آزمون تافل iBT وجود دارد؟

بله و می بایست نهایتا تا سه روز کامل مانده به آزمون انجام گردد. با کنسل کردن شما نیمی از هزینه پرداختی خود را دریافت می کنید. البته ممکن است مراکز مختلف قوانین اضافه ای هم داشته باشند.

نحوه برگزاری آزمون تافل TOEFL iBT چگونه است؟

شما می بایست حداقل ۳۰ دقیقه قبل از آزمون در مرکز حضور داشته باشید تا مراحل check-in شما انجام گردد.

آزمون در اتاق هایی با ۵-۱۰ کامپیوتر در مراکز برگزار می گردد. شما قبل از ورود به اتاق می بایست کاغذی را امضا کنید که در آن متعهد می شود که اطلاعات آزمون را جایی فاش نکنید. سپس تصویر شما گرفته شده و دیگر مراحل امنیتی انجام می گیرد.

تنها به شما اجازه داده می شود که مدارک شناسایی خود یعنی پاسپورت (یا کارت ملی با توجه به قوانین مرکز برگزاری) را به همراه داشته باشید و دیگر وسایل را قبل از ورود به اتاق امتحان می بایست تحویل دهید.

مراقب آزمون به شما یک هدست، کاغذ و مداد خواهد داد. بنابراین بهتر است هرآنچه نیاز ندارید از ابتدا به همراه نیاورید.

حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را راحت، روان و سلیس صحبت کنیم؟
در طول آزمون تافل
آیا قابلیت انتخاب ترتیب بخش های مختلف وجود دارد؟

خیر ترتیب مشخص شده در بخش زمان بندی تنها ترتیب قابل انجام است.

آیا می توانم یادداشت بردارم؟

بله و می توانید برای پاسخگویی به سوالات از آنها استفاده نمایید. به شما کاغذ و مداد داده می شود. اما دقت کنید که امتیازی به یادداشت های شما تعلق نمی گیرد و شما نمی توانید آنها را از اتاق پس از پایان آزمون بیرون ببرید.

آیا قابلیت تغییر پاسخ وجود دارد؟

در بخش Reading آزمون تافل که به متون مختلف تقسیم شده است، شما می توانید با کلیک کردن روی پاسخ جدید، پاسخ آن سوال را تغییر دهید. قابلیت تغییر به هر تعداد که بخواهید وجود دارد. شما همچنین می توانید به سوالات قبلی در همان متن یا متون قبلی بازگردید و آنها را نیز تغییر دهید.

اما در بخش Listetning پس از انتخاب پاسخ نهایی توسط شما (با هر تعداد تغییر) می بایست گزینه یا دکمه Confirm Answer (OK) را برای تایید پاسخ خود انتخاب نمایید. پس از این شما دیگر نمی توانید به آن سوال بازگردید یا تغییری در پاسخ خود انجام دهید.

در بخش Speaking پس از گذر زمان آماده سازی و شنیدن صدای بوق، صدای شما ضبط گشته و با تمام شدن زمان به پایان می رسد. قابلیت تغییری وجود ندارد.

در بخش Writing قابلیت تغییر نوشته هایتان تا زمان پایان بخش وجود دارد. اگر زودتر از زمان مقرر دکمه پایان را بزنید هم دیگر نمی توانید آن را تغییر دهید.

آیا در صورتی که پاسخی را نمی دانم حدس بزنم؟

بله زیرا تعدا پاسخ های نادرست آزمون تافل از نمره شما نمی کاهد. بنابراین بهتر است از پس از از میان برداشتن گزینه هایی که از آنها مطمئنید، در میان پاسخ های باقی مانده پاسخ نهایی خود را حدس بزنید.

اگر در قسمت listening صدا را نشنیدم چه باید بکنم؟

به شما یک هدست (یک هدفون به همراه میکروفون) داده می شود. قبل از شروع آزمون می بایست در صورت داشتن اشکال به مسئولین خبر دهید. همچنین در قسمت Listening شما می توانید صدای هدفون خود را با دکمه تنظیم صدا یا  Volume برای صدای مناسب خود تنظیم کنید.

آیا بخش speaking برای همه همزمان آغاز می گردد؟

در آزمون تافل معمولا اینگونه نیست. مشکل اینجاست که صدای دیگران حواس شما را پرت کند. پس بهتر است هدفون خود را روی گوش نگه دارید تا صدای داخل اتاق را کاهش دهید.

اگر با مشکلی برخورد کردم چه باید بکنم؟

اگر هرگونه مشکلی اعم از مشکلات برقراری ارتباط اینترنت و یا برق کامپیوترها باشد و آزمون می بایست تعلیق گردد، همه افرادی که در آن مرکز قرار دارند می توانند هزینه خود را باز پس گیرند یا روز و مرکز دیگری را برای آزمون انتخاب نمایند.

اگر مشکل شخصی برایتان به وجود آمده است مانند حال نامساعد با اطلاع دادن به مامورین آزمون می توانید در صورت اینکه فکر می کنید روی نمره شما تاثیر می گذارد از آنها بخواهید گزارشی پر کنند.

چند وقت یکبار می توانم آزمون دهم؟

هر ۱۲ روز یکبار

اگر دفعه اول نباشد که آزمون داده باشم، نمرات پیشین چگونه روی کارنامه ام موثرند؟

اگر از آزمون تافل پیشین شما بیش از ۲ سال گذشته باشد نمرات و تاریخچه آن حذف شده است. اما اگر آزمون پیشین خود را زیر ۲ سال گذشته داده اید می توانید انتخاب کنید کدامین کارنامه را گزارش نمایید.

حتما بخوانید: چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟

کارنامه نمرات آزمون تافل

بخش Speaking چگونه نمره دهی می گردد؟

ارزیابان حرفه ای به پاسخ های شما گوش داده و به هرکدام نمره ای بین ۰ تا ۴ می دهند. پس هر ۶ پاسخ به مجموع نمره بخش از ۰ تا ۳۰ تبدیل می شود.

بخش Writing چگونه نمره دهی می گردد؟

ارزیابان حرفه ای پاسخ شما را خوانده و به هر کدام نمره ای بین ۰ تا ۵ می دهند. یک سیستم ماشینی نمره دهی نیز مجددا متون شما را ارزیابی می کند. این دو پاسخ جمع شده و سپس تبدیل به مقیاس از ۳۰ می گردند.

نمره نهایی تافل iBT چگونه محاسبه می شود؟

هر بخش از ۰ تا ۳۰ نمره ای به خود اختصاص می دهد که با جمع کردن آنها نمره کل آزمون از ۱۲۰ محاسبه می شود.

نمره خوب تافل iBT چیست؟

در حقیقت نمره خوب و بد وجود ندارد. با توجه به نیازمندی های موسسه و یا دانشگاه مورد نظر شما، حداقل نمره مورد ناز از آزمون تافل TOEFL iBT ممکن است متفاوت باشد. همچنین ممکن است موسسه نمرات حداقلی برای همه یا برخی از توانایی های آزمون نیز در نظر گرفته باشد.

اما به صورت معمول دانشگاه ها نمراتی بین ۸۰ تا ۱۰۰ تافل TOEFL iBT را در نظر دارند چیزی مانند این.

نمره تافل

چه زمانی می توانم کارنامه ام را مشاهده و دریافت کنم؟

بین ۱۰ تا ۱۳ روز پس از آزمون شما می توانید کارنامه خود را از سایت و اکانت خود دریافت کنید. همچنین ایمیلی مبنی بر کارنامه شما برایتان ارسال می گردد. کارنامه شما برای شما و موسسه ها و یا دانشگاههایی که مشخص کرده بودید نیز پست می گردد.

آیا می توانم نمراتم را کنسل کنم؟

اگر انتخاب نموده باشید که نمراتتان گزارش شود با همان مبلغ آزمون می توانید۴ دانشگاه یا موسسه که کارنامه شما را دریافت می کنند را انتخاب کنید.

شما در پایان آزمون می توانید انتخاب کنید که آیا نمرات شما به آن مراجع گزارش شود یا نه.

این نمرات چه مدتی اعتبار دارد؟

دو سال

چرا آزمون تافل TOEFL؟

در مقایسه با دیگر آزمون های زبان انگلیسی، تافل TOEFL فوایدی دارد که شما را از دیگر کاندیداهای دانشگاهی جدا می سازد.

محبوب میان دانش آموزان و دانشجویان

بیش از هر آزمون دیگری، نتایج آزمون تافل TOEFL  به دانشگاه های آمریکایی و کانادایی ارسال می گردمد. این آمار در دانشگاه های آلمانی و فرانسوی نیز همین گونه است.

متداول میان دانشگاه ها

آزمون تافل، آزمون زبان انگلیسی انتخاب اول بسیاری از دانشگاه های آمریکا، فرانسه و آلمان، و همچنین سطوح کارشناسی ارشد کانادا می باشد.

رویای به حقیقت پیوسته

حدود ۹۰% آزمون دهنده ای تافل TOEFL اشاره کرده اند که در اولین یا دومین دانشگاه انتخابی خود مورد پذیرش قرار گرفته اند.

موفقیت بهتر در کلاس درس

تنها آزمون تافل می تواند شما را برای نیازمندی های زبان انگلیسی در سطح آکادمیک و دانشگاهی آماده سازد. سوالات آزمون که هر چهار مهارت اصلی را در هم آمیخته در زمینه کلاس های درسی می باشند. تمرین برای آزمون تافل شما را برای شرایط کلاسهای درسی دانشگاهی بیش از افراد دیگری که آزمون های متفاوت داده اند آماده می سازد.

کاملا عادلانه و بدون غرض

بدون شک می توان گفت که هیچ مرکز آزمون مغرضانه ای وجود ندارد زیرا آزمون ها در هیچ مرکزی نمره داده نمی شوند. تمامی آزمون ها توسط شبکه متمرکز ارزیابی می گردند. در بخش speaking اسپیکینگ افراد مختلفی که هویت آزمون دهنده را نمی دانند به توانایی وی نمره می دهند. این جلوی نمره دهی از روی تعصب و مغرضانه ای که در برخی آزمون های دیگر بالاخص آزمون های رو-در-رو ممکن است پیش آید را می گیرد.

تافل TOEFL iBT مناسب چه افرادیست؟

تا کنون بیش از ۳۵ میلیون نفر از سراسر جهان آزمون تافل را برای مشخص کردن توانایی های زبان انگلیسی خود انتخاب نموده اند. متوسط سطوح زبانی این افرادی از سطح معمولی تا پیشرفته بوده است.

  • دانش آموزان و دانشچویانی که قصر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر داشته اند.
  • افرادی که در برنامه های آموزش زبان انگلیسی مختلف دانشگاهی شرکت کرده اند.
  • کاندیداهای کمک هالی مالی تحصیلی از جمله scholarship و همچنین جهت گرفتن مدارک معتبر
  • افرادی که می خواهند سطح زبان انگلیسی خود را بسنجند.
  • دانش آموزان و شاغلینی که برای ویزا اقدام می کنند.

تافل iBT مورد قبول چه سازمانهایی است؟

نتایج تافل iBT در بیش از ۱۰۰۰۰ دانشگاه و دیگر سازمان های در دنیا از جمله دانشگاه های استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلیس و آمریکا و همچنین در قاره اروپا و آسیا معتبر است.

در اینجا می توانید لیست سازمان ها و دانشگاههای که آزمون تافل iBT در آنجا معتبر است را ببینید.

علاوه بر دانشگاه ها، این آزمون در روند اخذ ویزا برای کشورهای استرالیا، نیوزلند و همچنین انگلیس (در موارد خاص) نیز مورد پذیرش می باشد.

در زیر جدول میزان توانایی زبان انگلیسی مورد قبول سازمان مهاجرت استرالیا و نمرات متناظر آزمون تافل iBT ارایه شده است.

Minimum TOEFL Score Requirements for Australian Visas

English-language Proficiency Level Test Component TOEFL iBT Score
Functional Total Score ۳۲
Vocational
Total Score: 35
Listening ۴
Reading ۴
Writing ۱۴
Speaking ۱۴
Competent
Total Score: 60
Listening ۱۲
Reading ۱۳
Writing ۲۱
Speaking ۱۸
Proficient
Total Score: 94
Listening ۲۴
Reading ۲۴
Writing ۲۷
Speaking ۲۳
Superior
Total Score: 110
Listening ۲۸
Reading ۲۹
Writing ۳۰
Speaking ۲۶
حتما بخوانید: چهارچوب مشترک مرجع اروپا برای زبان ها CEFR

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست