۶ عادت غلط و بسیار مضر بعد از غذا خوردن

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

بعد از غذا خوردن یک سری عادت ها هستند که ما ناخود آگاه انجام میدیم. مثل خوابیدن بعد غذا خوردن و سیگار کشیدن. همه ما میدونیم که سیگار بعد از غذا خیلی میچسبه ولی صررش ۱۰ برابر میشه. در این مطلب، ما یک سری عادت های غلط بعد از غذا خوردن را به شما توضیح میدیم.

برای شروع من اینفوگرافیکی در مورد عادت های غلط مثل دراز کشیدن بعد از غذا خوردن برای شما درست کردم

عادت های غلط بعد از غذا خوردن - دراز کشیدن بعد از غذا - خوبیدن بعد از غذا خوردن - سیگار بعد از غذا - حمام کردن بعد از غذا - آب خوردن بعد از غذا

 

مثلا خیلی از ما ها ، سیگار کشیدن یا خوابیدن بعد از غذا خوردن رو یک کار عادی میدوننم. بی اطلاع از اثر های بدی که روی بدن و ذهن میزاره. کارشناسان میگن چنین عادت هایی واقعا خطرناک هستند و سلامت جسم و روان را به خطر میندازند.

حتما بخوانید: ۱۴ موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند

در این ویدیو این ۶ تا عادت غلط بعد از غذا خوردن رو برای شما توضیح میدهیم

 دانلود فایل ویدیویی

۱- سیگار کشیدن

سیگار کشیدن همینجوری بده، اما بعد از غذا ۱۰ برابر بدتره..

پژوهش هاي بسياري نشان داده كه كشيدن تنها يك نخ سيگار بلافاصله بعد از غذا خوردن به اندازه كشيدن ۱۰ نخ سيگار در طول روز براي بدن مضر است. اگر فردي براي مدتي طولاني اين عادت را داشته باشد و آن را ترك نكند احتمال ابتلا به سرطان به طور چشمگيري افزايش مي يابد. اين ادعا كه كشيدن سيگار باعث هضم بهتر غذا مي شود هيچ جنبه علمي ندارد و هيچ شواهد و مداركي نمي تواند اين را اثبات كند .كشيدن سيگار آسيب هاي فراواني به سيستم بدن مي زند و ميزان آسيب پذيري آن را در برابر عوامل بيماري زا افزايش مي دهد.

این حس گرم شدن سینه بعد از غذا خوردن مربوط به حقه نیکوتین هست که بدن با ارسال این سیگنال، نیاز شما را به کشیدن سیگار آشکار میکنه. اما با سیگار کشیدن خیلی از مواد معدنی و ویتامین های غذا جذب بدن نمیشه و دفع میشه. این خودش باعث میشه که انسان به تدریج ضعیف تر بشه.

سیگار کشیدن بعد غذا واقعا بده و اگر مجبورین و نمی تونین این عادت بد رو کنار بذارین، بهتره دو ساعتی صبر کنین بعد سیگارتون رو بکشین. سیگار، نیکوتین داره. نیکوتین با اکسیژن واکنش میده و اکسیژنی که بدن به شدت برای فرآیند هضم بهش احتیاج داره رو مصرف  میکنه.

این باعث میشه که بدن نه تنها از سیگار، بلکه از غذا هم مولکولهای سرطان زا رو جذب کنه چون نتونسته اون رو هضم کنه. تحقیقات مختلفی نشون داده که اثر کشیدن سیگار بعد از غذا خوردن ، مساوی کشیدن ۱۰ تا سیگار باهم هستش. ریسک سرطان روده و ریه هم با این عادت بد بعد از غذا خوردن ، به شدت افزایش پیدا میکنه.

دانلود فایل صوتی

خوردن وعده های غذا عادت غذا خطرناک مضر سلامتی چای سیگار خواب خوابیدن بعد غذا جذب آهن کارشناس تغذیه میوه سبزیجات آب سرد گرم حمام دوش

حتما بخوانید: ضرر های سیگار برای بدن – توضیح کامل

۲- خوابیدن بعد از غذا خوردن

دراز کشیدن بعد از غذا خوردن ، فعالیت مورد علاقه میلیون ها آدمه. شاید باید به اونها حق داد. همه ما اون حس خستگی بعد از خوردن غذا مخصوصا ناهار رو تجربه کردیم. چشمامون سنگین میشه و تمرکز سخت. حالا چرا این حس خستگی ایجاد میشه؟ آیا واقعا خوابیدن بعد از غذا خوردن بده؟

متأسفانه بيشتر ما در وعده ناهار غذاهاي سنگين و چرب مي خوريم که حجم آن هم کم نيست. به همين علت وقتي اين غذاها وارد روده مي شوند، خون بيشتري روانه اين قسمت از بدن مي شود تا اين همه مواد غذايي سنگين را هضم کند. به طور طبيعي بعد از غذا خوردن و پس از اين که خون بيشتري وارد دستگاه گوارش و روده ها مي گردد، از حجم خوني که به مغز وارد مي شود کاسته خواهد شد و به همين جهت ميزان اکسيژن در مغز پايين خواهد آمد و همين باعث مي شود احساس خستگي کنيم. فرآیند هضم غذا یه فرآیند انرژی گیری هست. بنابراین بیشتر انرژی ما در اون زمان صرف هضم میشه و ما حس خستگی می کنیم. این حس خستگی با افزایش حجم غذا بیشتر میشه. پس بوجود آمدن حس خوابیدن بعد از غذا خوردن ، در اصل به دلیل نیاز بدن به انرژی بیشتر برای هضم غذا هست. از قدیم گفتن کم بخور همیشه بخور، حالا ما میگیم کم بخور راحت بخور.

در این فرآیند، بدن یکی از کارهایی که انجام میده اینه که کربوهیدرات ها میشکنه و تبدیل به گلوکوز که منبع اصلی انرژی ماست می کنه. حالا این چه ربطی به حس خوابیدن بعد از غذا خوردن داره؟ یکی از موادی که هیپوتالاموس در مغز ترشح میکنه که بیداری رو در ما افزایش میده توسط گلوکوز بلاک میشه. پس گلوکوز زیاد باعث میشه ما حس خواب و دراز کشیدن بعد از غذا خوردن بهمون دست بده. انسولین هم یکی از کارهاش کمک به شکوندن گلوکوزه و مخصوصا بعد از خوردن غذاهایی که شکر زیاد دارن همون اثر رو تو بدن ایجاد می کنه. یکی از آمینو اسیدهای مهم بدن در اثر ترشح انسولین به سمت مغز میره و دو ماده سروتونین و ملاتونین ترشح میشن که خاصیت آرامش بخش دارن. در تنیجه حس خواب آلوذگی و نهایتا خوابیدن بعد از غذا خوردن. اما خوابیدن و دراز کشیدن بعد از غذا خوردن ، اصلا عادت سالمی نیست.

با دراز کشیدن بعد از غذا خوردن یه سری از مایعات مخصوص هضم غذا به بالا و  مری بر میگردن. دلیلشم واضحه، نیروی جاذبه. چون این مایعات فاز اسیدی دارن میتونن سطوح مری رو بسوزونن که باعث رفلاکس اسیدی میشه. حتما رفلاکس رو تجربه کردین، مقداری از غذا به گلو و دهانتون بر میگرده و شما ترشی اسید معده رو هم باهاش مزه میکنین.

حتما بخوانید: قانون جذابیت زیر ذره بین علم ژنتیک

خوردن وعده های غذا عادت غذا خطرناک مضر سلامتی چای سیگار خواب خوابیدن بعد غذا جذب آهن کارشناس تغذیه میوه سبزیجات آب سرد گرم حمام دوش

 

حتما بخوانید: هر روز باهوش تر از دیروز

۳- حمام کردن بعد از غذا خوردن

پژوهشگران دریافته‌اند که حمام کردن بعد از غذا خوردن ، باعث آسیب رساندن به قلب و ریتم تنفسی، بروز سرگیجه و سردرد می‌شود. این مسئله بخصوص برای کودکان و نوجوانان به شدت خطرناک و دردسرساز است. گفتنی است، پر بودن معده در هنگام استحمام باعث می‌شود روده‌ها با سرعت کمتری مواد غذایی را هضم و از بدن دفع کنند. لذا بهتر است یک ساعت قبل از حمام رفتن از خوردن زیاد مواد غذایی خودداری شود.

بهترین ماده غذایی برای مصرف بعد از بیرون آمدن از حمام، آب و مایعات است، زیرا آب باعث بهبود جریان خون در بدن می‌شود و کسالت و خمودگی را از فرد دور می‌کند

به خصوص افراد مسن و کسانی که بیماری‌های قلبی دارند یا سرخرگ‌های اصلی خونرسان به مغز و شریان‌های گردن در آنها تنگ است، بهتر است حداقل تا یک ساعت بعد از خوردن غذای سنگین به حمام نروند؛ زیرا بعد از خوردن غذای زیاد، خون برای هضم و جذب غذاها به سمت دستگاه گوارش می رود و خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد.

حداقل ۳۰ دقیقه بعد از غذا خوردن صبر کنین تا برین حمام. فرآیند هضم به انرژی زیاد و جریان خون مناسبی در بدن ما احتیاج داره. ولی یه دوش آب گرم باحال، خون به سمت سطح پوست میبره تا گرما رو آزاد کنه و از بدن بیرون ببره. میدونین که خون و رگ های ما دقیقا مثل رادیاتور گرما رو به سطح پوست میبرن تا از اونجا آزاد بشه و بدن خنک بشه.

خوردن وعده های غذا عادت غذا خطرناک مضر سلامتی چای سیگار خواب خوابیدن بعد غذا جذب آهن کارشناس تغذیه میوه سبزیجات آب سرد گرم حمام دوش

حالا وقتی خون مشغول حرکت به سطح پوست بشه دیگه نمی تونه تو فرآیند هضم هم کمک کنه. بنابراین علائمی مثل دل درد میتونه ظاهر بشه اگر بعد از غذا حمام برین.

۴- نوشیدن چای یا قهوه بعد از غذا خوردن

یکی از عادت‌های غذایی غلط در ایران نوشیدن چای یا قهوه بلافاصله بعد از غذا خوردن است. این عادت غلط غذایی ممکن است به‌مرورزمان باعث بروز کم‌خونی مخصوصاً در خانم‌ها شود چراکه با رقیق شدن شیره‌های گوارشی عمل هضم به‌خوبی صورت نمی‌گیرد و همچنین ترکیبات موجود در چای مانع جذب برخی از املاح و مواد معدنی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها آهن مخصوصاً آهن با منشأ گیاهی است. عوامل متعددی بر میزان ذخایر آهن بدن افراد تاثیرگذارند که شامل: عوامل ژنتیکی، اجزاء رژیم غذایی و زمان نوشیدن چای هنگام مصرف غذاهای گیاهی است. آهن غیرهِم (گیاهی) در غلات، حبوبات، آجیل، میوه‌های خشک و سبزیجات وجود دارد و کمتر از آهن هِم جذب بدن می‌شود. چای نوشیدنی سالمیه اما نباید بعد از غذا خوردن مصرف بشه. بنابراین بهتر است فاصله نوشیدن چای یا قهوه بعد از غذا خوردن حداقل نیم ساعت باشد.

نوشیدن چای بعد غذا باعث اختلال در جذب آهن توسط بدن میشه. چون چای، دارای اسید تنیک هست که به آهن و پروتئین غذای ما میچسبه. این باعث کاهش ۸۵ درصدی جذب آهن توسط بدن میشه که در نهایت کمبود آهن میاره که در اثر این کمبود آهن، کم خونی، سر گیجه و خستگی رو در برداره. این اسید همینطور باعث میشه پروتین ها هم بهم بچسبن و سفت تر بشن. در نتیجه هضم پروتین های بهم چسبیده برای بدن سخت تر میشه.

حتما بخوانید: آب و اهمیت آن در زندگی ما
حتما بخوانید: ۵۰ دلیل برای شروع رژیم غذایی سالم از همین امروز

خوردن وعده های غذا عادت غذا خطرناک مضر سلامتی چای سیگار خواب خوابیدن بعد غذا جذب آهن کارشناس تغذیه میوه سبزیجات آب سرد گرم

۵- میوه خوردن بعد از غذا خوردن

همه میگن میوه بخورین چه یه کارشناس تغذیه، چه یه خانم خانه دار معمولی. اما خیلی ها نمیدونن که خوردن میوه بعد غذا می تونه مضر و آسیب زننده باشه و بهتون نمی گن. متاسفانه این عادت بد تو بسیاری ما ایرانی ها هست که بعد از غذا خوردن مخصوصا در مهمونی ها میوه تعارف و تناول می کنیم. هضم میوه جات آسونه و فقط ۲۰ دقیقه طول میکشه از معده به روده ها منتقل شن که اونجا هضم بشن.

اگر ميوه بعد از غذا خوردن خورده شود، با غذا مخلوط شده و زمان توقف آن در معده طولاني مي‌شود. در نتيجه ميوه فاسد مي‌شود و باعث فساد غذا نيز مي‌شود. به اين معني كه مصرف ميوه با غذا باعث ايجاد اختلال درهضم و توليد اخلاط فاسد مي‏شود. در حقيقت ميوه‌هاي تازه بهتر است با فاصله زماني مناسب قبل از غذا مصرف شوند؛ به جز ميوه‌هاي ايجادكننده قبض در شكم مانند به، انار و سيب.  اين ميوه‌ها اگر قبل از غذا مصرف شوند ايجاد يبوست در فرد مي‌كنند، بنابراین بهتر است بعد از غذا خوردن مصرف شوند. روش مطلوب آن است كه فرد پس از مصرف ميوه كمي راه برود و سپس غذا بخورد.  خوردن میوه بعد از غذا خوردن باعث میشه میوه با غذا تو معده ماندگار بشه و به موقع به سمت روده ها نره، در نتیجه خراب و فاسد بشه و در نهایت غذا رو هم تو معده خراب میکنه.

حتما بخوانید: بیست مواد غذایی مفید برای تقویت مغز ، حافظه و تمرکز

خوردن وعده های غذا عادت غذا خطرناک مضر سلامتی چای سیگار خواب خوابیدن بعد غذا جذب آهن کارشناس تغذیه میوه سبزیجات آب سرد گرم حمام دوش

۶- نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا خوردن

دلیلش واقعا ساده اس آب سرد بعد از غذا خوردن اجازه هضم درست غذا رو نمیده. چون یخ بودنش باعث جمع شدن و چسبیدن غذا ها بهم میشه. می‌گویند نوشیدن آب یخ بعد از غذا خوردن باعث سرطان معده می‌شود، ولی این حرف پایه علمی چندان صحیحی ندارد و تنها مشکلی که با نوشیدن آب یخ بروز می‌کند، دل‌درد یا انقباض عضلات روده است. افراد دچار سندرم روده‌ تحریک‌پذیر، بیشتر دچار این مشکل می‌شوند؛ بنابراین بهتر است آب خیلی سرد ننوشید.

نکته دیگر اینکه نوشیدن آب بعد از صرف غذا، باعث رقیق شدن شیره معده می‌شود و می‌تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از اتمام غذا، آب ننوشید. در عوض آب گرم باعث جذب بهتر مواد مغذی میشه

البته نوشیدن آب در طول روز خیلی مهمه. میدونید اگر تمام نوشیدنی هاتون رو با آب جایگزین کنید چی میشه؟ این پست از دست ندید.

امیدوارم از این مطلب در مورد ۶ عادت بسیار غلط بعد از غذا خوردن که تقریبا همه ما انجامشون میدیم، استفاده کرده باشید.

حتما بخوانید: آب و اهمیت آن در زندگی ما
حتما بخوانید: ورزش‌ هایی که بیشترین تاثیر را بر لاغری و کاهش وزن دارند
حتما بخوانید: رژیم کتون زا یا Ketogenic – راهنمای کامل رژیم کتوژنیک

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مطلب خوب بود ولی باگفتن این جمله درابتدای متن
  (همه ما میدونیم که سیگار بعد از غذا خیلی میچسبه)
  ذهنیتم رونسبت به عالی بودن متن تغییرداد.
  این یه جورتبلیغ برای سیگارمحسوب میشه

  پاسخ
  • فرزاد لازمی زاده
   فرزاد لازمی زاده
   اکتبر 20, 2019 10:57 ق.ظ

   مرسی از نکته جالب شما. من خودم ۳ ساله سیگار رو ترک کردم و امیدوارم بهترین تصمیم زندگیتونو بگیرین😉

   پاسخ

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست