راهنمای کامل آزمون آیلتس جنرال IELTS General

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

انواع و قسمت های آزمون آیلتس جنرال IELTS General Training

دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آیلتس آکادمیک IELTS Academic و آیلتس جنرال IELTS General Training.

دو مهارت listening و speaking در هر دو تست یکسان می باشد، اما مطالب و عناوین مطرح شده در reading و writing بر اساس انتخاب نوع آزمون IELTS متفاوت خواهد بود.

سه بخش listening، reading و writing در یک روز به صورت آزمون کتبی و بدون هیچ وقفه ای در میان یا زمان استراحت انجام می شود. بخش speaking در یک بازه دو هفته ای قبل یا بعد از آزمون کتبی قابل انجام است و برای تعیین وقت آن می بایست عملیات رزرو انجام گردد.

مدت زمان کل آزمون آیلتس در هر دو نوع آکادمیک و جنرال، ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه می باشد.

فرمت آزمون آیلتس جنرال IELTS General Training

در زیر به تشریح کامل بخش های مختلف هر دو نوع آزمون آکادمیک .و جنرال آیلتس می پردازیم.

فرمت آزمون لیسنینگ Listening آیلتس جنرال IELTS General Training

زمان ۳۰ دقیقه

در آزمون Listening آیلتس جنرال  IELTS General Training شما به چهار صدای ضبط شده افرادی با زبان انگلیسی به عنوان زبان اول یا Native speakers گوش می کنید و به مجموعه ای از سوالات پاسخ می دهید.

 • نوار صوتی اول – مکالمه ای بین دو نفر با پیش زمینه ارتباطات اجتماعی روزمره
 • نوار صورتی دوم – مونولوگ یا دکلمه ای با پیش زمینه ارتباطات اجتماعی روزمره مانند سخنرانی راجع به تسهیلات و امکانات محلی
 • نوار صوتی سوم – مکالمه ای بین دو تا چهار نفر با پیش زمینه آموزشی مانند مکالمه بین مدرس دانشگاهی و دانشجو در مورد یک تمرین خاص
 • نوار صوتی چهارم – مونولوگ یا دکلمه ای در مورد یک عنوان آکادمیک و علمی مانند یک درس دانشگاهی

در بخش Listening آیلتس جنرال  IELTS General Training که در هر دو آزمون آکادمیک و جنرال یکی می باشد، ارزیابان به دنبال مشخص نمودن توانایی شما در فهم ایده های اصلی و جزییات دقیق، نظرات و برداشت های افرادی که صحبت می کنند، هدف یک تکلم و همچنین قدرت شما در دنبال نموده نحوه توسعه ایده ها می باشند.

در آزمون آیلتس جنرال بخش Listening، چهار بخش با هر کدام ۱۰ سوال وجود دارد. سوالات به ترتیبی طراحی شده اند که پاسخ هایشان به ترتیب در صوت ضبط شده ارایه می شوند.

دو بخش اول با شرایط زندگی روزمره سروکار دارند. در بخش ۱ مکالمه ای بین دو نفر (مثلا در مورد برنامه ریزی سفر) انجام میگردد و در بخش دوم یک مونولوگ وجود دارد (مثلا در مورد تسهیلات یک مجموعه). دو بخش دیگر با شرایطی که در مجموعه های آموزشی وجود دارند سروکار دارد. در بخش سوم مکالمه ای بین دو صحبت کننده اصلی پیش می رود (مانند دو دانشجو که روی مبحثی کار می کنند و ممکن است تحت آموزش یک مدرس نیز باشند)، و بخش چهارم یک مونولوگ با عنوانی آکادمیک را شامل می شود.

این صوت های ضبط شده فقط یک بار پخش می شوند. لهجه های مختلفی همچون بریتیش، استرالیایی، نیوزلندی، آمریکایی و کانادایی ممکن است در آنها باشد.

مدت زمان آزمون ۳۰ دقیقه می باشد و در انتهای آن ۱۰ دقیقه به آزمون دهنده فرصت برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه داده می شود.

تعداد سوالات بخش شنیداری آیلتس ۴۰ عدد می باشد.

مدل های سوالات

انواع متفاوتی سوال در بخش Listening آیلتس جنرال وجود دارد:

 • چند گزینه ای
 • تطابق یا Matching
 • نام گزاری نقشه و دیاگرام
 • تکمیل فرم، یادداشت، فلوچارت، خلاصه
 • تکمیل جمله

پاسخ دهی

آزمون دهنده پاسخ های خود را روی بوکلت سوالات در هنگام شنیدن می نویسد و در انتها ۱- دقیقه زمان دارد تا پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کند. در نوشتن در پاسخنامه می بایست دقت نمود زیرا در صورت داشتن اشتباهات spelling و گرامر نمره پاسخ را نخواهند گرفت.

هر سوال ۱ امتیاز دارد.

تشریح سوالات آزمون Listening آیلتس جنرال IELTS General Training

در اینجا به صورت تشریحی به سوالات و منابع آنها می پردازیم.

سوالات چند گزینه ای

تمرکز

سوالات چند گزینه ای مهارت های مختلفی در شنیدن را می سنجند از جمله فهم جزییات یا درک کلی ایده های اصلی.

نوع

در سوالات چندگزینه ای، سوال به همراه سه پاسخ ، و یا ابتدای جمله به همراه سه انتهای مکمل محتمل ارایه می شود. آزمون دهنده می بایست گزینه صحیح را انتخاب نماید، A B و یا C

تعداد سوالات آن نیز متغییر است.

نکته مهم

در برخی موارد تعداد پاسخ ها بیشتر است و از آزمون دهنده انتظار می رود که بیش از یک پاسخ را انتخاب کند. در این شرایط می بایست دستورالعمل سوال به دقت مطالعه گردد تا نحوه پاسخ دهی مشخص باشد.

سوالات تطابق

تمرکز

ارزیابی توانایی شنیدن جزییات و درک اطلاعات داده شده در یک مکالمه روی موضوعی روزمره مانند انواع مختلف پذیرایی در هتل در این نوع سوالات مد نظر است. این سوالات در آزمون آیلتس جنرال  IELTS General Training همچنین توانایی آزمون دهنده در پیگیری مکالمه بین دو نفر را مشخص می کند. همچنین برای سنجش قدرت تشخیص ارتباط بین حقایق در صوت  ارایه شده استفاده می شود.

نوع

آزمون دهنده می بایست لیستی از موارد را به مجموعه ای از پاسخ ها در بوکلت سوالات مرتبط سازد. مجموعه پاسخ ها می توانند نوعی خصوصیت مربوط به مطالب درون Listening باشند.

تعداد سوالات آن نیز متغییر است.

نام گزاری نقشه و دیاگرام

تمرکز

این سوالات قدرت تشخیص به طور مثال توضیحات مربوط به یک مکان را می سنجد و آن را به یک تصویر مربوط می سازد. این می تواند شامل توانایی دنبال نمودن ارتباط و نحوه قرارگیری چیزهای مختلف نسبت به هم باشد (کلماتی مانند مستقیم، از در پشتی و ..)

نوع

آزمون دهنده می بایست نام گزاری را روی نقشه (مثلا نقشه ساختمان یا شهر) و یا دیاگرام (یک وسیله مشخص) انجام دهد. پاسخ ها معمولا از لیستی که در بوکلت سوالات ارایه شده انتخاب می شوند.

تعداد سوالات آن نیز متغییر است.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

تکمیل فرم، یادداشت، فلوچارت، خلاصه

تمرکز

این سوالات روی درک مفاهیم و نکات اصلی تکیه می کنند.

نوع

در این سوالات آزمون آیلتس جنرال Listening جاهای خالی در یک بخشی از کل صوت پخش شده می بایست تکمیل گردد. این بخش روی نکات اصلی و حقایق تمرکز می کند و ممکن است به صورت های زیر باشد:

 • یک فرم که برای ثبت حقایقی چون نام ها کاربرد دارد
 • یک مجموعه یادداشت که برای خلاصه کردن هر گونه اطلاعاتی به همراه یک بستر می باشد که جهت نشان دادن نحوه ارتباط هر مورد با بقیه می باشد
 • یک جدول که روشی برای خلاصه کردن اطلاعاتی که به دسته ای مختلف و مشخص مربوط می شوند مانند مکان، زمان و قیمت ها می باشد
 • یک فلوچارت که برای خلاصه نمودن یک فرآیند با مراحل مشخص که جهت آن توسط فلش ها مشخص می شود

پاسخ ها ممکن است در لیستی در بوکلت سوالات باشند یا می بایست از داخل صوت انتخاب شوند طوری که تعداد مشخص شده در دستورالعمل رعایت گردد. کلماتی که از صوت انتخاب می شوند نباید به هیچ وجه تغییر داده شوند.

دستورالعمل سوال مشخص خواهد کرد که چند کلمه و یا عدد می بایست به عنوان پاسخ انتخاب گردد.، مثلا “NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER ” یا “NO MORE THAN TWO WORDS”.

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.

تعداد این سوالات متفاوت می باشد.

تکمیل جمله

تمرکز

ارزیابی توانایی تشخیص اطلاعات کلیدی در صوت listening آزمون آیلتس جنرال IELTS General Training. آزمون دهنده می بایست ارتباط های بین اطلاعات مانند دلیل و معلول را درک کند.

نوع

مجموعه ای از جملات که اطلاعات کلیدی صوت یا بخشی از آن را مشخص میکنند در اینجا ارایه می شوند. آزمون دهنده می بایست جاهای خالی در هر جمله را با استفاده اطلاعات ارایه شده در Listening تکمیل کند. محدوده تعداد کلمات در دستورالعمل مشخص می گردد مثلا NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.

تعداد این سوالات متفاوت می باشد.

سوالات با پاسخ های کوتاه

تمرکز

ارزیابی توانایی فهم اطلاعات دقیق مانند مکان ها، قیمت ها و یا زمان ها

نوع

یک سوال به آزمون دهنده ارایه می شود و لازم است که با اطلاعات موجود در صوت آیلتس IELTS General Training به آن پاسخ داده شود. محدوده تعداد کلمات در دستورالعمل مشخص می گردد مثلا NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.

تعداد این سوالات متفاوت می باشد.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

چگونگی نمره دهی

پاسخنامه آزمون توسط افراد منتخب سازمان ارزیابی می شود. برای هر آزمون Listening آیلتس جنرال یک جدول تبدیل پاسخهای صحیح (هر کدام یک امتیاز) از ۴۰ سوال به امتیاز از ۹ آیلتس مشخص می شود.

در جدول زیر تعداد امتیازات متوسط برای رسیدن به یک band score یا نمره مهارت مشخص برای آزمون  Listening آیلتس ارایه شده است.

Listening

Band score          Raw score out of 40

۵                             ۱۶

۶                             ۲۳

۷                             ۳۰

۸                             ۳۵

 

فرمت آزمون اسپیکینگ آیلتس جنرال IELTS General Training speaking 

زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

بخش اسپیکینگ آیلتس speaking توانایی شما را در زبان انگلیسی گفتاری می سنجد. همه آزمون ها به صورت صوتی ضبط می شوند.

بخش اول

ممتحن از شما سوالاتی کلی در مورد خودتان و عناوین معمولی چون خانه، خانواده، کار، تحصیلات و علایق می پرسد. این بخش بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می کشد.

بخش دوم

یک کارت به شما داده می شود و شما می بایست راجع به عنوان مشخصی صحبت کنید. شما یک دقیقه زمان برای آماده سازی خود پیش از حرف زدن برای ۱ تا ۲ دقیقه خواهید داشت. پس از پایان یافتن حرف های شما، ممتحن تا دو سوال مرتبط با همان عنوان از شما خواهد پرسید.

بخش سوم

سوالات مربوط و پیچیده تری که مرتبط با عنوان بخش دوم است از شما در این بخش پرسیده می شود. شما در اینجا می بتوانید بیشتر راجع به ایده ها و مسائل ذهنی و انتزاعی صحبت کنید. این بخش بین ۴ تا ۵ دقیقه زمان خواهد برد.

 

تشریح بخش speaking آیلتس جنرال IELTS General Training

زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

سه بخش در speaking آیلتس وجود دارد و هر بخش کاربری خاصی از نوع ارتباط و پاسخگویی آزمون دهنده را می سنجد. این آزمون به صورت مصاحبه رودرو دونفره بین آزمون دهنده و ممتحن خواهد بود و تمامی آزمون به صورت صوتی ضبط می گردد.

بخش اول – معرفی و مصاحبه

تمرکز

توانایی آزمون دهنده در بیان نظرات و اطلاعاتش روی عناوین روزمره و تجربیات یا موقعیت های معمول توسط پرسش و پاسخ مجموعه ای از سوالات سنجیده می شود.

نوع

در این بخش ممتحن خود را معرفی کرده و مدرک شناسایی آزمون دهنده را بازبینی می کند. سپس تعدادی سوال کلی روی عناوین معمولی چون، خانه، خانواده، کار، تحصیلات و علایق از وی می پرسد. جهت یکسان سازی و یکنواختی سوالات از روی متونی که در اختیار ممتحن هستند انتخاب می شود.

این بخش ۴ تا ۵ دقیقه زمان برده و تعداد سوالات آن متفاوت است.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

بخش دوم – تکلم انفرادی یا Long turn

تمرکز

در این بخش توانایی آزمون دهنده در حرف زدن برای یک مدت مشخص روی یک موضوع مشخص (بدون راهنمایی و جهت دهی ممتحن) به همراه استفاده مناسب از زبان در جهت ارایه مرتب و مرتبط ایده های خود سنجیده می شود.

نوع

بخش دوم با نام individual long run  یا تکلم انفرادی می باشد. در این قسمت ممتحن یک کارت به آزمون دهنده می دهد و از وی می خواهد که راجع به عنوانی که در کارت آمده حرف بزند. آزمون دهنده می بایست سعی کند نکاتی که پس از موضوع آمده را در حرف های خود پوشش دهد.

آزمون دهنده اسپیکینگ آیلتس IELTS General Training یک دقیقه زمان دارد تا خود را آماده سازد و مداد و کاغذی برای یادداشت برداشتن نیز به وی ارایه می گردد. ممتحن از آزمون دهنده می خواهد که بین ۱ تا ۲ دقیقه حرف بزند و پس از زمان مشخص صحبت وی را قطع خواهد کرد. سپس ۱ تا ۲ سوال در راستای همان موضوع از وی می پرسد.

استفاده مناسب از نکاتی که روی کارت مشخص شده و یادداشت برداشتن مناسب در زمان آماده سازی می تواند به آزمون دهنده کمک کند تا در این مدت ۲ دقیقه نکات مناسبی را ارایه کند و حرف خود را ساختار مناسبی بخشد.

این بخش ۳ تا ۴ دقیقه که شامل زمان آماده سازی نیز می شود زمان می برد و تعداد سوالاتش متفاوت خواهد بود.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

بخش سوم – مباحثه Discussion

تمرکز

در این بخش توانایی آزمون دهنده در ارایه و توجیه نظرات خود، و همچنین آنالیز، بررسی و بحث در رابطه با مسایل مختلف آزموده می شود.

نوع

در بخش سوم آزمون اسپیکینگ آیلتس، ممتحن و آزمون دهنده در مورد مسایل و سوالاتی در راستای عنوان مطرح شده در بخش دوم مباحثه می کنند. این گفتگو بیشتر جنبه ذهنی و انتزاعی و با عمق بیشتری نسبت به بخش های قبلی خواهد داشت.

این بخش بین ۴ تا ۵ دقیقه زمان می برد و تعداد سوالاتش متفاوت است.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

چگونگی نمره دهی

ارزیابی توانایی اسپیکینگ speaking توسط ممتحین رسمی آیلتس خواهد بود. این ممتحنین مدارک مرتبط آموزش آیلتس را در اختیار داشته و توسط مراکز آزمون پس از تاییدیه British Council یا IDP : IELTS Australia برای نمره دهی انتخاب می شوند.

چهار ستون زیر مبانی ارزیابی در این بخش آزمون آیلتس خواهد بود

 • روان صحبت کردن / سلیس بودن و پیوستگی – Fluency and coherence
 • منابع لغوی – Lexical resources
 • وسعت حوزه و دقت گرامری – Grammatical range and accuracy
 • تلفظ – Pronunciation

روان صحبت کردن / سلیس بودن و پیوستگی – Fluency and coherence

این معیار توانایی صحبت نمودن با سطح معمول سلیس بودن و عدم قطع شدن، سرعت و تلاش مورد نیاز برای حرف زدن و ارتباط دادن ایده ها را می سنجد. این ملاک سخن گویی بهم پیوسته می باشد. شاخص های کلیدی سلیس بودن و روانی سخن، سرعت و یکنواختی آن است. شاخص های کلیدی بهم پیوستگی ارتباط منطقی بین جملات، توضیح کامل و منطقی مراخل در یک مباحثه، روایت یا مناظره است. همینطور استفاده مناسب و متعدد از روش های پیوستن جملات و ایده ها مانند مرتبط دهنده های منطقی، ضمایر و حروف عطف را نیز شامل می شود.

منابع لغوی – Lexical resources

این معیار به دایره لغوی استفاده شده و میزان دقت در بیان معانی و حالات اشاره دارد. شاخص های کلیدی در این معیار تنوع کلمات، کفایت و تناسب کلمات، و همچنین توانایی گذشتن از شکاف های لغوی با دیگر کلمات با یا بدون وقفه قابل توجه می باشند.

وسعت حوزه و دقت گرامری – Grammatical range and accuracy

استفاده مناسب و دقیق به همراه گستردگی ساختارهای گرامری با این معیار بررسی می گردند. شاخص های کلیدی به وسعت حوزه گرامری، طول و پیچیدگی جملات، استفاده مناسب از گزاره ها وابسته یا Subordinate clauses، و تعدد ساختارهای جمله ای، بالاخص جابه جایی المان ها برای تغییر در تمرکز جملات مانند جمالت مجهول اشاره دارد. شاخص های کلیدی دقت گرامری، تعداد اشتباهات در یک بازه سخن و تاثیر آن در ارتباط می باشند.

تلفظ – Pronunciation

این معیار توانایی تولید سخن قابل فهم با استانداردهای تست را شامل می شود. شاخص های اصلی شامل میزان فشاری که بر مخاطب برای فهم حرف ها و همینطور مقداری از سخن که نامفهوم قلمداد می شود می باشد.

فرمت آزمون ریدینگ Reading آیلتس جنرال IELTS General Training

زمان ۶۰ دقیقه

بخش reading آزمون آیلتس جنرال شامل ۴۰ سوال می باشد که طراحی آنها به گونه ایست که توانایی های مختلفی در این مهارت را اندازه گیری نمایند؛ توانایی هایی شامل خواندن برای درک مفهوم، شناخت ایده های اصلی، جزییات، Skimming، درک مباحث منطقی و نظر، نگاه و هدف نویسنده.

آزمون جنرال آیلتس – این بخش آزمون جنرال شامل متونی که از کتاب ها، مجلات، روزنامه ها، تبلیغات، دستورالعمل ها و راهنماهای شرکت ها گرفته شده اند می باشد. در انتخاب متون دقت شده که به صورت مشخص مورد خطاب قشر خاصی از جامعه نباشند. همینطور این مطالب مواردیست که در یک محیطی که زبان انگلیسی در آن صحبت میشود به صورت روزمره هر فردی با آنها سر و کار دارد.

مدل های سوالات

در reading آزمون آیلتس جنرال انواع مختلفی از سوالات وجود دارند. این سوالات می توانند:

 • چند گزینه ای
 • یافتن اطلاعات
 • فهم برداشت یا نظر نویسنده
 • تطابق Matching گروه های مختلف اطلاعات
 • تطابق سرتیترها Heading
 • تطابق خصوصیات
 • تطابق و کامل کردن جملات
 • تکمیل خلاصه متن
 • تکمیل یادداشت های برداشته از متن
 • تکمیل جداول
 • تکمیل دیگرام یا فلوچارت
 • سوالات با جوابهای کوتاه

باشند.

منابع سوالات

بخش اول که “زندگی اجتماعی” نام دارد شامل متونی مربوط به نیازهای زبانی انگلیسی جهت یافتن اطلاعات مهم از مثلا تبلیغات، جداول زمانی و … است.

بخش دوم یا “زندگی کاری” روی زمینه کار تمرکز دارد مثلا توضیحات و وظایف شغلی، قراردادها، توسعه کارمندان و آموزش های کاری.

بخش سوم با نام “مطالعه آزاد” شامل متونی با عناوین گسترده تر و ساختارهای پیچیده تر است. در اینجا تمرکز روی متون تشریحی و دستورالعملی می باشد تا متون استدلالی. همینطور این متون در زمینه های عمومی از روزنامه ها، مجلات، کتابهای داستانی و غیر داستانی انتخاب می شوند.

پاسخ دهی

آزمون دهنده می بایست پاسخ های خود را در طول همین ۶۰ دقیقه در پاسخنامه وارد نماید. زمان اضافه ای برای انتقال پاسخ ها به پاسخ نامه ارایه نمی شود. در نوشتن در پاسخنامه می بایست دقت نمود زیرا در صورت داشتن اشتباهات spelling و گرامر نمره پاسخ را نخواهند گرفت.

هر سوال ۱ امتیاز دارد.

تشریح سوالات آزمون reading آیلتس جنرال IELTS General Training

در اینجا به صورت تشریحی به سوالات و منابع آنها می پردازیم.

سوالات چند گزینه ای

تمرکز

سوالات چند گزینه ای مهارت های مختلفی در خواندن را می سنجند از جمله فهم جزییات یا درک کلی ایده های اصلی.

نوع

در سوالات چند گزینه ای، آزمون دهنده می بایست

– بهترین جواب از میان چهار گزینه

– بهترین ۲ جواب از میان پنج گزینه

– بهترین ۳ جواب از میان هفت گزینه

را انتخاب کند.

آزمون دهنده گزینه پاسخ (A B C D E F G) را می بایست در پاسخنامه وارد کند. این سوالات می توانند تکمیل جمله ای باشند که بخش اول آن در سوال ارایه شده و گزینه های انتها های متفاوتی می باشند، یا می توانند یک سوال کامل باشند که پاسخ آن می بایست انتخاب شود.

سوالات چند گزینه ای می توانند برای هر نوع متنی بیایند و تعداد آنها متفاوت می باشد.

نکته مهم

این سوالات به ترتیب اطلاعات ارایه شده در متن می باشند؛ یعنی پاسخ سوال اول در این گروه سوالات پیش از پاسخ سوال دوم در متن قرار گرفته است و این روند ادامه دارد.

یافتن اطلاعات

تمرکز

این نوع سوال توانایی آزمون دهنده در تشخیص اطلاعات مشخصی که در متن ارایه شده را می سنجد. بنابراین بیشتر در متونی که با واقعیات و اعداد سروکار دارند دیده می شود.

نوع

آزمون دهنده جملات مختلفی را در مقابل می بیند و از وی پرسیده می شود که “آیا جملات زیر با اطلاعات متن موافقت دارد / مطابقت دارد؟”

در این نوع سوال پاسخ های True، False و NOT GIVEN می بایست در پاسخنامه مشخص شود. دقت کنید که دانسته های شما خارج از فضای آزمون آیلتس جنرال IELTS و متون نباید در تصمیم گیری برای انتخاب جواب تاثیر گذارد.

این سوالات معمولا برای متون با واقعیات و اعداد ارایه می شوند و تعداد آنها متفاوت می باشد.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

نکته مهم

بین FALSE و NOT GIVEN تفاوت شایانی وجود دارد. معنی FALSE یعنی اطلاعات متن دقیقا برعکس اطلاعات ارایه شده در سوال می باشند در حالی که NOT GIVEN یعنی اطلاعات سوال نه با متن مطابقت دارد و نه آن را تکذیب می کند.

همینطور این سوالات به ترتیب اطلاعات ارایه شده در متن می باشند؛ یعنی پاسخ سوال اول در این گروه سوالات پیش از پاسخ سوال دوم در متن قرار گرفته است و این روند ادامه دارد.

فهم برداشت یا نظر نویسنده

تمرکز

این نوع سوال توانایی آزمون دهنده برای تشخیص نظر یا ایده نویسنده به کار می رود و بنابراین بیشتر در متون استدلالی و منطقی دیده می شود.

نوع

در اینجا آزمون دهنده می بایست تصمیم بگیرد که “آیا جملات زیر با نظرات/دیدگاه نویسنده مطابقت/همخوانی دارد؟” در این نوع سوال پاسخ های YES، NO و NOT GIVEN می بایست در پاسخنامه مشخص شود. دقت کنید که دانسته های شما خارج از فضای آزمون آیلتس جنرال IELTS General Training و متون نباید در تصمیم گیری برای انتخاب جواب تاثیر گذارد.

این سوالات معمولا برای متون با استدلالی و منطقی ارایه می شوند و تعداد آنها متفاوت می باشد.

نکته مهم

بین NO و NOT GIVEN تفاوت شایانی وجود دارد. معنی NO یعنی نظر یا دیدگاه نویسنده دقیقا برعکس و مخالف جمله ارایه شده در سوال می باشند یعنی جایی در متن نویسنده نظر یا دیدگاهی مطرح کرده که مخالف ایده سوال است، در حالی که NOT GIVEN یعنی نظر یا دیدگاه سوال نه با دیدگاه نویسنده موافقت دارد و نه مخالف آن می باشد.

تطابق گروه های مختلف اطلاعات

تمرکز

این سوالات توانایی آزمون دهنده در روبش یا Scan کردن برای اطلاعات خاصی را می سنجد. برخلاف تطابق سرتیترها، این سوال به جزییات و اطلاعات می پردازد و نه ایده های اصلی.

نوع

آزمون دهنده می بایست اطلاعات خاصی در متن تقسیم بندی شده به پاراگراف های مشخص را ردیابی کرده و شماره یا حرف مشخص کننده آن پاراگراف را در پاسخنامه خود بنویسد.

اطلاعات مورد نظر می تواند، جزییات مشخص، یک نمونه، دلیل، توضیح، مقایسه، خلاصه و یا تشریح باشد.

این سوالات با متون مختلف ارایه می شوند و توانایی هایی همچون ردیابی و تشخیص خلاصه یا تعاریف را می سنجند. تعداد آنها نیز متفاوت است.

نکته مهم

نیازی نیست که این اطلاعات را در هر پاراگراف بیابند، اما احتمال دارد که بیش از یک اطلاعات خاص در پاراگراف ارایه شده نیاز به ردیابی داشته باشد. در این شرایط به آزمون دهنده در متن سوال اعلام می شود که می تواند از یک گزینه بیش از یکبار استفاده نماید.

تطابق سرتیترها

تمرکز

این سوال توانایی آزمون دهنده در تشخیص ایده های اصلی یا تم یک پاراگراف با بخش متن را مشخص می کند. آزمون دهنده می بایست ایده اصلی را از جزییات ارایه شده تمیز دهد.

نوع

لیستی از سرتیترهای مختلف که معمولا با اعداد رومی مانند i، ii، iv و … مشخص می شوند در این سوال به آزمون دهنده ارایه می شوند. یک سرتیتر به ایده اصلی پاراگراف اشاره می کند. آزمون دهنده آیلتس جنرال IELTS General Training می بایست سرتیتر درست را یه پاراگراف یا بخش مربوطه که به صورت الفبایی مشخص شده اند تطابق دهد. عدد رومی صحیح می بایست در پاسخنامه نوشته شود.

این سوالات در متونی که تم هر پاراگراف به صورت واضح مشخص شده است ارایه می شوند و تعداد آنها متفاوت است.

نکته مهم

همواره تعداد سرتیترها از تعداد پاراگرافها یا بخش ها بیشتر است پس برخی از آنها در پاسخنامه استفاده نخواهند شد.

احتمال اینکه برخی پاراگرافها یا بخش ها هدف این سوال قرار نگیرند نیز می باشد. همچنین ممکن است یک یا بیشتر از پاراگراف ها  یا بخش ها به عنوان نمونه تطابق داده شده باشند.

تطابق خصوصیات

تمرکز

در این نوع سوالات مهارت خواندن آیلتس جنرال، توانایی آزمون دهنده در تشخیص ارتباط بین حقایق مختلف در متن و تمیز دادن نظرات و تئوری ها سنجیده می شود. آزمون دهنده آیلتس جنرال IELTS General Training می بایست با روش های Skim و Scan قادر باشد اطلاعات مورد نیاز را ردیابی و جزییات مورد نظر را پیدا کند.

نوع

در این سوالات آزمون آیلتس جنرال Reading، لیستی از جملات یا اطلاعاتی می بایست به هم مرتبط گردند.  این انتخاب ها خصوصیاتی هستند که در متن به آنها اشاره شده و با حروف مشخص می گردند. برای نمونه آزمون دهنده ممکن است نتایج مختلفی از تحقیقات متفاوتی را به محقق مربوطه، خصوصیات مشخصی را به گروه سنی خاص، وقایعی را به دوران تاریخی مشخص و … مرتبط کرده و تطابق دهد.

این نوع سوال ممکن است برای متون شامل حقایق و اعداد و همینطور متون استدلالی در آزمون آیلتس جنرال ارایه شود و تعداد آن متفاوت است.

نکته مهم

در برخی موارد محتمل است که تعداد انتخاب ها بیشتر از پاسخ های مورد نظر باشد و یا برخی انتخاب ها ممکن است بیش از یک بار استفاده شوند. در چنین شرایطی دستورالعمل سوال به آزمون دهنده اعلام می کند که برخی انتخاب ها ممکن است بیش از یک بار استفاده شوند.

تطابق انتهای جملات

تمرکز

در این سوالات توانایی آزمون دهنده برای فهم مطالب و ایده های اصلی متن در یک جمله سنجیده می شود.

نوع

بخش ابتدایی جملات در سوال به همراه انتخاب های مختلفی ارایه شده است. همواره تعداد پاسخ های ارایه شده از تعداد سوالات بیشتر است. حروف مربوط به پاسخ ها می بایست در پاسخنامه نوشته شود.

این سوالات می توانند برای هر نوع متنی بیایند و تعداد آنها متفاوت می باشد.

نکته مهم

این سوالات به ترتیب اطلاعات ارایه شده در متن می باشند؛ یعنی پاسخ سوال اول در این گروه سوالات پیش از پاسخ سوال دوم در متن قرار گرفته است و این روند ادامه دارد.

تکمیل جملات

تمرکز

سوالات تکمیل جمله در آیلتس جنرال بر ارزیابی توانایی ردیابی جزییات و اطلاعات مشخص تاکیید می کند.

نوع

آزمون دهنده آیلتس جنرال IELTS General Training می بایست جملات را با کلماتی از داخل متن کامل کند. این پاسخ ها می بایست در پاسخنامه نوشته شود. دستورالعمل سوال مشخص خواهد کرد که چند کلمه و یا عدد می بایست به عنوان پاسخ اتخاب گردد.، مثلا “NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER from the passage” یا “NO MORE THAN TWO WORDS”.

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.

این سوالات می توانند برای هر نوع متنی بیایند و تعداد آنها متفاوت می باشد.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

نکته مهم

این سوالات به ترتیب اطلاعات ارایه شده در متن می باشند؛ یعنی پاسخ سوال اول در این گروه سوالات پیش از پاسخ سوال دوم در متن قرار گرفته است و این روند ادامه دارد.

تکمیل خلاصه، یادداشت، جدول، فلوچارت

تمرکز

در این نوع سوالات آیلتس جنرال Reading توانایی فهم جزییات و یا ایده های اصلی در بخشی از متن ارزیابی می گردد.

نوع

به آزمون دهنده یک خلاصه از بخش از متن داده می شود و لازم است با اطلاعاتی که از متن بدست می آید آن را تکمیل کند. معمولا این خلاصه از بخشی از متن خواهد بود تا کل آن. اطلاعات داده شده در سوال ممکن است به صورت های زیر باشد:

– چندین جمله متصل به هم (خلاصه متن)

– چندین یادداشت (یادداشت)

– جدولی با سلول های خالی یا نیمه خالی (جدول)

– مجموعه از جعبه ها یا مراحل متصل شده توسط فلش که نشان دهنده مراحل یک اتفاق می باشد و برخی از آنها خالی یا نیمه خالیست (فلوچارت)

دو گونه از این نوع سوال وجود دارد. آزمون دهنده یا می بایست کلمات را از داخل متن انتخاب کند یا لیستی از کلمات زیر سوال ارایه شده است.

زمانی که انتخاب کلمات از داخل متن می باشد دستورالعمل سوال کاملا مشخص می نماید که چه تعداد کلمه یا عدد می بایست انتخاب گردد، مثلا “NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER from the passage” یا “NO MORE THAN TWO WORDS”.

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.
 • زمانی که لیست پاسخ ارایه شده است اکثر جواب ها تک کلمه ای می باشند.

زیرا این سوالات بیشتر به اطلاعات واقعی و اعداد مربوطند، اکثرا برای متون واقعیات و اعداد استفاده می شوند و تعداد آنها متفاوت می باشد.

نکته مهم

پاسخ های این نوع سوالات در آزمون خواندن آیلتس جنرال لزوما به ترتیب ارایه شده در متن نمی باشند اما به صورت معمول به جای کل متن از بخشی از آن انتخاب شده اند.

در گونه ای از سوال خلاصه در آزمون Reading آیلتس جنرال  IELTS General Training که لیست پاسخ ها ارایه شده است، آزمون دهنده می بایست به نوع کلمه ها که در جای خالی قرار می گیرند دقت نماید مثلا آیا در اینجا اسم نیاز است یا فعل.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

تکمیل دیاگرام

تمرکز

در این سوالات توانایی آزمون دهنده در تشخیص جزییات مسایل تشریح شده و ارتباط دادن آنها با اطلاعاتی که به صورت دیاگرام ارایه شده است ارزیابی می گردد.

نوع

آزمون دهنده می بایست قسمت های مختلف یک دیاگرام که به موضوع تشریح شده در متن مربط است را نام گزاری نماید. دستورالعمل سوال کاملا مشخص می نماید که چه تعداد کلمه یا عدد می بایست انتخاب گردد، مثلا “NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER from the passage” یا “NO MORE THAN TWO WORDS”.

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.

دیاگرام ارایه شده ممکن است نوعی دستگاه باشد ، یا بخش های مختلفی از ایم ساختمان یا هر المانی که به صورت تصویری قابل ارایه می باشد.

این سوال معمولا با متونی که فرآیند را توضیح می دهند و یا متون تشریحی می آید و تعداد سوالات آن متفاوت است.

نکته مهم

پاسخ های این نوع سوالات در آزمون خواندن آیلتس جنرال IELTS General Training لزوما به ترتیب ارایه شده در متن نمی باشند اما به صورت معمول به جای کل متن از بخشی از آن انتخاب شده اند.

سوالات با جوابهای کوتاه

تمرکز

توانایی ردیابی اطلاعات دقیق در متون در این سوالات آزمون آیلتس جنرال ارزیابی می گردد.

نوع

سوالات معمولا مربوط به اطلاعات حقیقی و عددی مرتبط با جزییات متن می باشد. پاسخ به صورت کلمه یا عدد می بایست در پاسخنامه نوشته شود و این پاسخ ها از متن انتخاب می شوند. دستورالعمل سوال کاملا مشخص می نماید که چه تعداد کلمه یا عدد می بایست انتخاب گردد، مثلا “NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER from the passage” یا “NO MORE THAN TWO WORDS”.

 • نوشتن بیش از مقدار مشخص شده باعث از دست دادن نمره سوال می گردد.
 • اعداد می توانند به صورت رقم یا کلمات نوشته شوند.
 • کلمات کوتاه شده یا CONTRACTED نمره ای دریافت نمی کنند.
 • کلمات چسبیده با خط فاصله یا HYPHENATED یک کلمه محسوب می شوند.
نکته مهم

این سوالات به ترتیب اطلاعات ارایه شده در متن می باشند؛ یعنی پاسخ سوال اول در این گروه سوالات پیش از پاسخ سوال دوم در متن قرار گرفته است و این روند ادامه دارد.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

چگونگی نمره دهی

پاسخنامه آزمون توسط افراد منتخب سازمان ارزیابی می شود. برای هر آزمون Reading جنرال آیلتس یک جدول تبدیل پاسخهای صحیح (هر کدام یک امتیاز) از ۴۰ سوال به امتیاز از ۹ آیلتس مشخص می شود.

انتخاب متون در آزمون IELTS Academic Reading یا مهارت خواندن آزمون آیلتس آکادمیک از متونی با لغات سخت تر و یا پیچیدگی بیشتر در نحوه نوشتار صورت می پذیرد. به همین علت تعداد پاسخ های صحیح مورد نیاز نمره متناظر در مقایسه با آزمون جنرال IETLS General Training Reading کمتر می باشد.

در جدول زیر تعداد امتیازات متوسط برای رسیدن به یک band score یا نمره مهارت مشخص برای هر دو آزمون Reading آیلتس آکادمیک و جنرال ارایه شده است.

Academic Reading
Band score Raw score out of 40
۵ ۱۵
۶ ۲۳
۷ ۳۰
۸ ۳۵

 

General Training Reading 
Band score Raw score out of 40
۴ ۱۵
۵ ۲۳
۶ ۳۰
۷ ۳۴
۸ ۳۸

فرمت آزمون نوشتار رایتینگ Writing در آیلتس جنرال IELTS General Training

زمان : ۶۰ دقیقه

عناوین آزمون writing آیلتس جنرال به صورت عمومی می باشد. این آزمون دو بخش یا task دارد:

بخش اول task 1 – آزمون دهنده با خلاصه ای از شرایطی فرضی روبرو می گردد و از وی خواسته می شود که نامه ای نوشته و درخواست اطلاعات نماید یا شرایط را توضیح دهد. این نامه می تواند دوستانه، نیمه رسمی یا رسمی باشد.

بخش دوم task 2 – آزمون دهنده می بایست متنی در پاسخ به یک نقطه نظر، عنوان یا مسئله را ارایه کند. پاسخ به این متن می تواند به صورت غیر رسمی نوشته شود.

تشریح رایتینگ آیلتس جنرال  IELTS General Training

این آزمون به صورت نوشتن پاسخ ها در کاغذ می باشد و فرصت انجام هر دو سوال آن ۶۰ دقیقه خواهد بود.

در task 1 آزمون دهنده می بایست با نوشتن نامه ای جهت اطلاع رسانی یا ارایه درخواستی در راستای شرایطی که در متن سوال ارایه شده پاسخ خود را در حداقل ۱۵۰ کلمه و در حدود ۲۰ دقیقه بنویسد. در task 2 وی می بایست به یک نقطه نظر یا مبحث یا مسئله ای پاسخ دهد. در این بخش او می بایست ۲۵۰ کلمه را در مدت زمانی حدود ۴۰ دقیقه بنویسد.

پاسخ دهی به این بخش می بایست در برگه پاسخنامه مخصوص به صورت کامل نوشته شود. یادداشت یا نوشتن فهرست وار به عنوان پاسخ قابل پذیرش نیست. آزمون دهنده می تواند روی برگه سوالات یادداشت هایی انجام دهد اما این یادداشت ها توسط مصحح دیده نشده و نمره ای به آنها تعلق نمی گیرد.

 

تشریح جزییات آزمون رایتینگ آیلتس جنرال IELTS General Training

در زیر به توضیح بخش های مختلف به صورت کامل می پردازیم.

بخش اول یا task 1

تمرکز

این task توانایی آزمون دهنده در نوشتن نامه به زبان انگلیسی (ترتیب ارایه مطالب، نحوه نوشتار، چگونگی آغاز و پایان) به همراه استفاده دقیق و مناسب و همچنین ارتباط منطقی و بهم پیوسته اطلاعات را می سنجد.

نوع

در task 1 رایتینگ آیلتس جنرال، آزمون دهنده می بایست یک پاسخ شخصی با نوشتار رسمی، نیمه رسمی و یا غیر رسمی در حداقل ۱۵۰ کلمه به صورت نامه وار به شرایط فرضی ارایه شده در سوال بدهد. موضوعات مختلف اما معمولی مانند شرایط روزمره ای چون نوشتن نامه ای به مسئول خوابگاه داتشجویی در رابطه با مشکلات اتاق، نوشتن نامه ای به کارفرما در ارتباط با مشکلات مدیریت زمان، نوشتن به روزنامه محلی و ارایه نظر راجع به برنامه بازسازی فرودگاه شهر، نوشتن نامه ای به شرکت مسافرتی راجع به مشکلات سیستم تهویه اقامتگاه ارایه شده نمونه هایی از سوالات این task می باشد.

در لیستی سه تا چهارتایی در سوال به آزمون دهنده راهنمایی می گردد که چه مطالبی می بایست در نامه نوشته شده بیاید. ممکن است از وی خواسته شود که اطلاعاتی را درخواست کنند و یا ارایه دهند و یا شرایط را توضیح دهند. برای این کار ممکن است نیاز باشد اطلاعاتی کلی را بیان کند، خواسته ها، نیازها، علایق و یا مسایل آزاردهنده، نظرات و یا شکایات، یا پیشنهادات خود را در این نامه بنویسد.

نحوه نوشتار که آزمون دهنده در task 1 آیلتس جنرال به کار می گیرد بسته به مخاطب وی و چگونگی ارتباط وی با آنها خواهد داشت. نحوه نوشتار می بایست با نوع مخاطب و هدف نوشتن نامه همخوانی داشته باشد مثلا یک نامه به دوست به صورت غیر رسمی و نامه ای به یک مدیر می تواند رسمی یا نیمه رسمی باشد. نیازی به ارایه آدرس متن نیست.

آزمون دهنده نباید بیش از ۲۰ دقیقه روی این task زمان بگذارد. وی می بایست در همین مدت زمان ۱۵۰ کلمه بنویسد و در صورت کمتر بودن تعداد کلمات نمره از دست خواهد داد. نوشتار بیش از این مقدار نمره ای کم نمی کند اما باید دقت نمود که هرچه مدت زمان بیشتری روی این task صرف شود به معنای کاستن مدت زمان در اختیار برای task 2 که دو برابر نمره task 1 را به همراه دارد می باشد.

عدم ارتباط مطالب نوشته شده با عنوان ارایه شده، عدم نوشتار به صورت کامل و از هم گسستگی متن بدون ارتباط بین بخشی مناسب (مانند استفاده از فهرست کردن اطلاعات یا به صورت یادداشتی) نیز از نمره خواهد کاست. دزدی ادبی مثلا کپی کردن از دیگر منابع به شدت مجازات می شود.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

بخش دوم یا task 2

تمرکز

این task توانایی آزمون دهنده در استفاده از زبان انگلیسی جهت ارایه اصول نوشتاری استدلالی (برای مثال اضافه کردن اطلاعات، نحوه نوشتار، چگونگی آغاز و پایان نوشتار استدلالی، نحوه نوشتن پاراگراف) برای مرتب کردن و ارتباط دادن اطلاعات به صورت یکنواخت و بهم پیوسته به همراه استفاده مناسب و دقیق از زبان را می سنجد.

نوع

در task 2 رایتینگ آیلتس جنرال IELTS General Training، نوشتار می بایست مرتبط با عنوان ارایه شده و به صورت نوشتار نیمه رسمی و بی طرف باشد.

دستورالعمل سوال یک نقطه نظر، مبحث یا مسئله را عنوان می کند. سپس برای آزمون دهنده مشخص می شود که چگونه در رابطه با آن پاسخ دهد. چگونگی پاسخ می تواند ارایه اطلاعات کلی، خلاصه سازی و یا ارایه راه حل، توجیه یک نظر، بررسی شواهد و ایده ها باشد.

عناوین این سوال از عنوان های معمول و جمعیست، مانند اینکه آیا فعالیت های تفریحی کودکان می بایست زمینه آموزشی داشته باشد یا خیر، چرا خانواده ها مانند گذشته نزدیک نیستند و راه حل نزدیک تر شدن آنها چیست، چگونه مشکلات زیست محیطی قابل حل شدن هستند، چه کسی می بایست هزینه های نگهداری از سالمندان را بپردازد، آیا باید کشیدن سیگار در مکان های عمومی ممنوع شود.

آزمون دهنده می بایست اطمینان حاصل کند که به صورت کامل سوال را خوانده و متوجه شده باشد تا بتواند پاسخ مناسب را ارایه کند. وی می بایست ایده های خود را به صورت مناسب مرتب سازد تا پاسخ خود را توسط مثال های مناسب و مربوط (مانند مثال هایی از زندگی خود که مرتبطند) و یا ادله توسعه دهد. در این task آزمون دهنده می بایست ایده های پیچیده تر و انتزاعی تری را با استفاده از دایره لغوی بهتر و ساختارهای گرامری متفاوت به تصویر بکشد.

مدت زمان حدودی برای این task چهل دقیقه می باشد. آزمون دهنده می بایست حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسد و در صورت کمتر بودن جریمه می شود. نوشتار بیش از این مقدار نمره ای کم نمی کند اما باید دقت نمود که ممکن است زمان مورد نیاز برای بازبینی و تصحیح اشتباهات احتمالی، و یا حذف ایده های که مستقیما ممکن است به عنوان ارتباط نداشته باشد را از دست بدهد.

بخش دوم یا task 2 دو برابر task 1 از نظر نمره ای ارزش دارد. بنابراین آزمون دهنده ای که نتواند پاسخ مناسبی به task 2 بدهد شانس خود را برای گرفتن نمره مناسب از دست خواهد داد.

عدم ارتباط مطالب نوشته شده با عنوان ارایه شده، عدم نوشتار به صورت کامل و از هم گسستگی متن بدون ارتباط بین بخشی مناسب (مانند استفاده از فهرست کردن اطلاعات یا به صورت یادداشتی) نیز از نمره خواهد کاست. دزدی ادبی مثلا کپی کردن از دیگر منابع به شدت مجازات می شود. همینطور نوشتار نباید کپی شده کامل از متن سوال باشد و در این صورت ارزیابی نمی گردد.

IELTS General training questions سوالات آیلتس جنرال

چگونگی نمره دهی آزمون رایتیگ آیلتس جنرال IELTS General Training

هر task به صورت جداگانه ارزیابی می شود. ارزیابی task 2 وزن بیشتری از task 1 دارد.

پاسخ ها توسط ممتحین رسمی آیلتس خواهد بود. این ممتحنین مدارک مرتبط آموزش آیلتس را در اختیار داشته و توسط مراکز آزمون پس از تاییدیه British Council یا IDP : IELTS Australia برای نمره دهی انتخاب می شوند.

نمرات به صورت اعداد کامل و یا نیم نمره ارایه می شوند.

هر دو آزمون رایتینگ آیلتس آکادمیک و جنرال بر اساس معیارهای زیر سنجیده می شود.

 • دستیابی / پاسخ دهی به task
 • مرتبط بودن و بهم پیوستگی
 • منابع لغوی
 • وسعت حوزه و دقت گرامری

بخش task 1

دستیابی یا Task Achievement

این بخش رایتیگ آیلتس جنرال IELTS General Training چگونگی، میزان دقت و ارتباط پاسخ به نیازمندی های task که حداقل با ۱۵۰ کلمه نوشته شده است را ارزیابی می کند. بخش General Writing task 1 به صورت معمول یک پاسخ قابل پیشبینی داشته آزمون دهنده می بایست زمینه و هدف هر بخش آن را درک کرده ودر پاسخ ارایه دهد.

مرتبط بودن و بهم پیوستگی Coherence and Cohesion

این ملاک به صورت کلی وضوح و سلیس بودن متن می باشد یعنی چگونه پاسخ ارایه شده مرتب شده و اطلاعات و ایده ها را با زبان مناسب به هم ارتباط داده است. مرتبط بودن به معنای ارتباط مناسب ایده های ارایه شده از طریق ترتیب دهی منطقی می باشد. بهم پیوستگی نیز یعنی استفاده مناسب و متعدد از روش های پیوستن جملات و ایده ها مانند مرتبط دهنده های منطقی، ضمایر و حروف عطف. بهم پیوستگی باعث ایجاد ارتباط منطقی بین و در میان جملات خواهد شد.

منابع لغوی Lexical resource

منابع لغوی دایره لغاتی که استفاده شده و میزان دقت و تناسب آنها با task مشخص شده را در نظر می گیرد.

وسعت حوزه و دقت گرامری یا Grammatical range & accuracy

این ملاک با تعدد و دقت استفاده از گرامر در جملات ارایه شده سروکار دارد.

بخش task 2

پاسخ دهی یا Task response

این بخش رایتیگ در هر دو آیلتس آکادمیک و جنرال از آزمون دهنده می خواهد موضعی در مورد عنوان ارایه شده در سوال گرفته و آن را توسعه دهد. ایده ها می بایست با ادله، و مثال هایی که می تواند از تجربیات شخصی آزمون دهنده نیز باشد ارایه شوند. پاسخ حدتقل ۲۵۰ کلمه می بایست باشد و متون با تعداد کمتر کلمات جریمه می شوند.

مرتبط بودن و بهم پیوستگی Coherence and Cohesion

این ملاک به صورت کلی وضوح و سلیس بودن متن می باشد یعنی چگونه پاسخ ارایه شده مرتب شده و اطلاعات و ایده ها را با زبان مناسب به هم ارتباط داده است. مرتبط بودن به معنای ارتباط مناسب ایده های ارایه شده از طریق ترتیب دهی منطقی می باشد. بهم پیوستگی نیز یعنی استفاده مناسب و متعدد از روش های پیوستن جملات و ایده ها مانند مرتبط دهنده های منطقی، ضمایر و حروف عطف. بهم پیوستگی باعث ایجاد ارتباط منطقی بین و در میان جملات خواهد شد.

منابع لغوی Lexical resource

منابع لغوی دایره لغاتی که استفاده شده و میزان دقت و تناسب آنها با task مشخص شده را در نظر می گیرد.

وسعت حوزه و دقت گرامری یا Grammatical range & accuracy

این ملاک با تعدد و دقت استفاده از گرامر در جملات ارایه شده سروکار دارد.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉