تاریخچه زبان انگلیسی – بررسی سیر تکاملی زبان انگلیسی در تاریخ

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

دانلود فایل ویدیویی

تاریخچه زبان انگلیسی

وقتی که درباره زبان انگلیسی صحبت می‌کنیم، اغلب فکر می‌کنیم یک زبان واحد هست. ولی این گویش هایی که مردم در سراسر جهان دارند چه وجه اشتراکی با هم یا با نوشته‌های چاسر دارند؟ و چگونه هریک از آنها با واژه های عجیب کتاب حماسی بیوولف مرتبط هستند؟ واقعاً تاریخچه زبان انگلیسی چیست؟

پاسخ این است: مانند بیشتر زبان‌ها، انگلیسی نیز نسل به نسل از طریق انگلیسی زبانان تکامل یافته، و دستخوش تغییرات زیادی در طول تاریخ شده است. با موشکافی این تغییرات می‌توانیم زبان امروزی را تا ریشه‌های قدیمی آن دنبال کنیم و از تاریخچه زبان انگلیسی سر در بیاریم.

اگرچه انگلیسی مدرن واژه‌های مشابه زیادی با زبانهای رومی-برگرفته از لاتین مثل فرانسوی و اسپانیایی دارد. اما بیشتر این واژه‌ها در اصل بخشی ازانگلیسی نبوده است. بلکه، ورود این واژه ها به زبان انگلیسی با تهاجم نورمن‌ها به انگلستان در سال ۱۰۶۶ میلادی آغاز شد.

حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را راحت، روان و سلیس صحبت کنیم؟

هنگامی که نورمن‌های فرانسوی زبان، انگلستان را فتح کردند و تبدیل به طبقه حاکم شدند، زبانشان را با خودشان آوردند، و مقدار بسیار زیادی از واژه های فرانسوی را به زبان انگلیسی قبلی اضافه کردند.

امروزه در توصیف تاریخچه زبان انگلیسی ، به آن زبان انگلیسی کهن می‌گوییم. این همان زبان کتاب حماسی بیوولف هست.

مانند بیشتر زبان‌ها، انگلیسی نیز نسل به نسل از طریق انگلیسی زبانان تکامل یافته، و دستخوش تغییرات زیادی در طول تاریخ شده است. با موشکافی این تغییرات می‌توانیم زبان امروزی را تا ریشه‌های قدیمی آن دنبال کنیم و از تاریخچه زبان انگلیسی سر در بیاریم.

احتمالا خیلی به نظر آشنا نیست، اما اگرکمی آلمانی بدانید آن وقت این کتاب بیشتر قابل فهم می‌شود. به این دلیل که انگلیسی کهن به خانواده زبان آلمانی تعلق دارد، و در قرن پنجم و ششم وارد جزایر انگلیس شد. آنهم توسط آنگلها،ساکسون ها وجوتها.

لهجه آلمانی که آنها صحبت می‌کردند با عنوان آنگلوساکسون شناخته شد.

تا قبل از حمله این سه قبیله به انگلستان مردمان این سرزمین به زبان های  زبان سِلتی تکلم می کردند

و البته این زبان به علت ۴۰۰ سال اشغال این کشور توسط رومیان با زبان لاتین آمیخته شده بود

و بسیاری از واژگان این زبان را واژگان لاتین در بر می گرفت.

دانلود فایل صوتی

پس از اشغال بریتانیا ، جوت ها در جنوب شرقی گویش کِنتی،ساکسون‌ها در جنوب و جنوب غربی گویش ساکسونِ غربی و اِنگل ها که نام انگلند (England)از نام همین قبیله بر گرفته شده است  در شمال و مرکزِ انگلستان اقامت گزیده بودند  به ترتیب گویش‌های «آمبِریای شمالی» و «مِرسیایی» را بوجود آوردند.

واژهٔ England از Engla land به معنی سرزمین انگل‌ها به انگلیسی   Land of the Angle  گرفته شده است.

حتما بخوانید: چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟

زبان انگلیسی باستان نخست برگرفته از چندین گویش بود که این به معنای داشتن چندین سرچشمه برای انگلستان در عهد آنگلوساکسون‌ها است که یکی از این گویش ها ساکسون غربی کهن بود و پس از آن گویش ساکسونی به دلیل سلطه  پادشاه آلفرد (نخستین شاهِ انگلستان که فردی از قبیلهٔ ساکسون بود) بر گویش قبلی پیشی گرفته و زبان رسمی می شود.

 با بررسی بیشتر تاریخچه زبان انگلیسی  متوجه می شویم که مهاجمان وایکینگ در قرن هشتم تا یازدهم میلادی لغات زیادی با منشا اسکاندیناوی کهن به این زبان مختلط اضافه کردند.

شاید سخت باشد که ریشه زبان انگلیسی مدرن را پیدا کرد و از تاریخچه زبان انگلیسی به طور کامل آگاه شد.

زیرا واژگانی هستند که از زبانهای فرانسوی، لاتین، نورس کهن و دیگر زبانها وام گرفته شده اند. اما زبان‌شناسی تطبیقی از طریق تمرکز بر ساختار گرامری الگوهای تغییرات صدا، و واژگان اصلی به ما کمک می‌کند.

برای مثال: بعد از قرن ششم میلادی، کلمات آلمانی که با حرف پP  شروع می‌شدند بطور منظم به صدای پفPf تغییر کرند. در حالی که کلمات انگلیسی کهنبا صدای پP  باقی ماندند.

در تقسیم دیگری از تاریخچه زبان انگلیسی ، واژه هایی که صدای سSK در زبان سوئدی دارند، تبدیل به صدای شsh در زبان انگلیسی شدند.

هنوز واژه های انگلیسی با صدای سSK  مانند «skirt» و «skull» وجود دارد. اما آنها مستقیما از زبان اسکاندیناوی کهن اقتباس شده اند.

این مثال‌ها به ما نشان می‌دهند که تعدادی اززبان‌های رومی‌تبار مختلف مانند انگلیسی، سوئدی، آلمانی، و خیلی زبان‌های دیگر که از تبار پیشین مشترکشان به نام نیا-آلمانی که حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مورد استفاده قرا می‌گرفت، منشای لاتین دارند.

در بررسی تاریخچه زبان انگلیسی ، به دلیل اینکه این زبان تاریخی هرگز نوشته نشده است، تنها می‌توانیم با مقایسه فرزندانش

آن را بازسازی کنیم، آن هم بخاطر پیوستگی تغییرات زبانی است.

حتما بخوانید: 10 نکته بسیار مهم در یادگیری زبان انگلیسی

ما حتی می‌توانیم همین فرایند را یک قدم عقبتر برده، ریشه زبانهای نیا-آلمانی را تا زبانی به نام نیا- هند و اروپایی ردیابی کنیم. که ۶،۰۰۰ سال قبل با این زبان در پونتیک استپ که در جهان امروز به آن اُکراین و روسیه می‌گویند حرف زده می‌شد. این بازسازی پیشینه خانواده زبان‌های هند و اروپایی هست که شامل تقریبا همه زبانهای تاریخی اروپایی، و همچنین بخش عمده ای از جنوب و غرب آسیا می شود.

هر چند که در بررسی تاریخچه زبان انگلیسی، این به کمی کار بیشترنیازدارد، اما می توانیم با همین روش سیستماتیک

شباهتها، یا تطابق، بین کلمات مرتبط را درزبانهای مختلف شاخه های هند و اروپایی پیدا کنیم. در مقایسه زبان انگلیسی با زبان لاتین، می بینیم که انگلیسی تT دارد و لاتین دD دارد، و فF انگلیسی به جای پP لاتین در آغاز واژه ها قرار می‌گیرد.

برخی از بستگان دورتر زبان انگلیسی از جمله زبان های هندی، فارسی و سلتیک به آنجا که امروز بریتانیاهست نقل مکان کرده اند. تاریخچه زبان انگلیسی به ما می گوید که خود زبان نیا – هند و اروپایی از یک زبان حتی بیشترباستانی آمده است ، اما متاسفانه، این جایی است که بیشتر از آن مدارک تاریخی و باستان شناسی به ما اجازه نمی دهد که ادامه دهیم. و بسیاری از رمز و رازها در مورد تاریخچه زبان انگلیسی مکتوم باقی می ماند، از جمله اینکه آیا ممکن است رابطه ای بین زبان هند و اروپایی و دیگر خانواده زبانهای عمده باشد؟ و ماهیت زبان گفتاری در اروپای قدیمی قبل از ورود زبانهای جدیدتر چه بوده؟

مانند بیشتر زبان‌ها، انگلیسی نیز نسل به نسل از طریق انگلیسی زبانان تکامل یافته، و دستخوش تغییرات زیادی در طول تاریخ شده است. با موشکافی این تغییرات می‌توانیم زبان امروزی را تا ریشه‌های قدیمی آن دنبال کنیم و از تاریخچه زبان انگلیسی سر در بیاریم.

اما این واقعیت شگفت انگیز باقیست که نزدیک به ۳ میلیارد نفر در سراسر جهان هستند که خیلی ازآنها زبان یکدیگر را نمی فهمند.

گرچه با همان واژه هایی حرف می‌زنند که در طول ۶،۰۰۰ سال شکل گرفته‌اند.

امیدوارم از این مطلب در مورد تاریخچه زبان انگلیسی و سیر تکاملی آن استفاده کرده باشید.

حتما بخوانید: تافل iBT – راهنمای کامل و قدم به قدم
حتما بخوانید: آزمون آیلتس آکادمیک IELTS Academic – راهنمای کامل و قدم به قدم
حتما بخوانید: آزمون تافل TOEFL iBT – هر آنچه می خواستید بدانید و بیشتر
حتما بخوانید: راهنمای کامل آزمون آیلتس جنرال IELTS General

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉