چرخه کسب و کار چیست؟

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

دانلود فایل ویدیویی

چرخه اقتصادی یا همان چرخه کسب و کار چیست؟بیاید فرض کنیم کشور الف در ۵۰ سال گذشته از ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰ ، پایه های اقتصادی مناسبی بنا نموده است، جمعیت و بهره وری شهروندانش و … همه افزایش داشته اند. بیایین با هم چرخه های کسب و کار را بیشتر بررسی کنیم.

پس باید تصور کرد که اقتصاد آنها روی یک محور با شیب ثابت در طول زمان بالا رفته باشد و نتیجه آن اینست که تولید ناخالص ملی تبیین شده با تورم آن هر سال از سال گذشته بیشتر می باشد.

اما معمولا چنین نمی شود.

حتما بخوانید: تعادل چرخه عرضه و تقاضا بازار چگونه بوجود می آید؟

در چرخه های کسب و کار، در عوض اقتصاد تناوب های افزایشی و کاهشی خواهد داشت. زمان های افزایش، بازه های توسعه اقتصادی نام دارند و کاهش ها ، بازه های کسادی اقتصادی. زمانی که بازه کسادی اقتصادی به بیش از دو سال بیانجامد به آن رکود اقتصادی می گوییم. از رکودهای های بسیار بد به عنوان بحران اقتصادی یاد می کنیم.

پس ممکن است که اقتصاد کشور الف از ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰ رشد کرده باشد، اما این رشد در یک خط مستقیم اتفاق نیافتاده است. برای چند سال بالا رفته، سپس پایین و دوباره بالا و به همین روند ادامه داده است. این تناوب های توسعه و رکود اقتصادی را سیکل تجاری، چرخه اقتصادی یا چرخه کسب و کار می نامیم.

چرخه اقتصادی، توسعه و رکودهای طبیعی است که در طول زمان در یک اقتصاد در حال رشد اتفاق می افتد. این چرخه های کسب و کار ابزاری کاربردی برای بررسی اقتصاد می باشد. همینطور برای افراد راهنمایی برای تصمیم گیری های اقتصادی.

دانلود فایل صوتی

مراحل چرخه اقتصادی

هر تناوب چرخه کسب و کار دارای چهار مرحله است. این مراحل، توسعه، قله، رکود و دره یا ریکاوری است.

مرحله توسعه بین دره و قله قرار دارد. در این مرحله اقتصاد در حال رشد است. تولید ناخالص ملی به عنوان شاخص تولید اقتصاد در حال افزایش است. معمولا روند رشد تولید ناخالص ملی بین ۲ تا ۳ درصد، نرخ بیکاری در بازه طبیعی ۴ تا ۵ درصد، تورم در ۲% و بازار سهام  نیز روند افزایشی خواهد داشت و به اصطلاح “بازار گاوی” خواهد شد.

در مبحث چرخه های کسب و کار، با رشد مداوم اقتصاد ممکن است اقتصاد در حالت زیاده روی قرار گیرد. معمولا در این زمان روند رشد GDP به بیش از ۳ درصد و تورم نیز بیش از ۲ درصد و یا حتی دو رقمی گردد. در این زمان سرمایه گذاران در حالت “وفور بی رویه” قرار می گیرند و در این مرحله “حباب دارایی” های مختلف تولید می گردد.

در مرحله اوج یا قله، از مرحله توسعه به سوی رکود حرکت می کنیم که معمولا مدت زمان زیادی به طول نمی انجامد.

حتما بخوانید: بزرگترین دوره رکود اقتصادی جهان چگونه شکل گرفت؟

مرحله سوم رکود است. این مرحله از قله شروع و به دره ختم می شود. رشد اقتصادی تضعیف شده و رشد GDP به زیر ۲ درصد میرود و در نهایت منفی می گردد. در اینجا بحران اقتصادی شروع می گردد. عناوین خبری مملو از تعدیل های نیرویی بزرگ شرکت های مختلف می شود. نرخ بیکاری افزایش میابد. البته چون این شاخص ها، شاخص های اقتصادی پسرو هستند معمولا در پایان دوره رکود و بحران آغاز می گردند. کسب و کارها تا زمان پایان یافتن رکود اقدام به جذب نیروی کار نخواهند کرد. بازار سهام نیز به حالت “خرسی” در می آید زیرا سرمایه گذاران در حال فروش هستند.

در اینجا می توانید یک مطلب و ویدیو زیبا از انواع شاخص های اقتصادی را ببینید.

در نهایت مرحله آخر که اقتصاد به زمین می خورد و مرحله دره اتفاق می افتد.

چرخه اقتصادی چه مدت به طول می انجامد؟

بازه های چرخ های اقتصادی با توجه به شرایط مختلف و کشورهای مختلف متفاوت است. اما چیزی که واضح است اینست که با گذر زمان به نظر میرسد که بازه ها بزرگتر می شوند. مثلا اگر ۱۰۰ سال پیش چرخه های اقتصادی ۳ تا ۴ سال طول می کشید، در ۵۰ سال اخیر این چرخه های کسب و کار به ۵ یا ۶ سال نیز رسیده بودند و هم اکنون به نظر می رسد که چرخه های کسب و کار را ۱۰ تا ۱۲ ساله را تجربه می کنیم.

همینطور با توجه به اینکه در دوره های اخیر، دوران های ریکاوری یا بازیابی اقتصادی طولانی تر شده اند و توسعه ناگهانی اقتصاد اتفاق نیافتاده است، می توان نتیجه گرفت که اقتصاد مدت بیشتری زمان برده تا بازه تولید منفی را جبران نماید. این خود نمایانگر افزایش بازه های زمانی چرخه های اقتصادی در ۱۰۰ سال گذشته می باشد.

حتما بخوانیدهزینه فرصت ها چیست؟

چرخه کسب و کار - چرخه اقتصادی - چرخه های کسب و کار - چرخه های اقتصادی

کنترل و مدیریت چرخه کسب و کار

سیاست های مالی دولت و قانون گذاران، چرخه اقتصادی را مدیریت می کنند. سیاست های توسعه اقتصادی زمانی به کار گرفته می شوند که روند از بین بردن رکود در برنامه آنها باشد. سیاست های مالی رکودی مانند افزایش مالیت ها نیز می بایست در زمان هایی که نیاز از از زیاده روی اقتصادی جلوگیری گردد اعمال گردند.

بانک مرکزی هر کشور نیز از سیاست های پولی برای مدیریت چرخه اقتصادی استفاده می نماید. با کاهش نرخ بهره به عنوان یک سیاست توسعه مالی سعی در ار بین بردن رکود اقتصادی می کند. همینطور افزایش نرخ بهره یعنی با اعمال سیاست کنترل یا رکود مالی از رفتن اقتصاد به حال زیاده روی جلوگیری می کند.

هدف از سیاست های اقتصادی رشد دوام پذیر اقتصادی می باشد. این سیاست ها می بایست به حدی قدرتمند باشند تا به اندازه کافی مشاغل تولید کنند و از سوی دیگر از تورم بیش از حد جلوگیری نمایند.

حتما بخوانیدحباب اقتصادی چیست؟

سخن آخر

اگر همه انسان ها کامل بودند، ما چرخه های اقتصادی نداشتیم و اقتصاد همواره رشد می کرد اما ما کامل نیستیم و اشتباه می کنیم، از عرش به فرش می آییم و بالعکس و اقتصاد نیز با ما همراهی می کند.

برخی از اقتصاد دانان بر این باورند که روش ها و سیستم هایی را می توان اجرایی کرد که چرخه های کسب و کار را از میان بردارند و رشد مستمر را ایجاد کنند.

از امیدوارم از این مطلب در مورد چرخه های اقتصادی استفاده کرده باشید و در آینده نزدیک بیشتر در مورد این چرخه های کسب و کار توضیح خواهم داد

حتما بخوانید: حباب دات کام چگونه بوجود آمد؟

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • عالی بود درود به شما فقط اگه میشد منبعی معرفی کنید راجع به چرخه دهای کسب وکار خیلی بهتر بود حداقل بای کسایی که روحیه پرسشگری دارن مطلب بیشتری میخوندن

    پاسخ
  • سلام
    جواب سوالم را پیدا کردم. ممنون بابت بیان ساده و روان شما

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉