سهام چیست و سهام دار کیست؟

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

 دانلود فایل ویدیویی

سهام و سهام دار بودن چیست؟

سهام قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نمایندهٔ کوچکترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است. سهام دار بودن به این مهناست که دارندهٔ هر سهم یا سهام‌ دار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است.  شما وقتی سهام دار یک شرکت هستید به این معنی می باشد که شما صاحب قسمتی از شرکت هستید

سهام دار بودن - سهام -خرید و فروش سهام شرکت ها - سهام داری - سهام داری

سهام سرمایه‌ای را به طور کلی می توان به دو قسمت تقسیم کرد:

سهام عادی: که به دارندهٔ خود، حق اعمال رأی در مجامع عمومی شرکت را داده، و سود تقسیم‌شده در شرکت را دریافت می‌کند. سهام عادی عموماً بخش عمده‌ای از سهام منتشر شده را تشکیل می‌دهد.

حتما بخوانیدهزینه فرصت ها چیست؟

دارندگان سهام عادی (سهام ‌داران) صاحبان اصلی مؤسسه هستند. هر سهام‌دار عادی در مقابل هر سهم، یک حق رای دارد و می‌تواند در اداره و کنترل نمودن مؤسسه از طریق حق رای خود، دخالت کنند.

 سهام عادی فاقد سود تضمین شده هستند و در صورتی که مؤسسه سود تحصیل کند، در سود مؤسسه سهیم خواهند بود.

سهام ممتاز: که معمولاً حق رأی نداشته، اما در دریافت سود سهام، نسبت به سهام داران عادی، در اولویت قرار دارد. سود سهام ممتاز، درصد ثابتی از مبلغ اسمی سهام ممتاز است، که میزان آن از قبل مشخص‌شده و در اختیار مجمع نیست. سود سهام ممتاز، باید قبل از سود سهام عادی پرداخت شود، حتی اگر شرکت به هر دلیل ورشکسته شود.

سهام دار بودن - سهام -خرید و فروش سهام شرکت ها - سهام داری - سهام داری

حالا با این تعاریف زیبا از دانشنامه ویکیپدیا بیایید فرض کنیم شرکت الف یک میلیون سهم داشته باشد یعنی یک میلیون قسمت مختلف از این شرکت وجود دارد که هر کسی می تواند آنها را خریداری کرده و صاحب قسمتی از شرکت شود.

اگر شما یک سهم از شرکت را داشته باشید، شما صاحب ۰٫۰۰۰۱ درصد از شرکت الف هستید. اگر ۱۰ هزار سهم داشته باشید یعنی صاحب ۱% هستید.

سهام داران معمولا جزو افرادی ریسک پذیر هستند. چون که ارزش سهام مانند ارزش واحد پولی بالا و پایین دارد. یعنی در یک شب میتوانی مقدار زیادی پول را بدست آوری یا از دست دهید.

 حتما بخوانیدارزش خالص هر انسان چگونه محاسبه می شود؟

با سهام دار بودن به دو روش می توانید پول درآورید:

اگر شرکت در سال گذشته سود ده بوده، مالکین شرکت می توانند تصمیم بگیرند تا درصدی از سودها را میان سهام داران تقسیم کنند.

مثلا کسی که ۱% سهم دارد به میزان ۱% از آن پول را دریافت می کند. این پاداش ها سود سهام نام دارند. اگر ارزش شرکت افزایش یابد ارزش هر سهم شما هم بالا میرود.

ممکن است این روند به دلیل افزایش دارایی های شرکت شما باشد. مثلا مستغلاتی چون تعداد فروشگاه های یا املاک و اقلام با ارزش شرکت شما بیشتر شده باشد. شاید هم سرمایه گزاران نسبت به شرکت خوش بین بوده اند و برای هر سهم حاضر به پرداخت مبلغ بیشتری شده اند. شاید هم این افزایش ارزش سهم دلایلی دیگر داشته باشد.

سهامی که شما سال گذشته برای آن ۱ دلار پرداخت کرده اید شاید امروز ۲ دلار ارزش داشته باشد. پس اگر حالا سهام خود را بفروشید پول شما دو برابر میشود. این روش خیلی از سرمایه داران دنیا می باشد. به این صورت که این سهام داران با پول خود بازی می کنند و همیشه در حال خرید و فروش سهام شرکت های مختلف هستند.

البته سهام شما ممکن است افت کند و شما پول هم از دست بدهید. حتی در برخی موارد کسب و کارها ورشکسته می شوند. پس امکان از دست دادن هرآنچه سرمایه گذاری نموده اید نیز وجود دارد.

سهام دار بودن به این معنا نیست که شما دیگر نیازی به کار کردن یا توجه به سرمایه تان ندارید. خرید و فروش سهام و بازی در این رشته کاری نیازمند تجربه زیاد و قدرت پیش بینی بازار است.

دانلود فایل صوتی

سهام دار بودن - سهام -خرید و فروش سهام شرکت ها - سهام داری - سهام داری

حتما بخوانیدبا دو برابر شدن درآمد همه، چه اتفاقی می افته؟

شرایط اجتماعی، حکومتی و بین المللی می تواند در ارزش سهام شما تاثیر گذارد. سهام دار بودن شغلی پر استرس و در عین حال ساده است. با داشتن اطلاعات کافی از بازار، اخبار روز کشور و دنیا، شما می توانید تحلیل های اساسی را برای موفقیت خود در این رشته کاری انجام دهید. سهام دار بودن مستلزم قدرت تصمیم گیری و هوش هیجانی بالا است.

سهام دار بودن یکی از بهترین روش های پول درآوردن در دنیای امروزی است اما یک نکته مهم دارد و این نکته این است که شما برای شهام دار شدن باید قدرت خرید میزان خوبی سهام را داشته باشید یهنی شما برای سهام دار بودن باید مقدار قابل توجهی پول داشته باشید.

حتما بخوانید: چرا پول کاغذی اختراع شد؟

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام و احترام اینجانب افشین فتحی مرام از مطالب خوبی که برای همگان قرار دادید تشکر میکنم با اجازه شما قسمتی از مطالب شما را جهت مجموعه کتابهایی که تحت عنوان پکیج جامع آموزش بورس برای معرفی و یادگیری خرید و فروش سهام در بورس و کسب درآمد از این طریق برای عموم تدارک دیده ام، استفاده کردم. اگر این کتاب ها را که از سطح اینترنت ، با تجربه خودم ، ترجمه و غیره جمع آوری کرده ام استقبال کنند مرتب مطالب جدید به آن اضافه خواهم کرد و این کتب را به روز رسانی میکنم تا شاهد بازاری پر رونق و رفتار حرفه ای تری در بازار سرمایه باشیم.
  لینک کوتاه شده fathiweb.ir/b
  لینک اصلی:

  https://fathiweb.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3/
  ممنون میشم اگر تایید بفرمایید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉