تفاوت های وام خرید خانه و اجاره کردن

**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

دانلود فایل ویدیویی

در نگاه اول اصل وام خرید خانه و اجاره کردن یک خانه یکی می باشد. در هر دوی این شرایط شما مبلغ ثابتی برای جایی که در آن زندگی می کنید به صورت ماهانه پرداخت می کنید. البته چند تفاوت اصلی بین این دو وجود دارد.

فواید وام خرید خانه

خوب فایده وام گرفتن برای خانه خریدن خیلی واضحه چون پس از چندین سال قسط وام دادن، در نهایت شما مالک یک خانه هستید.

در شرایط سود وام پایین، قسط های پرداختی معمولا از میزان اجاره بها پایین تر است. به طور مثال وام شما مبلغ ۲۰۰ میلیوت تومان با سود ۵ درصد استن که مبلغ نهایی ۲۱۰ میلیون تومان می باشد. شما موضف هستید این قسط را ۱۰ ساله بپردازید. یعنی هر سال ۲۱ میلیون تومان و هر ماه تقریبا ۱٫۸ میلیون می شود. شما برای اجاره بهای یک خانه جدید باید تقریبا همین ۲ میلیون تومان را به صاحب خانه هر ماه بپردازید. با این تفاوت که در وام گرفتن شما صاحب خانه شده ولی اجاره نشینی مالک خانه نیستید.

حتما بخوانید: صرفه جویی یا ساده گرایی؟

املاک مستغلات از دارایی های محبوب هستند و با بالا رفتن قیمت آنها شما سود نیز خواهید کرد. در یک شرایط خوشبینانه اگر قیمت املاک از میزان پرداختی قسط و هزینه شما بالاتر رود.  انگار با زندگی در آن شما صاحب درآمد نیز هستید. همون طور که میدانید قیمت مسکن در ایران روز به روز بیشتر شده و اگر بتوانیم ملکی بخریم بعد چند سال بدون شک سود خواهیم کرد.

دانلود فایل صوتی

اما این سود باز هم نسبی بوده و شما اگر قصد فروش ملک و خرید ملک دیگری دارید، باید مابه تفاوت خانه چند ساله خود را با آن خانه نو ساز مورد نظرتان بپردازید که خوب مبلغ زیادی خواهد شد.

فواید اجاره کردن خانه

در مقابل وام خرید خانه ، از سوی دیگراز مزایای اجاره کردن می توان به انعطاف پذیری بالا اشاره کرد. وقتی مستاجرید رفتن به یک محله یا شهر جدید بسیار آسان تر است زیرا شما صاحب خانه نیستید و به راحتی می توانید نقل مکان کنید.

اگر شرایط مالی تان بد شود می توانید خانه ارزان تری اجاره کنید یا در بدترین شرایط برای مدتی پیش پدر و مادرتان زندگی کنید. اما اگر قسط وام داشته باشید شرایط به این سادگی نخواهد بود.

 حتما بخوانید: ارزش خالص هر انسان چگونه محاسبه می شود؟

هزینه های مالیات و نگهداری و تعمیرات منزل نیز به عهده مالک و صاحبخانه شماست. یعنی مستاجر اگر مشکلی در خانه مانند لوله کشی آب یا گاز و یا …. اتفاق بیوفتد، مستاجر از مخارج آن معاف بوده و این مخارج پای صاحب خانه خواهد بود و او موظف به تعمیر سریع این مشکلات بوجود آمده است. در غیر این صورت مستاجر می تواند از دادن بهای اجاره ممانعت کند.

اما زمانی که مالکید، تمامی تعمیرات و مالیات ها بر عهده شماست. اگر هنوز تصمیم قطعی براثی ملک ندارید، اجاره کنید.

در نهایت اگر دنبال راهکار بلند مدت هستید، وام خرید خانه با در نظر گرفتن مسئولیت های وارده، انتخاب بهتریست.

مالکیت مسکن یک حرکت مثبت برای آرامش در آینده می باشد زیرا مسکن مانند طلا و جزو مالکیت های زنده است و با تغییر در سیاست و اقتصاد کشور و منطقه تغییر می کند. به طور مثال اگر قیمت ها یک شبه ۲ برابر شود شما که مالک هستید سرمایه تان حفظ شده است اما اگر مستاجر باشید شما ۲ برابر قدرت و سرمایه کمتری خواهید داشت و به زبان خودمونی ۲ برابر فقیر تر شده اید.

این واقعیتی هست که در تمام دنیا هست و قیمت ملک همیشه رو به رشد بوده و خواهد بود. البته دوران رکود مسکنی هم به مدت های چند سال پیاپی اتفاق می افتد اما در نهایت سرمایه مالک خانه باقی خواهد ماند.

در دنیای امروزی ایران صاحب خانه شدن دیگر دارد به یک آرزوی تلخ و شیرین تبدیل می شود و وام خرید خانه در خرید خانه تاثیر خیلی زیادی ایفا نمی کند.

اما برای اینکه بتوانید تصمیم خوبی در این مورد بگیرید اینفوگرافیکی در مورد تصمیم گیری برای وام خرید خانه یا اجاره کردن خانه برای شما درست کرده ام.

در نگاه اول اصل وام خرید خانه و اجاره کردن یک خانه یکی می باشد. در هر دوی این شرایط شما مبلغ ثابتی برای جایی که در آن زندگی می کنید به صورت ماهانه پرداخت می کنید. البته چند تفاوت اصلی بین این دو وجود دارد.

 

حتما بخوانید: بانک جهانی و صندوق بین المللی پول
حتما بخوانید: چرخه کسب و کار چیست؟
حتما بخوانید: تولید ناخالص یک کشور GDP چیست؟
حتما بخوانید: شبکه های هرمی چیست؟

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شاید از اینا هم خوشت بیاد 😉

فهرست