تاثیر تورم منفی در اقتصاد جامعه

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

 دانلود فایل ویدیویی

تصور اینکه تورم منفی بشه خودش در اول احساس خوبی در دل همه ما ایرانی ها ایجاد می کنه و واقعا آرزوی خیلی از ما منفی شدن تورم و ارزان شدن کالا و خدمات هست. اینکه تورم منفی چه تاثیری روی اقتصاد و درآمد مردم میگذاره برای بیشتر ما همیشه یک سوال بوده که در اینجا میخواهیم تورم منفی را توضیح دهیم.

وقتی مبلغ کالا و خدمات کم بشه ، تورم منفی بوجود میاد.  تفاوت هایی بین میزان تاثیر گذاری تورم منفی وجود داره و هرچقدر این منفی شدن تورم شدید تر باشه و درصدش بیشتر باشه تاثیرات بلند مدت شدید تری خواهد داشت

در دوره اول بعد از منفی شدن تورم شاید ارزان شدن قیمت ها و افزایش قدرت خرید مردم مثل یک معجزه و محبت الهی باشه اما این ارزان شدن های شدید اقتصاد را طلسم میکنه و اقتصاد رو روی گردونه مرگ میندازه.

وقتی قیمت ها کم بشن. اولاش نه ولی با گذشت مدتی سود بیزنس ها و شرکت ها هم کم میشه و این است که به  اقتصاد صدمه می زند. این سود کمتر عواقب زیادی مانند بسته شدن کارخانه ها ، ورشکستی ، اخراج نیروی انسانی و کاهش کیفیت کالا و خدمات را با خود همراه دارد.

حتما بخوانیدبا دو برابر شدن درآمد همه، چه اتفاقی می افته؟

اونموقع خیلی از مردم، یا کارشون رو از دست میدن یا باید با حقوق کمتر کار کنن.

و وقتی مردم در آمدشون کم بشه چی کار میکنن؟

خیلی واضحه که مردم و خانواده ها مجبور می شوند که میزان مصرف خود را کمتر کنند و از خیلی از خوشی های زندگیشون در شرایط تورم منفی جامعه ، بگذرند و به فکر مایحتاج اصلی خود باشندو که این خود باعث ورشکست شدن بسیاری از موسسه ها و بیزنس های می شود.

اگه مصرف مردم کم بشه چه اتفاقی میوفته؟

تقاضا برای کالا و خدمات کم میشه و نتیجه تقاضای کمتر چیه؟

درست حدس زدین. مشکل تورم منفی شدید تر. پس به همین دلیل است که اقتصاد را در یک گردونه مرگبار میندازه. تاثیر تورم منفی در بلند مدت و با گذشت چندین سال پیاپی خودش رو نشون میده. حالا اون دسته از مردم که نه کارشونو از دست دادند. نه درآمدشون کم شده و نه اتفاق خاصی براشون افتاده چی؟ اونا کجای این داستان جای دارند؟

دانلود فایل صوتی

حتما بخوانیدتعریف شاخص های اقتصادی

 

تورم منفی - منفی شدن تورم - تاثیر تورم منفی بر جامعه - ارزان شدن کالا و خدمات

حالا اگه اون دسته از مردم که درآمدشون کم نشده خرج بیشتری کنند. اقتصاد درست میشه؟

خوب بله. ولی این اتفاق نخواهد افتاد

چرا؟

این افراد در یک جامعه زندگی می کنند و جزوی از جامعه هستند. با کم شدن خدمات و کالا آنها چاره ای جز کمتر خرج کردن ندارند.

حتما بخوانید: صرفه جویی یا ساده گرایی؟ کدام سبک زندگی بهتر است؟

البته عوامل روانی این اتفاق را نمی توان نادیده گرفت. آن دسته از مردم که منفی شدن تورم تاثیر خاصی روشون نگذاشته هم چون وقتی اطرافیانشون فقیر و کم مصرف شدند. با این شرایط برای همدردی با اکثر مردم جامعه  کمتر مصرف میکنن.

و این تاثیر تورم منفی بر روی اقتصاد است.

تورم منفی با راهکار های کلان در سطح کشوری و رویکرد های مختلف قابل جبران است و شاید بتوان از تورم منفی به عنوان یک روش اقتصادی هم استفاده کرد. نکته مهم در مورد منفی شدن تورم این است که باید با مدیریت صحیح، کنترل شود.

نمونه ای از تورم منفی را به نقل از وب سایت یورونیوز فارسی برای شما در مورد کشور ژاپن آورده ام:

قیمتها در ژاپن به جز قیمت مواد غذایی در ماه اوت سال جاری ۰.۱ درصد کاهش یافته اند. این برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ است که بار دیگر نرخ تورم روند نزولی به خود گرفته و ژاپن گرفتار تورم منفی شده است.

حتما بخوانیدهزینه فرصت ها چیست؟

بانک مرکزی ژاپن از ماه آوریل سال ۲۰۱۳ برنامه وسیع مبارزه با خطر تورم منفی را در دستور کار خود قرار داده بود. از جمله این تدابیر خرید اوراق قرضه تا سقف ۸۰ هزار میلیارد ین در سال است. هدف اصلی این نهاد رسیدن به نرخ تورم دو درصدی در سال ۲۰۱۶ است.

رییس این نهاد سقوط شدید قیمت نفت در بازار را از جمله مهمترین عامل کاهش نرخ تورم در کشور اعلام کرده است.

به‌طور عمومی اقتصاددانان تورم منفی را یک مشکل در اقتصاد مدرن تلقی می‌کنند. زیرا با افزایش ارزش واقعی بدهی، ممکن است رکود را تشدید و منجر به مارپیچ تورم منفی شود. بنا بر تجربه‌های پیشین، تورم‌های منفی لزوماً با دوره‌های رشد ضعیف اقتصادی مرتبط نیستند. برای مثال در طول قرن نوزدهم میلادی (پیش از تأسیس سیستم فدرال رزرو و مدیریت فعال آن در مسایل پولی) ایالات متحده (به استثناء زمان جنگهای داخلی) غالباً دچار تورم منفی حاصل از پیشرفت تکنولوژیکی بود در حالیکه این پیشرفت تکنولوژی خود باعث رشد قابل توجه اقتصادی شده بود.

حتما بخوانید: سازمان تجارت جهانی چیست؟

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉