اختراع پول کاغذی و ارتباط آن با طلا

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

 دانلود فایل ویدیویی

اختراع پول کاغذی

تقریبا ۲۶۰۰ سال پیش موقعی که هنوز خیلی مونده تا اختراع پول کاغذی و خبری از چاپ خانه ها و دستگاه های مکانیکی خیلی پیشرفته ای که ۱۰۰۰ تا کاغذ در دقیقه میدن بیرون نیست، اولین سکه های طلا برای تبادل کالا تولید شدند.

چندی بعد، در کشور هایی که استفاده از سکه های طلا و نقره در آنها زیاد شده بود، نگه داری این سکه ها چالش سختی برای هر نفر بود. با این فرضیه کم کم بانک های مختلف به عنوان معتمد سکه های طلای مردم، تشکیل شدند. از این به بعد اکثر مردم سکه هاشون رو در بانک ها نگهداری میکردند

و با رسیدی که بانک به آنها میداد، معاملات خود را انجام میدادند

تکه کاغذ هایی که هر وقت میتونستن به طلا تعویضش کنند

پول های کاغذی اولین بار توسط چینی ها و در طول سلسله ی تانگ استفاده شد. این سلسله از سال ۶۱۸ میلادی تا ۹۰۷ بر چین حکمرانی می کرد. این سلسله برای آسان تر کردن تجارت بین مردمش از پول های کاغذی استفاده می کرد.

اختراع پول کاغذی - پول های کاغذی - اختراع پول

جالب این است که بدانید بعد از چین، اروپا دومین منطقه ای بود که از  پول کاغذی برای مبادلات تجاری خود استفاده می کرد. بعد از اروپا سایر کشورها نیز به استفاده از پول کاغذی روی آوردند و این پول جدید به عنوان معیاری برای مبادلات اقتصادی و تجاری تبدیل شد و کم کم در سرتاسر جهان گسترش یافت.

و اینگونه بود که پول درست شد و پول کاغذی سیر تکاملی خودش رو طی کرد.

دانلود فایل صوتی

حتما بخوانیدتعریف شاخص های اقتصادی

تصور کنید در زمانی زندگی می کنید که پول کاغذی هنوز رواج پیدا نکرده و معدود مردم استفاده می کنند.

شما به عنوان یک شهروند آن زمان باید میزان زیادی سکه طلا با خود حمل کنید که هم سر و صدا داره و هم سنگینه. دزدیدنش هم آسون تر هست. در کل استرس حمل سکه های طلا همیشه در شما وجود داره.

حالا در این میان، تعدادی از دوستانت هم به پول کاغذی روی آوردند. و شما هم تا حدی خیالت از این که طلاها رو به بانک بسپاری، راحت شده.

در نهایت تصمیم میگیری که طلاها را با پول کاغذی تعویض کنی و در بانک حساب باز کنی. با بازکردن حساب بانکی و تحویل طلا و دریافت پول کاغذی ، شما برای پول کاغذی خود، پشتوانه ای در بانک درست کرده اید و حالا این کاغذ برای شما کالا و خدمات خریداری می کند.

در ضمن حمل و تبادل آن بسیار راحت تر و امن تر از سکه های طلا هست.

و اینگونه بود که محبوبیت پول کاغذی در جهان رواج پیدا کرد و در نهایت ارز های جهانی به تدریج توسط هر کشور یا منطقه تولید شدند و سپس تمامی ارز های جهان به پشتوانه طلا وصل شدند.

حتما بخوانید: شباهت های بین طلا و بیت کوین

استاندارد طلا

استاندارد طلا در جهان بوجود آمد و به توافق رسید. استاندارد طلا رابطه ای بین المللی بین ارز های دنیا(که سرانجام همه وابسته به دلار شدند) و طلا بود. بر اساس تعریف زیبای ویکی پدیا:

استاندارد طلا یک سیستم پولی است که در آن واحد محاسبه اقتصادی استاندارد وزن ثابتی از طلا می‌باشد. تحت (شرایط) استاندارد طلا، پول رایج یا به صورت مسکوک براساس مقدار مشخصی از طلا محاسبه شده یا صادرکننده آن به صورت اسکناس (اوراق بهادار) بازپرداخت آن را به صورت طلا، و به‌طور متعارف بر مبنای یک مقدار ثابت از پیش تعیین شده، تضمین می‌نماید. واحدهای پولی استاندارد طلا می‌تواند داخلی باشند، و این به آن معنی است که دارندگان این اوراق بهادار می‌توانند در عوض آن پول دریافت کنند، یا تنها به صورت بین‌المللی است، که در این‌صورت تنها شمار معدودی از اشخاص (حقوقی)، همچون بانک‌های مرکزی، حق دارند درخواست نمایند که آن را به طلا تبدیل کنند. پولهای رایجی که در عوض مقادیر ثابتی از طلا برگردانده می‌شود، دارای نرخ ثابت مبادله‌ای میان یکدیگر هستند.

به مدت های طولانی بعد از تشکیل توافق استاندارد طلا در جهان، مردم میرفتن بانک و پول کاغذی رو با طلا و یا برعکس تعویض میکردند.

در سال ۱۹۴۵ تمامی ارز های جهان به دلار، و دلار به طلا وصل بود. و هر اونس طلا هم ۳۵ دلار قیمت داشت.

در این دوران استاندارد های دیگری باعث شد که مردم عادی نمیتونستن دلار را با پول عوض کنند ولی بانک های مرکزی این اجازه را داشتند.

حتما بخوانید: بانک جهانی و صندوق بین المللی پول

بعضی از کشور ها مثل فرانسه دیگر اعتمادی به دلار آمریکا نداشتند و دلار های خود را به طلا تبدیل کردند و از ذخایر آمریکا بیرون کشیدند.

ذخایر طلای آمریکا در حال اتمام بود که “نیکسون” رییس جمعور وقت آمریکا از این امر جلوگیری کرد. او قانون استاندارد طلا و ارز را در جهان تمام کرد.

از سال ۱۹۷۱ به بعد، ارز های جهان دیگر نیازمند پشتوانه طلا نبودند.

پول های کاغذی ای که الان در جهان استفاده میشه، پشتوانه فیزیکی نداره و تنها پشتوانه آن اعتماد مردم به آن است.

پشتوانه دلار، اعتماد مردم آمریکا به آن

و پشتوانه پوند، اعتماد مردم انگلیس به آن

و ………..

الان ارزش هر ارز نسبت به دیگری، نرخ آنها را تعیین میکند و همین طور که همه ما میدونیم و تجربه کردیم، این نسبت، دستخوش تغییرات زیادی است.

حتما بخوانیدسیستم بانکداری ذخیره کسری چیست؟

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉