آیا دنیایی بعد از مرگ وجود دارد و ما جایی می رویم؟

blank**خیلی خوشحالم میکنی آخر مطلب نظرت رو بگی. مرسی 😉

آیا دنیایی بعد از مرگ وجود دارد؟

واقعا دنیای بعد از مرگ وجود داره؟ بعد از مرگ ما چه اتفاقی می افته و ما کجا میریم؟ در سال ۱۷۸۹ بنجامین فرانکلین نامه ای به فیزیکدان آن موقع، “جان ببتیس” نوشت که در آن گفته که: دولت ما شکل گرفته و در ظاهر همه چیز ثبات دارد. اما من با اطمینان میگم که هیچ چیز در این دنیا معین و ثابت نیست جز مرگ و مالیات. و او درست گفت. مرگ و مالیات تا امروز هم هستند. مرگ اجتناب ناپذیره و حالا هر چقدر هم غذای سالم بخوری و ورزش کنی، باز هم مرگ در انتظارته. با اینکه نظریه های علمی متفاوتی در این زمینه وجود داره، به نظر میرسه هنوز بسیاری از آدم ها به زندگی بعد از مرگ باور دارن. در سال ۲۰۱۴ طی نظرخواهی ای از شهروندان کشور انگلستان توسط روزنامه تلگراف در مورد مرگ من (خود فرد مورد سوال قرار گرفته) ، مرگ پدر و مرگ مادر انجام شده بود، نشون داد که نزدیک ۶۰ درصد پاسخ دهنده ها باور داشتن که در بازی مرگ ، یه بخشی از ما به وجود خودش ادامه خواهد.

 

حتما بخوانید: ۱۴ موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند

در ایالات متحده که هنوز بسیاری از مردم مسیحی هستند. یک شرکت تحقیقاتی از مردم پرسید که بعد از مرگ چه اتفاقی برای ما می افتد؟ این نظرخواهی نشون داد که حدود ۷۲ درصد آمریکایی ها باور دارند که به بهشت می روند. جایی که افرادی که زندگی خوبی داشتن، پاداش خوبی هاشون رو تا ابد خواهند گرفت.

همینطور ۴۴ درصد افراد بالغ آمریکایی پاسخ دادند که به جهنم اعتقاد دارند. جایی که اونهایی که زندگی بدی داشتن و توبه نکردن، تا ابد عذاب خواهند کشید. به نظر می رسه افرادی زیادی هستن که باور دارن بعد از مرگ ، ما بهشت در آسمانها و زندگی خوشی خواهیم داشت

یا برعکس، اگر به ارزش هایی که در دینی که انتخاب کردیم اعتنا نکرده باشیم. یا بدتر اونهارو نفی کرده باشیم. دچار آتش جهنم ابدی خواهیم شد و در حضور یک موجود ریش دار قرمز (اشاره به شیطان) عذاب ابدی خواهیم برد

قانون آنتروپی یا همان قانون دوم ترمواینامیک میگه که هر چیز دارای نظم بلاخره نظم خود را ازدست می دهد. پس زندگی گرانبهای ما هم با توجه به این قانون اثبات شده، بلاخره به مرگ تبدیل میشه حالا من میخوام بررسی کنم که بعد از مرگ چی میشه. نه تنها بحث فیزیکیش بلکه خیلی مهم تر این، بعد از مرگ کجا میریم؟ اصلا جایی هست که بریم؟

حتما بخوانید: دوازده عامل اصلی ریزش مو سر

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

جالبه بدونین که در دنیا ۴۲۰۰ نوع دین مختلف وجود داره و هر کدوم تعبیر کمی متفاوت از دنیای بعد از مرگ دارند. اما فقط یه گروه هست که با قاطعیت میتونه بگه که چه اتفاقی بعد از مرگ برای ما میوفته. و اون گروه خود مردگان هستند

خوب. بیایین ازشون بپرسیم باشه؟ جدی میگم. بیا ازشون بپرسیم

گروهی از مردم هستند که میگویند که مرده و دوباره به زندگی برگردانده شده اند. و این گروه تعداد کمی نیستند. در کشور آمریکا فقط ۸ میلیون نفر میگن که تجربه دّم مرگ داشته اند. خیلیاشون میگن که قبل از اینکه به دنیای زنده ها برگردند، در این مدت کوتاه مرگشون، جایی رفتن و تجربه ای کردن. خوب حالا اونا چی تجربه کردند؟ آیا واقعا تصویری از چیزی که اون دنیا منتظر همه ما هست دیدن یا نه؟

در سال ۲۰۱۱ مردی در حین عمل جراحی، خونریزی شدید کرد و از نظر پزشکی، چند دقیقه ای مرده بود. ولی جراحان تونستن او رو دوباره زنده کنند و او تجربه این چند دقیقه بعد از مرگ را اینجوری توصیف می کند: “چشمامو باز کردم دیدم جایی مثل فضا هستم اما نه نوری وجود داره نه ستاره ای. پرواز نمیکردم و سقوط نمیکردم. فقط اونجا بودم”. و میگفت که هیچ حسی مثل خواب و گرسنگی و عصبانیت و ناراحتی نداشت. او فقط ساده در صلح و آرامش بود. میگفت میدونسته که نوری اونور هست اما هیچ نیازی نسبت به رفتن به سمت اون نور در خودش حس نمیکرده.

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

مثال بعدی ما مربوط به دانشجویی است که روی قرص های خواب، اوور دوز میکنه. کمک سریع رسید اما او در آمبولانس از نظر پزشکی به مدت ۳ دقیقه کاملا مرده بود. وقتی بیدار شد میگفت که بیرون از بدنش داشت خودش را نگاه می کرد و لحظه مرگ خودش را بیرون از بدنش تجربه کرده بود. آیا واقعا او مثل یه روح از بیرون بدنش رو میدید؟ یا فقط یک توهم داخل مغزش بود؟ جالب اینه که بعد از بیدار شدنش توانسته بود اتفاقاتی که در حین مرگش روش انجام میدادن رو تعریف کنه و پزشکای بالا سرش رو کاملا می شناخت. حتی اسم پزشک رو هم بلد بود. اما تاحالا چه قبل از مرگ و چه بعد از بیدار شدنش، اون پزشک رو ندیده و نشناخته بود.

حتما بخوانید: خصوصیت های افراد باهوش و ۸ کاری که آنها انجام نمی دهند

داستان تجربیات بعد از مرگ مشابه این مربوط به یک پسر ۸ ساله است که در استخر مدرسه غرق میشه. او میگه که ناگهان اون طرف استخر بوده و میدیده که نجات غریق ها جسم بدون حرکتش رو از آب بیرون میکشن. او میدید که نجات غریق ها ۵ دقیقه بدون موفقیت بهش تنفس مصنوعی می دادن. او خودش رو میدید که سوار تخت آمبولانس میشه و دنبال خودش تا بیمارستان رفت. در آمبولانس که بود کم کم حس گرم و نرمی درش بوجود اومد که بهش میگفت که وقت بیدار شدنه و اون بچه بلخره به بدنش برگشت و چشم باز کرد و به دنیای زنده ها برگشت. او این حس بیدار شدن رو اینجوری تعریف کرد: انگار منو با توپی از استخر مدرسه شلیک کردن تا چند خیابون اونور تر به آمبولانس رسیدم و بیدار شدم.

جالبه بدونین که هزاران هزار داستان این مدلی از تمام نقاط جهان هست و هر کس چیزی کمی متفاوت تجربه می کنه. پس محققان لیستی از معمول ترین تجربه های آدم هایی که برای دقایقی از نظر پزشکی مرده بودند و دوباره زنده شدند، جمع آوری کرده اند:

 • اکثرشون میگن داریم توی تونلی تاریک و طولانی حرکت می کنیم.
 • خیلی هاشون میگن بعد از مرگ موقتی تجربه بیرون از بدن داشتند که میتونستن بدن خودشونو معمولا از فاصله ای دور ببینن. خیلی از این آدم ها، تلاش هایی که بقیه روی آنها برای زنده کردنشان انجام میدادند را می دیدند و خیلی هاشون هم یکی از عزیزانشونو دیدن که به آنها گفته که وقت برگشتن به بدن و ادامه زندگیته. به نظر میرسه خط مرزی بین دنیای مرده ها و زنده ها هست و این افرادی که این تجربه را دارند انگار یک قدم از بقیه به این مرز نزدیک تر شده اند.
 • خوب پس فهمیدیم خیلی ها بعد از مرگ از بدنشون میان بیرون و خودشونو نگاه میکنن. اما بعضی ها هم میگن چیزی جز یک سیاهی عمیق ندیدن. یا اینکه به یک فضای چندین بُعدی رفتن که دیگه چیزی نمیدیدند و حسی نمیکردند، اما از حضور خودشون در اونجا با خبر بودند.
 • بعضی های دیگه هم میگن که بعد از مرگ ، زمان را مثل یک شیع فیزیکی می دیدند و حتی میتونستن به زمان های دیگه برن و حتی زمان رو تغییرش هم بدن. تجربه آنها بعد از مرگ مثل اینکه کل زندگیشون ورق های کتابی باشه که اونا بتونن راحتی از یک صفحه به صفحه دیگری بروند.
حتما بخوانید: هر روز باهوش تر از دیروز

پس همه این هزاران داستان ثابت می کنه که دنیای بعد از مرگ وجود داره و در واقع بعد از مرگ جایی هست که بریم. درسته؟ هممم. متاسفانه نباید برای این نتیجه گیری، عجله کنیم

تحقیقات دکتر “ریک اتراتزمن” نشون میده که این تجربیات چیزی جز توهم ایجاد شده داخل مغز نیست. که این توهم ها توسط یک مخدر به نام “دی ام تی” بوجود می آید. مصرف کننده این مخدر چیز هایی که اونجا نیست رو میبینه. قبیله های آمازونی این مخدر را در فرم یک مخلوط گیاهی در مراسم های پاکسازی خود صد ها سال است که استفاده می کنند.

لحظه ای بعد از مرگ ، سطح اسبک مغز به سرعت تجزیه میشه و مقدار زیادی از این مخدر “دی ام تی” را در بدن ترشح می کنه. جالبه بدونید که این مخدر به صورت طبیعی در بدن تولید می شود. در سال ۱۹۹۳ مصرف کننده مخدر حرفه ای آقای “ترنس مک کنر” (با استفاده مخدر های مختلف و نوشتن تجربیات خودش پول در می آورد و زندگیشو می چرخوند). این را در مورد مخدر “دی ام تی” گفت: هیچ تجربه و مخدر عجیب تری از این دی ام تی درز جهان وجود ندارد.

درواقع این مخدر “دی ام تی” قوی ترین مخدر توهمی در جهان می باشد. حالا اگه مقدار کمی از این مخدر، توهم مکزیکی بودن به شما بده. من شک ندارم که مقدار زیاد این مخدر میتونه برای شما تجربه بیرون از بدن بعد از مرگ موقتی بوجود بیاره. تحقیقات نشون داده که تجربه افرادی که از دی ام تی به عنوان مخدر تفریحی استفاده می کنند با تجربه افراد بعد از مرگ موقتی، مشابه است. تجربه هایی مثل عبور از تونل تاریک یا بیرون از بدن آمدن.

حتما بخوانید: اهمیت خواب برای سلامت بدن، مغز و حافظه

پس اینکه دلیل این تجربه ها در بعد از مرگ موقتی، این مخدر دی ام تی باشه، احتمالش زیاده

حالا این فرضیه برای افرادی که تجربه بعد از مرگ موقتی را داشته اند، خیلی خوش آیند نیست. چون به نظر خیلی از اونا چیزی که تجربه کرده اند، در واقع براشون از زندگی در دنیای واقعی، واقعی تر و شفاف تر بوده. از این طرف این مخدر “دی ام تی” خیلی قوی هست و با نورون های مغزی ما کاری میکنه که ما این تصاویر را جلوی چشممون ببینیم. پس این افراد واقعا این تصاویر را می بینند اما آیا میشه به تجربه آنها اعتماد کرد؟ آیا این دیدن آنها، واقعا دیدن است؟.

واقعیت اینه که ذهن ما توانایی اینو داره که هر چیزی رو به ما نشون بده. حتی اگه اون چیز جلوی چشم ما نباشه و اتفاق نیوفته. پس ذهن ما میتونه اطلاعات ورودی از چشم مارو دستکاری کنه و کلا چیز دیگه ای به ما نشون بده. و هیچ راهی برای تشخیص این که کدوم تصویر واقعیه برای ما وجود نداره.

حالا مرگ یک پروسه پیچیده است و در واقع ۲ مرحله اصلی داره. اولیش مرگ پزشکی هست که در آن قلب می ایسته و خون دیگه در بدن پمپاژ نمیشه. این حالت بعد از مرگ معمولا ۶ دقیقه طول میکشه و در این زمان، تمامی اعضای اصلی بدن زنده هستند و اگر فرد در این زمان دوباره زنده بشه، میتونه از آسیب همیشگی به مغزش هم جلوگیری کنه.

بعد از این ۶ دقیقه وارد مرحله دوم مرگ می شویم. مرحله مرگ بیولوژیکی. در این مرحله اعضای بدن از کار می افتند و سلول ها فاسد می شوند. بعد از ۱۲ ساعت پوست رنگ خودش رو از دست میده و بدن سفت و جامد میشه. این جامد و سفت شدن بدن به دلیل ترشح کلسیم به عضلات و انقباض و سفت شدن انها است.

حتما بخوانید: یادآوری های ساده برای داشتن زندگی فوق العاده

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

اما یه چیز خیلی عجیب تر در لحظه دقیق مرگ اتفاق میوفته.

آقای دکتر “دانکن مک دوگل” آزمایش عجیبی برای شناسایی اتفاقات بعد از مرگ و در لحظه وقوع مرگ را در سال ۱۹۰۱ انجام داد که در این آزمایش ۶ بیمار دم مرگ را جمع آوری کرد و آنها را روی تخت هایی که ترازو های دقیقی هم بودند قرار داد. او وزن هر بیمار را در موقع دقیق مرگش محاسبه و با لحظه قبل از مرگش مقایسه کرد. چیزی که متوجه شد این بود که هر بیمار در لحظه مرگش، به میزان ۲۱ گرم وزن کم کرده است. او همه دلیل های کاهش وزن مثل عرق کردن و نفس آخر و غیره را در نظر گرفت اما هیچ کدام آنها دلیل قانع کننده ای برای کم شدن ناگهانی این ۲۱ گرم در لحظه مرگ بیمار نبود. تنها استدلال او این بود که چیزی که ما نمیتونیم ببینیمش در لحظه مرگ از بدن جدا شده. آیا این همون روح بیمار بوده؟ آیا وزن روح انسان ۲۱ گرم است؟

خوب ما باید به نحوه برگزاری آزمایش اتفاق بعد از مرگ او نگاه کنیم چون چند تا مشکل و سوتی داشت. اولا که ۶ تا بیمار نمیتونه آمار خوبی برای نتیجه گیری در مورد کل مردم باشه. تعداد بیشتری بیمار لازمه. این کم شدن وزن هم کمی تحریف شده بود. فقط یکی از اونا ۲۱ گرم وزن کم کرد. سه تا مریض دیگه وزن کم کردند اما با مقادیر مختلف و تازه ۲ تا از مریض ها به دلیل مشکلات دستگاه ها از آزمایش بیرون رفتند و ترازو های اون موقع حساسیتش فقط ۶ گرم بود. یعنی تغییرات زیر ۶ گرم را مشاهده نمی کرد.

پس نباید این آزمایش رو خیلی خیلی خیلی جدی گرفت. اما این واقعیت هست که در موقع مرگ یک اتفاقی افتاده بود که اعداد ترازو ها عوض بشه. این آزمایش تا به امروز به دلایل اخلاقی و غیره دوباره با دستگاه های مدرن تر و دقیق تر تکرار نشده است. در این حال آزمایش های دیگه ای برای بررسی دنیای بعد از مرگ انجام شده اما متاسفانه هیچ کدوم آنها مثل آزمایش آقای “مک دوگل” جالب نیستن.

حتما بخوانید: قانون جذابیت زیر ذره بین علم ژنتیک
حتما بخوانید: انواع و علائم افسردگی – توضیح کامل

اخیرا محققین آلمانی و انگلیسی تعداد ۲۰۰۰ بیماری که ستکه قلبی کرده، مرده و دوباره زنده شده اند را بررسی کرده اند. میزان ۴۰ درصد از بیماران گفتند که در حین مرگشون، از اتفاقات اطرافشون آگاه بودند و خیلی هاشون میگن که از بدنشون بیرون اومده بودن و به خودشون از دید سوم شخص نگاه می کردند.

جالب ترین این بیماران مرد ۵۷ ساله ای بود که بعد از مرگ موقتش، توانسته بود تمامی اتفاقات، صداهای دستگاه ها و تمام کار هایی که رویش انجام دادند را با جزییات کامل و دقیق بازگو کند. او حتی تعداد و نوع صداهایی که دستگاه حفظ حیات از خود تولید کرده را گفت و تمامی اتفاقات را شرح داد. و از نظر تمامی دکتر هایی که آنجا حاضر بودند، تمامی مشاهداتی که او داشته صحیح بوده و انگار که او بعد از مرگ موقتش از گوشه اتاق شاهد همه چیز بوده است.

دانشمندانی که در این تحقیقات بودند می گویند که تجرباتی که خیلی از بیماران داشتند با اتفاقاتی که بعد از مرگ آنها براشون افتاده، کاملا صحیح بوده و مو نمیزند. پس نتیجه گرفته اند که حتما دنیایی بعد از مرگ برای ما وجود دارد. و حتی آنها با قاطعیت می گویند که وجود دنیای بعد از مرگ را اثبات کرده اند.

بعضی های دیگه اینجوری فکر نمی کنند و فقط این مخدر “دی ام تی” را مقصر همه این تجربیات و توهم ها می دانند.

برکلی، فیلسوف امپریسیست ایرلندی اونقدر درگیر این بود که بعد از مرگ یا در لحظاتی از مرگ کلینیکال چه اتفاقی می افته.  که در حضور دوستی که بتونه طناب رو قبل مرگش ببره، دست به دار زدن خودش زد. اون باور داشت بین زمین و آسمانها چیزی وجود داره، چیزی که فیلسوف ها به اون “اثیری” میگن. این داستان نقل مجلس های فیلسوفانه شده . ولی در کل برکلی تنها چیزی که کشف کرد این بود که دار زدن واقعا درد داره.

فیلسوف فرانسوی، رنه دکارت، باور داشت که روح از جسم جداس (مانند بسیاری از ادیان) و شاید وقتی که میمیریم چیزی باقی خواهند ماند.

حتما بخوانید: روش های افزایش بهره وری در زندگی و محیط کار

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

فردریک نیچه از مفهومی به عنوان “وقوع مجدد ابدی” یا “بازگشت ابدی” صحبت کرده. که میگه تمامی وجود و انرژی موجود در عالم تا ابد و بی نهایت بار تکرار میشوند. یعنی شما همین زندگی رو بارها و بارها زندگی میکنید،

میشه شباهت با باور بودایی به نام “چرخ سامسارا” رو دید. که تمامی زندگانی ها یا ارواح، چرخه جدیدی پس از مرگ شروع می کنن. البته نه دقیقا همون زندگی . چیزی که بهش “تناسخ” میگیم. که بعضی ها میگن به یک پدیده دیگه به نام “دژاوو” یا آشناپنداری مرتبط هست. بودایی ها باور دارن که تنها زمانی که ما حقیقتا به روشنایی برسیم که همون “نیروانا” هستش، از شر این چرخه ابدی راحت میشم.

واقعیت اینه که ما نمیتونیم با قاطعیت بگیم که بعد از مرگ چه اتفاقی می افته و تا وقتی خودمون نمیریم، هیچ وقت هم نخواهیم توانست از دنیای بعد از مرگ با خبر شویم

حتما بخوانید:  واقعا زبان بدن چیست ؟

بعد از مرگ چه اتفاقی برای بدن ما میوفته؟

 دانلود فایل ویدیویی

پزشکان وقتی تشخیص مرگ شما رو اعلام میکنن که قلبتون دیگه نمی زنه و هیچ فعالیت الکتریکی در مغزتون اتفاق نمی افته. مرگ مغزی ، طبیعتا مرگ محسوب میشه با اینکه برخی از دستگاه ها میتونن شما رو تا یه مدتی زنده نگه دارن. و یا ممکنه مرگ پدر و یا مرگ مادر شما ،به صورت قلبی باشه. به این معنی که قلب دیگه نمی زنه و خون در بدنتون جریان پیدا نمی کنه. میشه یک نفر رو از مرگی که به اون “مرگ پرشکی یا مرگ کلینیکی” میگیم به زندگی برگردوند. اما بعد از اون فقط حدود ۴ تا ۶ دقیقه دیگه زنده می مونین.

حالا بیاین فرض کنیم که شما به سمت نور رفتین و دیگه درگذشتین. “به این میگن “مرگ بیولوژیکی. از این جا به بعد دیگه قشنگ نیست. ولی برات مهم نباشه، چون فرض میکنیم که تو الان دیگه مردی!

حالا الان بعد از مرگ ، وقتی که از جمع ما میری، ماهیچه هات ریلکس میشن. و این شامل معقد مبارک هم میشه. یعنی اونهمه قرمه سبزی و لوبیا اینا که واسه ناهار خوردی ازت میزنه بیرون . اون گازهایی هم که توی دل عزیزت هستن، میزنن بیرون و بوی گند میدن. همینطور ادراری که تو مثانته .

پس راحت میشه گفت که مرگ، کثافت کاری هم زیاد داره و حتی در مردها ممکنه آب منی هم بیرون بزنه و برای زنها اگر حامله باشن ممکنه زایمان کنن . که به این اتفاق “تولد تابوتی” میگن البته اتفاق نادریه . تو این اتفاق گازهایی که تو شکم هستن کار فشار عضله های رحم در زمان زایمان معمولی رو بازی می کنن و نوزاد بیرون میندازن .

حتما بخوانید:  روشهای ساده و روزمره برای سلامت مغز

همینطور که بدن از شر چیزایی که توش باقی مونده رها میشه. یه سری صدا ها شنیده میشه و با فرار هوا از دهان شما، ممکنه صداهایی از دهان شما بیرون بیاد.

پرستاران و افرادی که با افراد تازه مرده کار میکنن. بعد از مرگ و تا مدت یک روز ، مدام از صداهایی مثل آه و اوه که از افراد مرده میاد گزارش می دهند

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

ممکنه حتی عضله هاتون حرکتم بکنه، این به معنی زنده بودن نیست، اینها فقط انقباض عضلانی هستن. حتی ممکنه به حالت آلت راست هم برسید اگر زمانی که مردید روی شکم بوده باشید و خون به اون سمت حرکت کرده باشه. یا خون ممکنه به یک مکان دیگه از بدنتون کشیده بشه کخ این پدیده “لیور مورتیس” نام داره. و این همون جاهایی از بدن شماس که تو مثلا تو تلویزیون می بینین که رنگ بنفش به خودشون گرفتن.

اینا چیزای باحالی هستن که ممکنه مدت کمی بعد از مرگتون اتفاق بیوفتن. وقتی خونی در بدنتون در جریان نباشه، بدنه شروع به سرد شدن میکنه . به این پدیده بعد از مرگ ، “الگور مورتیس” یا سردی مرگ می گن. این کاهش دما تا زمانی که دمای بدن و محیط یکی بشه ادامه پیدا می کنه.

بعد گذشت ۲ تا ۶ ساعت بدنتون سفت میشه. و به این میگیم “ریگور مورتیس” و به این خاطره که کلسیم راهش رو به سلولهای ماهیچه هاتون پیدا می کنه. سلولها هم بدون جریان خون از بین میرن و این باعث رشد باکتری میشه و این پدیده برای زمانی هست که بعد از مرگ شروع میکنین به تجزیه شدن.

حتما بخوانید: انواع استرس و عوامل استرس زا – تاثیر استرس بر مغز و بدن چیست؟

ممکنه به نظر برسه که مو یا ناخن های شما رشد کرده اند اما چنین چیزی نیست. چون پوست شما داره از بین میره و به عقب رانده میشه، این تصور غلط رشد مو و ناخن به ما میده. پوست شل میشه و تاول روی اون ظاهر میشه.

مرحله بعدی ، مرحله فاسد شدن هست که باکتری ها و میکروارگانیسم ها جشن باشکوهی بعد از مرگ روی جسد شما برگزار می کنن. خیلی زود بوی تعفنی خواهید گرفت که عمرا زمانی که زنده بودین تجربه نکرده باشین. یه بنده خدایی می گفت بوی تخم مرغ گندیده به همراه پشگل توی توالتی که یه ماهه تمیز نشده به توان ۱۰۰۰ . واقعا ترسناکه!!!

به زودی تمامی چیزایی که نرم بودن به مایع تبدیل میشن و چیزایی مثل استخون و مو و ناخن همونطوری میمونن. مسیر تجزیه شما از قبل از زمانی که تو قبر میرین  شروع شده. اگر مومیایی بشین و دفن بشین، روند تجزیه کند میشه. اگر میت رو زمین مونده باشین، در عرض یک ماه به یک مایع کثافت تبدیل خواهید شد. که حشرات و کرم ها و حیوانات هر کدوم به نوبت یه دلی از عزا از جسد شما در آوردن.

برخی متخصصین میگن زیر زمین بین ۱۰ تا ۱۲ سال طول میکشه که شما به فقط یک اسکلت تبدیل بشین. بعد ۵۰ سال حتی استخون هاتونم جزئی از خاک میشن. خوبه که بدونیم عوامل زیادی که تو این بحث هم جا نمیشن روی سرعت تجزیه می تونن تاثیر گذار باشن.

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

امیدوارم از این مطلب در مورد دنیای بعد از مرگ و اینکه برای بدن ما چه اتفاقی بعد از مرگ می افته استفاده کرده باشید.

حتما بخوانید: اعتیاد به موبایل را با این ۷ روش ساده از بین ببر
حتما بخوانید: اشتباهاتی که بعد از بیدار شدن از خواب انجام میدیم

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

156 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • این فیلم رو دیدم خوب بود
  مسعود بختیاری

  پاسخ
  • ترجیح میدم جوری زندگی کنم که انگار جهان بعد از مرگ واقعیت داره تا اعتقاد نداشته باشم وروزیکه که مردم ببینم ای وای. واقعیت داشته انگار …

   پاسخ
   • اگه اعتقاد نداشته باشی، وقتی بمیری ممکنه واقعا وجود داشته باشه، اون موقع تو ضرر می کنی

    اما اگه اعتقاد داشته باشی، تو زندگیت که لطمه ای وارد نمیشه، وقتی بمیری اگه واقعا وجود داشته باشه تو سود می کنی، و اگر هم وجود نداشته باشه ضرری نمی کنی
    پس بهتره که اعتقاد داشته باشیم

    پاسخ
   • حاجی مگه نمیگی طرف دیده پزشکای بالاسرش دارن چیکار میکنن و اینک اسمشو میدونسته خب این دیگ نشون میده ک ربطی به ماده مخدر توی مغز نداره و واقعیت بوده ماده مخدر ک نمیتونه واقعیتی ک ندیدیو بهت نشون بده

    پاسخ
   • پدر بزرگم که فوت کرده بود چند ماه بعد خوابش رو دیدم ..نشسته بود به دیوار تکیه داده بود اول کمی باشه صحبت کردم میدونستم که مرده ازش پرسیدم من کی میمیرم اول جواب نداد بعد که دوباره پرسیم دستاشو سمت آسمان گرفت گفت الله اعلم .انگار اجازه نداشت بگه بعد احساس کرد یه نیرویی منوازش دور کرد از خواب لیدارشدم

    پاسخ
 • با درود و وقت بخیر !
  با کمال سپاسگزاری از فیلمها و متن ها درباره زندگی بعد از مرگ و تحقیقات مربوط به آن ! ملاک نزدیک به حقیقت را همان تجربه افراد برگشته از مرگ می دانم. تاثیرات مخدر دی ان تی فقط یک نظریه است ولی تجربه افراد برگشته از مرگ مهمتر و واقعیتر است.

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   دسامبر 10, 2019 9:50 ق.ظ

   من هم با نظر شما موافق هستم. مرسی از تحلیل منطقی و مفید

   پاسخ
   • پ

    سلام. من در شک هستم که اگه دنیایی بعد از مرگ وجود داشته باشه یا نه! وقتی تو فکر این سوال میفوتم میگم که احتمال ۳۰ درصد چیزی بعد از مرگ نباشه و نابود شیم ولی ۷۰ درصد وقتی فکر می کنم میگم که منطقی نیست نابود شیم حتما یه چیزی هست که دوباره بعد از مرگ زنده شیم وقتی این سوالو میپرسم میبینم که زندگی بعد از مرگ منطقی تر از اینکه نابود شیم…

    پاسخ
   • با سلام ، کلیات که عرض میکنم احتمال این که درست باشن وجود داره : زندگی جدید ، کالبد جدید ، تناسخ ، دنیای موازی ، و هیچ وقت نگران نباشین بعد از مرگ چه اتفاقی میوفته چون هیچ چیز به یاد نخواهید داشت بدنی جدید زندگی جدید ! تنها راه رهایی از درد همینه تولد جدید ! این همه فکر نکنین که عزیزان ما چی میشن باز هم اونارو خواهیم دید یا نه ، چون هارد دیسک شما همون مغز شماست که بعد از مرگ دفن میشه ، روح یا همون انرژی که به کیهان برمیگرده احتمالا در کالبد دیگه متولد خواهد شد ! به گفته دوست عزیز ما که در قسمت نظرات متنی نوشتن بین مرگ و تولد مجدد ما اندازه پلک زدن فاصله وجود دارد !

    پاسخ
  • ای کاشک اون دنیایی وجود داشته باشه تابازم عزیزامونوببینیم وگرنه هی تکراربشیم چیزی بجز زجر غذاب نیست اخه این چه سرنوشتیه زورکی چرخه برنی هزاربارزندگی کنی اخرمون کجاس؟ازکجااومدیم واقعا ادم سکته میکنه وقتی فکرشومیکنه

   پاسخ
   • سلام قطعا اون دنیایی وجود داره وما بعدمرگ جسمانی به عالم برزخ واردمیشم من بارها خواب اموات رادیدم و این برام اثبات شده است،روحمان فناناپذیره وتاقیامت دربرزخ هستیم

    پاسخ
   • blank
    شیرین بابایی
    می 27, 2022 2:07 ق.ظ

    آره واقعامن ۴ماهیی میشه پدرم فوت شدن همش دنبال دنیایی بعدازمرگ هستم میخام واقعابدونم میشه دوباره پدرموببینم هرشب کارم این شده که تواینترنت دنبال دنیایی بعدازمرگ هست به نتیجه خاصی هم نمیرسم واقعادیونه کننده ست دارم دق میکنم

    پاسخ
    • من ۲ ساله کارم همینه
     به هیچ چیز و هیچ جایی هم نرسیدم

     پاسخ
    • منم ۱۵ روزه پدرم رفته، همش میخوام بدونم اون دنیا هست یا نه 😭😭😭

     پاسخ
    • من اونقدر بهش فکر کردم و هر وقت رفتم سر قبر مادر بزرگم دعا کردم که بیاد بهم بگه چند وقت پیش خوابی دیدم از همه ی عمرم متفاوت تر مادر بزرگمو دیدم تو جایی که هرگز ندیده بودم همه سوالاتی که داشتم رو ازش پرسیدم تا حالا نشده بود که خواب ببینم و تحت کنترلم باشه ازش پرسیدم ایا دنیایی پس از مرگ هست اصلا خدایی هست اون کامل برام توضیح داد و گفت هست بهم گفت من بعد مرگم از بیرون شاهد دفن شدنم بودم همه ی شما رو میدیدم تا لحظه اخر بعد قبل اینکه قبر کامل بسته بشه رفتم داخل. روی گردنش اثر سوختگی دیدم و ازش پرسیدم ایا شب اول سخت بود فقط جواب داد خیلی بعدش گفتم خب الان کجا هستید یکدفعه یک جای بسیار زیبایی ظاهر شد جلوی چشمم که وقتی مادر بزرگم میخواست بره بهش گفتم لطفا منو با خودت ببر دیگه تحمل بدبختی کشیدن رو ندارم بهم گفت نه برای تو هنوز وقتش نشده،جوری که حتی توی خواب گریه میکردم.
     در توضیحات بگم من مشکلات زیادی برام پیش اومده تو زندگیم جوری که حتی به خدا رو هم دیگه باور نداشتم پس این حرف ها برای معتقد کردن شما نیست حتی الانم بعضی وقتا همینجوری میشم

     پاسخ
    • 😔😔دقیقا منم یک ماه بعد رفتن یه عزیزی شب روز دنبال همینم که دنیای دیگه ای هست یا نه😔😔

     پاسخ
    • منم مثل شما هستم من پدرم ۵ اسفند ۱۴۰۱فوت کرده به هر نتیجه ای رسیدید به اشتراک بزار

     پاسخ
    • وقتی مردیم معلوم میشه. به قول یه بابایی که گفته به من بگو که قبل از اومدن به این دنیا کجا بودی تا بهت بگم بعد مردن کجامیری. فکر کردن به این مسایل به نظرم جالب نیست.

     پاسخ
    • مستند زندگی پس از زندگی رو ببینید ،ساخته عباس موزون ، با قدرت تمام عالم بعد از مرگ براتون اثبات میشه

     پاسخ
    • blank
     محمدرضا ابراهیمی
     آگوست 16, 2023 12:07 ق.ظ

     خدا بدرتون رو بیامورزه انشاالله که بهشتی وجود داره و ایشون در بهشت هستن یادشان گرامی

     پاسخ
  • چرا اینقدر اون دنیا مخفی شده؟
   آیا نیازی به این همه مخفی کاری هست
   پس چرا برای یه عده ای در زمان پیامبران امکان اطلاع یافتن و دیدن معجزه و….غیره بوده ولی برای ما هیچ راهنمایی نیست وهمه چی در مخفی کاری کامل میباشد؟
   سوتل بزرگ اینه

   پاسخ
  • دقیقا صحبت شما درسته این مخدرفقط در زمانی که چشم بازه و بدن سالمه میتونه توهم ایجاد کنه،اینایی که بعد به هوش اومدن حتی جزئیات زمان بی هوشیشون رو گفتن اگه واقعیت باشه خیلی چیز عجیبیه

   پاسخ
 • خوب پس اگه مواد مخدر باعث شده این توهمات رو تجربه کنن پس اون مواد مخدر چطوری باعث شده طرف اسم دکتر رو بدونه یا اون اتفاقاتی رو که حین مرگش افتادن مو به مو توضیح بده

  به نظر من یکی از راه های پی بردن به وجود روح بروفن فکنی هستش که میتونه حقایق زیادی رو فاش کنه

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   دسامبر 11, 2019 8:55 ق.ظ

   از نظر شما خیلی خوشم اومد. لطفا اگر مطلبی مرتبط با این موضوع که فرمودید اینجا کامنت بگذارید تا بقیه کاربران استفاده کنند.

   مرسی آقا میلاد عزیز 🙂

   پاسخ
   • ای کاشک اون دنیایی وجود داشته باشه تابازم عزیزامونوببینیم وگرنه هی تکراربشیم چیزی بجز زجر غذاب نیست اخه این چه سرنوشتیه زورکی چرخه برنی هزاربارزندگی کنی اخرمون کجاس؟ازکجااومدیم واقعا ادم سکته میکنه وقتی فکرشومیکنه

    پاسخ
    • سلام .بنابر خیلی مدارک و مستنداتی که خیلی ها تعریف کردن واثبات شده این دنیا دنیای فانی نیست وما تا روز تکامل پی در پی بدنیا میایم وزندگی میکنیم شما نگاه کنید به این دنیا با این طبیعت و نظمی که داره نمیتونه فقط بری پنجاه یا صد سال ما باشه انسانها همه یک روح خیلی متعالی هستن دراجسام مختلف در دنیا وجود دارندو چرخه مرگ وتولد تا تکامل نهایی انسان که تبدیل به خدا یا یه همچنین چیزی بشه ادامه داره .پیشنهاد میکنم انیمیشن مفهومی تخم مرغ رو همه ببینید بسیار پر مهتواست

     پاسخ
    • دنیای پس از خروج از کالبد جسم وجود داره .خیالتون راحته راحت. اما عذابی که در مسیر عبور در پی اعمال ماست هم خیلی ترسناکه.کاشکی انسانها بفهمن اگز خدایی هست که اینگونه زیبا آفرید و بسیار با جزییات . پس دنیا را بی منطق نساخت و روحی که در انسان دمید را احضار خواهد کرد همانطور که جسمی را از این دنیا و مواد غذایی آن ساخت و به همین دنیا برگرداند… فقط خدا را شکر کنید و از گناهان توبه کنید و اعتقادات منفی و شک را دور کنید این دنیا باید زندگی کرد و این نیست از ترس آخرت همه چیز را از دست داد .همانطور که میدانید پروردگار به انسان دستور داد تلاش کنید و زندگی بسازید مهاجرت کنید و به نیازمندان و مظلومان کمک کنید و از فخر فروشی و ظلم به موجودات چه حیوانات و نباتات بگذرید ظلم به معنای اسراف هم هست مهربان باشید و به وظایف حود درست عمل کنید مخصوصا روابط زنا شویی که در غیر اینصورت مجازات بدی در انتظار خاطیان است حتی اگر تیلیاردها سال بگذرد

     پاسخ
 • سلام،
  من خودم هنوز تو شکم که روح وجود داره یانه
  فقط یه سوال مواد مخدر که فرمودید مگه همه یه نوع توهم رو ایجاد میکنه ، تونل رو علمی میشه گفت مثل حالتی که مغز زمان چرخش زیادی که تویه مستند در مورد پرواز پرنده های شکاری ایجاد میشه توصیف کرد اما از دور دیدن جسمو نه
  ، من حالتی نزدیک به مرگو با یه امپول اشتباهی که بهم زدن تجربه کردم میدیدم از بالا که به پام ضربه میزدن ۴ تا پرستا با یه دکتر بود

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   دسامبر 15, 2019 1:34 ب.ظ

   مرسی از نظرتون

   پاسخ
   • بعد از مرگ هیچ دنیایی وجود نداره و ما بعد از مرگ نابود میشیم برای همیشه….
    این صحبتها و مدارک و ازمایشات فقط برای تسکین بشریت هستش و فقط برای ترس از نابودی و پوچیه

    پاسخ
    • خدا کنه حرفت درست باشه. آخه اومدن تکراری توی این دنیا جز رنج و غم چیز دیگه ای نیست. اینقدر خسته ام از زندگی که دوست دارم واسه همیشه روح و جسم نابود بشم.

     پاسخ
    • سلام چطور با این قطعیت نظر میدین
     آیا دلیل منطقی دارید؟

     پاسخ
  • سلام. خسته نباشید خدمت شما عرض ادب..
   من در اتاق عمل ۲۵ساعت بودم که داشتن منو عمل میکردند. اما من یه جایی دیگه بودم. فک کنم ی جای سفید مانند خیلی بزرگ حتی بیشتر از اونی که فکر میکنم. اما هیچ نبود. موقعی که داشتم بالای سر خودم رو در اتاق عمل نگاه میکردم. ی تیم پزشکی بودند. ی چند سانیه موندم. اما یکدفعه رفتم توی یک فضای سفد رنگ. نمیدونم چرا این اتفاقات رخ میده موقع عمل کردن. ۲ دبار عمل کردم. هر دوبارم اینطوری به سرم اومد. اما اول بار یک جای بسیار زیبا و جذاب و دیدنی بود اما باردوم براتون الان توضیح دادم. لطفاً جواب بدید. ممنون

   پاسخ
   • blank
    فرزاد لازمی زاده
    جولای 25, 2020 4:13 ب.ظ

    دوست عزیز لطفا متن و ویدیو های این مطلب رو ببین

    در مورد نظر شما توضیحاتی داده شده است

    مرسی

    پاسخ
    • سلام.من قصد خودکشی دارم با صحت عقل و در آرامش اینو میگم.فقط چندتا سوال دارم

     پاسخ
     • آدمهای ضعیف تسلیم میشن و کنار میکشن. یک بار زندگی می‌کنیم. خوب. یابد قوی باشیم و بجنگیم. میبازیم یا برنده میشیم. مهم تلاش کردن. و. زندگی کردن در مسیری که هستیم.

    • دم نزن تا دم زند بهر تو روح….باسلام خدمت تمامی دوستان،هر آنچه بنده و شماها تا ماه ها راجع به روح و دنیای پس از مرگ بحث کنیم عارفان و سالکان و پیران طریقت که سرانجام به حقیقت رسیده رو تو چند بیت شعر صدها سال پیش خلاصه کردن,خودتونو خسته نکنید زیرا بزرگترین اسرار در وادی فنا و وادی مرگ است برید سراغ مولانا و شمس و عطار.و…..

     پاسخ
  • به نظرم زیباترین حالت اینه که در بعد از مرگ از قیدهای فیزیکی و دنیایی خارج بشیم و روح انسانها در قید غذا خوردن و مسائل جنسی و ابعاد خونه و اتوموبیل و …. نباشه و لا اقل توی اون دنیا، حرص و آز و طمعی وجود نداشته باشه.
   اما تعلیمات دینی باز هم از غذا و حوریان بهشتی و باغ ها و میوه ها و … و یا آتش جهنم و قیر داغ و مراتب انسان ها که باز کی از کی بالا تره، کی از کی پایین تره و اینها حرف میزنند.
   بهر حال مسخره نیست که بخاطر یک زندگی ۲۰ یا ۵۰ یا ۱۰۰ ساله این دنیا، کسی تا ابد بخواد توی اون دنیا مجازات شه یا پاداش بگیره؟
   بعضی از تعالیم دینی هم میگن همه آخر سر و بعد این دنیا و احیاناً جهنم، میرن بهشت! خوب اگر اینطوریه خوب همه رو میفرستادن بهشت دیگه. چرا بقول معروف لقمه رو دور سر میچرخونن؟
   اما در کل تنها چیزی که صحبت از حیات بعد از مرگ میکنه، تعالیم دینیه و هر کدام از تجربیات علمی و آزمایشگاهی با مثال نقض مواجه هستن.
   در کل باور فنا و نابودی عزیزان، همواره و در طول تاریخ خیلی مساله سختی بوده و هست…

   پاسخ
   • موافقم. هیچ دنیایی بعد از مرگ نیست. نه برای انسان نه برای حیوانات. حیوانات هم احساس و روح. دارن

    پاسخ
  • راستش دوستان من زیاد اعتقادی به بهشت و جهنم ندارم خوب بودن یا بد بودن انسان بستگی به شرایط زندگی شخصی داره اگر با یه بچه خوب رفتر کنی و آداب خوب بودنو بهش یاد بدی اونم آدم خوبی بار میاد زمان های قدیم که مردم سواد نداشتن با استفاده بهشت وجهنم مردمو میترسوندن که در کسی زلم نکند

   پاسخ
 • اگه ما جسم خودمونو میبینیم پس جهان آخرت(بهشت و جهنم) یا برزخ چی میشه؟
  و اینکه فرضیه ی فرگشت چی میشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   دسامبر 17, 2019 8:31 ق.ظ

   سلام
   من میتونم یک راهنمایی به شما بکنم که خودم شخصا صحت آن را نمیتوانم اثبات یا تایید کنم
   با توجه به باور های گوناگون، در لحظه مرگ شما جسم خود را میبینید و بر بالای آن می ایستید.
   تا مدتی سرگردان به سر می برید و دیگران شما را نمیبینند و نمیتوانید چیزی را لمس یا ارتباط برقرار کنید.
   سپس شخصی به شما توجه می کند و با شما شروع به صحبت می کند. این شخص با توجه به عملکرد شما در زندگی و آن ترازو معروف، خاطرات شما را از سوم شخص با شما مرور می کند. یه چیزی مثل وجدان آدم های بد یا افتخار آدم های خوب.
   این شخص به شما یک انتخاب می دهد که حاضری این جهان را ترک بکنی و با سرنوشتت مواجه بشی؟ یا می خواهی در این دنیا بمونی.
   اگر در این دنیا بمانی برای همیشه سرگردان خواهی ماند!

   دوست عزیز این چیزی هست که من در تحقیقاتم موتجه شدم. کسی نمیتواند صحت آن را تایید کند.
   امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.

   پاسخ
   • شبیه بود به یک مطلب…میگن خدا عدالت داره.لحظه مرگ عزرایل میاد جانتو بگیره.تو مقاومت میکنی.و میگی نمیتونم دل بکنم از از زن و بچه.مال و …. میگه همه چیزو جمع میکنه جلوت.از زن و بچه و مال و….و همه رو میسوزونه.و وقتی تو میبینی هر چی داشتی از بین رفت.دیگه شل میشی و بیخیال میشی و اجازه میدی جانتو بگیره و با هاش میری.شبیه همون چیزی شما گفتید.که میپرسه میای یا میخوای بمونی.

    پاسخ
    • blank
     فرزاد لازمی زاده
     دسامبر 24, 2019 4:45 ب.ظ

     مرسی از نظر شما 🙂

     پاسخ
    • دقیقا مادرم قبل از مرگش در حالت نمیمه هوشیاری بود با چشمای بسته و مدام ب پدرم میگف محمد بگیر دارن میبرن پدرم میگف دستشو دراز میکرده ک بگیره یاد این افتادم ک همه چی رو میبرن یا از بین میبرن ک دل بکنی و بری ،،یکی دیگ از آشناهای دورمونم همین جوری میکرد

     پاسخ
   • انتخابی. در کار نیست. اگر خدایی باشد اون انتخاب میکنه. ما هیچ کاره ایم. راهی. مشخص شده است

    پاسخ
  • همینطور که حیوانات زندن بعد از مرگ دیکه وجود ندارن ما هم بعد مرگ مانند حیوان باشیم ،البته این نظر من هست فقط از طرفی هم با خودم درگیرم پس. ادیان چی بودن فرق امام با یزید جی میشه ،یا کسانی که جنایت کردن جی میشن

   پاسخ
 • با عرض سلام و تقدیم احترام به گردانندگان و علاقه مندان به این سایت،
  در دوست دارم که دو راز بزرگ را که تاکنون فاش نشده اند، خدمت فارسی زبانان فاش نمایم. آیا می دانستید که فاصله زمانی بین لحظه مرگ در این عالم و لحظه تولد دوباره در عالم بعدی ( عالم بعدی همین عالم است که دوباره نوسازی می شود و نواقص آن به تدریج رفع خواهد گردید ) برابر است به طول فاصله زمانی بین دو مه بانگ متوالی ، که برای همه انسان ها بدون استثناء مطلقا یک سان می باشد ؟
  فاش راز دوم : پس از مرگ بخش خود آگاهی و آگاهی انسان به طور کامل مختل میشود که متعاقب آن ، گذر زمان برای فرد فوت شده غیر قابل درک می باشد، لذا چه یک ثانیه و چه میلیاردها سال به توان میلیاردها سال. بنابراین این فاصله بسیار طولانی بین لحظه مرگ و لحظه تولد دوباره به علت مختل شدن آگاهی و خود آگاهی و عدم درک گذر زمان ، به کمتر از یک ثانیه تقلیل می یابد، به اندازه طول زمانی یک دَم و بازدم ، یا طول زمانی یک نبض و یا یک چشمک زدن. عالم فعلی در پایان عمر خود از طریق انقباض زمانمکان نسبی به تکینگی و یا تجرد اولیه تبدیل می شود و سپس آن نقطه انبساط می یابد و عالم بعدی ایجاد میشود. آسمانی نو ؛ زمینی نو ؛ انسانی نو و یک زندگی نو البته جملگی با کیفیتی مرغوب تر. بنابراین میتوان پنداشت یا باور داشت : همانطور که خواب شبانه خستگی روزانه از تن و روح و روان میزداید، مرگ خستگی کل زندگی را از وجود انسان و کل کائنات رفع می نماید و پدیده مرگ طبق باور من در اواخر زندگی دنیوی به هنگام کهولت و ناتوانی جسمی ، بالا ترین هدیه آسمانی و الاهی می باشد که نصیب انسان می شود. به شعر مولانا در مورد غایت زندگی خود و انسان توجه داشته باشیم که با از دست دادن یک عزیز مغلوب غم و اندوه و افسردگی نشویم. انقباض مجدد کیهان از لحاظ علمی یک سوم ( سی و سه در کُما سی و سه ) احتمال دارد، اما در خیال میتوان این احتمال را به یقین تبدیل نمود. نام همه ما در روح خداوند به طور جاودانه ثبت و ظبط گردیده اند و خود ما هم از زندگی جاودانه بر خوردار هستیم. روح و ماده بر خلاف دیدگاه روح گرایان و ماده گرایان ، هر دو دو جنبه یک حقیقت واحد اند و مطلقا جدا ناپذیر از هم دیگر. اما نسبت آنها در ارتباط با یکدیگر ،ثابت و جاودانه نیست بلکه مشمول حال تغییر و تحول و تکامل است. در عالم فعلی جنبه مادی آن حقیقت واحد اولیه به نهایت گسترش و وسعت خود رسیده است و جنبه روحی به نهایت قِلَت خود کاهش یافته و در تمامی ابعاد مادی بصورت نطفه وجود دارد. بطور مثال میدان های الکتریکی و مغناطیسی اطراف اجرام اتمی از قبیل الکترون ها و پروتون ها و کوارک ها ساده ترین فرم های جنبه روحی اند که بصورت جاذبه و دافعه اثرات خود را نمایان می سازند، حتا جاذبه های جرمی ذرات اتمی و زیر اتمی هم نوعی از حالت بسیار ابتدایی روحی می باشند. تکینگی یا تجرد اولیه که علم کیهان شناسی در قالب تئوری یا نظریه مه بانگ مشغول بررسی تکامل آن می باشد چیزی نیست غیر از ذره ای ناچیز از وجود خداوند. برای پر کردن پهنه بی کرانی بی نهایت ، به تعداد بیشماری از این نقاط فیزیکی و محدوده های کیهانی و جهانی می باشیم و عمل پر کردن هم هرگز پایان نخواهد یافت. بنا بر این تصور جهان های موازی و متعدد و بیشمار ، اوهامات خیالی نیستند بلکه به حقیقت خیلی نزدیک اند. در پایان لازم میدانم که خدمت خوانندگان عزیز عرض نمایم که همیشه خدای محض و غیبی دینی و خدای واقعی و عینی علمی تمایز قائل شویم. خدای محض و غیب دینی منشاء و غایت کائنات است که در پشت سر و جلو سر جدا از کائنات وجود دارد. خدای واقعی و عینی علمی یک پیش فرض کلی است و فقط در پایان راه و نتیجه گیری کلی علمی به ثبوت میرسد.

  پاسخ
  • درود بر شما، اگه امکان داره منابعی رو برای مطالعه در مورد مسائل مورد ادعای حضرتعالی معرفی کنید.من بسیار مشتاقم.payaehsan@gmail.com

   پاسخ
  • blank
   شوان کشاورز
   دسامبر 22, 2020 8:37 ب.ظ

   یعنی شما میگی احتمالش خیلی زیاده که زندگی بعد از مرگ وجود داشته باشه یا برعکس؟؟

   پاسخ
  • دقیقاً همینه چون زمان کمیت ذهنی است و در واقعیت وجود ندارد ما در همون یک سان در زندگی جدید میتونیم حتی در تاریخی قبل از تاریخ تولدزندگی قبلی دوباره متولد بشیم

   پاسخ
 • سلام مادر من سه بار سکته زد بار اولی که سکته زد گف خواب دیدم تویه اتاق سفیدی هستم یه مرد کت شلواری پشت میز نشسته بود و کله حیون داشت( شیر) کلی ام پرونده جلوش بود که ب من گفتم بیا اینجا رفتم پروندم دادم نگاهش کرد داد دستم گف با اشاره دست از این در برو من هم رفتم دستگیره در رو کع چرخوندم نوری زد که یهو بیدار شدم …. مادرم سکته سومش فوت کردن

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   ژانویه 8, 2020 8:23 ق.ظ

   انشالله روح ایشان از شما مراقبت کنه و در آرامش کامل باشه. خوشحال شدم که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتین. روحش شاد

   پاسخ
   • اقای فرزاد لازمی زاده به نظر تو اون دنیا واقعی

    پاسخ
    • blank
     فرزاد لازمی زاده
     فوریه 29, 2020 8:04 ق.ظ

     من باور دارم ما بعد این زندگی بی نهایت زندگی خواهیم داشت

     این که کجا و کی رو نمیدونیم خودش هیجان انگیزه به نظرم

     پیشنهاد میکنم دین بودا رو مطالعه کن و در مورد زندگی بعد از مرگ اونا بیا اینجا دوباره کامنت بزار همه استفادده کنیم

     مرسی

     پاسخ
     • آقای لازمی آیا بعد از مرگ ارواح میتونن باهم ارتباط برقرار کنن،روح من میتونه پیش روح دوستانم بره؟

     • blank
      فرزاد لازمی زاده
      مارس 26, 2020 8:22 ب.ظ

      امیدوارم 😎

 • من درباره این مسائل سریال های گوبلین و هتل دلونا و بلک کره ای رو پیشنهاد میکنم بسیاررر زیبا توضیح داده البته که. من با بخشی از این سریال موافق نیستم ولی تا ۵۰ درصد دیگه اش خیلی موافقم

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   ژانویه 13, 2020 11:58 ق.ظ

   مرسی از نظر شما. امیدوارم کاربران استفاده کنن

   پاسخ
   • با سلام بنظر من هیچ چیز توی این دنیا بی دلیل آفریده نشده شما یه چرخ خیاطی رو درنظر بگیر با اون عظمت اگه یه گرداننده نداشته باشه کار نمیکنه این دنیا هم معلومه که یه گرداننده داره و اون خدای متعال هست و اگه بهش ایمان داشته باشیم متوجه میشیم هیچ چیز بدون حساب و کتاب نیست و باتوجه به آیات الهی بعداز مرگ زندگی جاودانه و ابدی در راه است که اعمال خوب و بد ما تعیین کننده ی کیفیت زندگی جاودانه ی ماست و ایمان حقیقی به خداوند و کمک به مردم و شادی و وجدان راحتی که با خوبی کردن به دیگران نصیب روح آدمیزاد میشه آرامشی وصف نشدنیه و تا ابد و بعد از مرگ هم پابرجاست سپاس

    پاسخ
  • تو سریال های کره ای همشون ب تناسخ اعتقاد دارن و نشونش میدن ولی از راه های متفاوت.. پس بنظر من بهتره ب کاربران پیشنهاد نکنین.. من خودم این سریالایی ک گفتینو دیدم تو هرکدوم فرشته مرگ یجوره..سرگردانی روح یجور دیگ. اصل قضیه تناسخ راسته ولی این سریال ها تخیلین تو ثانیه اول شروع گابلین، بار مرموز سانگاب، بلک، هتل دل لونا، یک ادیسه کره ای و… ازین دسته سریال ها ک منم ب شدت طرفدارشونم نوشته اشخاص وقایع واقعی نیست و زایده تخیل نویسنده ست. ممنون

   پاسخ
 • من ٤ ماه مادرم رو از دست دادم خيلى دارم تحقيق ميكنم كه بدونم بعد از مرگ دنيايي هست
  يا همه چى تموم ميشه

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   ژانویه 14, 2020 8:08 ق.ظ

   غم فوت مادر درد شدیدی بر قلب و روح انسان هست. تسلیت میگم

   پاسخ
   • blank
    شوان کشاورز
    دسامبر 22, 2020 8:40 ب.ظ

    تورو خدا یکی بهم یه چیز آمید وار کننده بگه میخوام بدونم چند درصد احتمال داره ما دوباره زندگی کنیم یا اینکه بعد از مرگ تمام چیز ها برامون تموم ميشه

    پاسخ
  • blank
   فرزین لازمی زاده
   مارس 10, 2020 12:37 ب.ظ

   مسلما تحقیق و تفحص در علوم مختلف بسیار می تواند در دیدگاه ما موثر باشد. اما در نهایت باور است که انسان این زمانه را به جلو می برد و تسلی خاطر برای ما می سازد. بشر هنوز زمان بسیاری نیاز دارد تا درک کاملی از مرگ و دنیای پس از آن بدست آورد. پس ادامه دهید و باور داشته باشید.

   پاسخ
   • ترجیح میدم جوری زندگی کنم که انگار جهان بعد از مرگ واقعیت داره تا اعتقاد نداشته باشم وروزیکه که مردم ببینم ای وای. واقعیت داشته انگار …

    پاسخ
  • متاسفم،من هم وقتی به پسرخالم فک میکنم تمام ذهنم درگیر این مسئله میشه
   نمیدونم الان کجاست و این ناراحتم میکنه
   با این حال به خودم دلداری میدم که حالش خوبه.اما واقن دنیایی هست؟

   پاسخ
  • مرسی از همه دوستان ک نظر دادن
   منمدو هفتس پدرم بخ رحمت خدا رفته از بیتابیه زیاد تو سایتا دنبال لحظه مرگ و دنیای پس از مرگ تا شاید اروم بشم
   مرسی از پیج عالیتون

   پاسخ
 • عالی بود.

  پاسخ
 • blank
  محسن خالوندپور
  مارس 19, 2020 2:26 ب.ظ

  مرسی، زحمت کشیدین و این مطالب را یکجا اونم تااین حد خلاصه نوشتین، ولی در طول نوشتن،چندین بار مسیرتونو عوض کردین و از هدف اصلی که ابتدا تیتر زده بودین، فاصله گرفتین و آخرشم سر از قرمه سبزی و آلت و اینا در آوردین، در صورتیکه اولش قرار بود بررسی کنید ببینید بعد از مرگ کجا میریم؟زیرخاک؟ فضا؟

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   مارس 21, 2020 4:09 ب.ظ

   سلام لطفا ویدیو هارو ببین
   سعی کردیم از همه نقاط بررسی کنیم که کاربران سوالاتشون جواب داده بشه
   امیدوارم به جواب سوالتون رسیده باشین
   مرسی

   پاسخ
   • کسی که مواد میزنه توهم میزنه توهم از واقعیت نزدیکتره ..انیشتن میگه تونل زمان یعنی ما وقتی سنمون بالا میره و بزرگ کم کم به سن پیری می‌رسیم بدن ما تغیر نمیکنه بلکه از قبل بدن های شبیه بدن چند سال بعد ما وجود داره و جای قبلی و میگیره .. و کاملا درست من این و ثابت کردم. از طریق شناخت کامل روند موج .. هر موج کامل شامل سه موج کوچکتره موج اول خودش سه زیر موج داره و موج دوم شبیه موج اول دوم و سوم .. اما به اندازه موج اول .بعد موج دوم یه موج بر گشتی به ابتدای موج اول داریم که اگر این و حساب کنیم میشه ۴ این موج برگشتی هم دقیقا شبیه موج ۲ کامل .. موج برگشتی که به ابتدای موج اول برسه . مجدد به انتهای موج دوم میرسه بعد همین موج ها به همین شکل تکرار میشه ..یعنی ما اول میمیربم تو دنیای موازی این دنیا مجدد تو یه بدن دیگه بدنیا میایم پس میشه گفت نمیمیربم ولی فقط تا موج ها کامل بشن موج ها کامل شدن منتظر میمونیم تا موج نفر اصلی کامل بشه که همون مسیح یا اما م زمان یا خود خدا .. اگر قبل از تکمیل شدن موج شخص اصلی ما موج امون تکمیل شده باشه وقتی بمیریم تو قبر منتطر میمونیم یعنی شبیه روح تو همین دنیا یا دنیاهای مجازی بهشت یا جهنم پرسه میزنیم اگر قبل مرگ خوب باشیم یعنی به موج بزرگتر وصل شده باشیم میتونیم بهشت و یا جهنم و ببینیم ولی بصورت مجازی یا همون توهم مانند .وقتی موج اصلی تکمیل بشه اون فرد هم میتونه بهشت ببینه همانطور که دنیارو میبینه ..بهشت هم بخشی از تونل زمان و امواج وقتی مواد میکنی ذهن اون موج دریافت میکنه همانطور که ما موج صوت حشرات و نمی‌شنویم نور هم امواج مختلف داره و چشم دیدن امواج و نداریم ..هم تناسخ میتونه درست باشه و هست و هم معاد و برزخ و بهشت و جهنم هیچ تناقضی بینشون وجود نداره ..طبق تحلیل من ما الان تو موج آخری هستیم ودیگه داریم با انتهاش می‌رسیم کمت از یکسال ..واگر اتفاق قرار بیفته و همه بتونن موج ای دیگرو دریافت کنن .باید زمانی باشه که ماه و خورشید در یک راستا باشن چون انرژی بعد از به تعادل رسیدن به اصل خودش بر میگرده ..وقتی ماه از خورشید و زمین هم از خورشید انرژی میگیرن زمانی انرزی ماه و زمین باید با خورشید برابر بشن تا اون اتفاق یعنی انتظار به سر بیاد .دوست داشتم انیشتن زنده بود میفتمید چی میگم.چون دلیل علمی وقتی ارزش داره که شما هم بدونید علمی اما حتی اگر انیشتن م زنده بود مغزش هنگ می‌کرد چه برسه به نخبه های اخوندا

    پاسخ
 • سلام
  اول از همه تشکر میکنم از عوامل سایت که اطلاعات خیلی عالی رو ارائه دادن
  و من خودم تجربه مرگ رو داشتم که شاید بتونم بگم متاسفانه به زندگی برگشتم
  خودم رو از بالا و کسی که در اطرافم بود روکاملا میدیدم
  من سرم روبه زمین بود ولی کسی که در کنارم بود و کارهایی که انجام میداد رو کاملا میدیدم ‌.
  من اون لحضه به یک انرژی نا محدود وصل بودم و خیلی حال خوبی داشتم بدون هییییچ فکر و یا ترس از نبودن در این دنیا
  من بعد از نیم ساعت که دوباره زنده و هوشیار شدم متوجه شدم که مرگ رو تجربه کردم
  انقدر اون حال و اون انرژی برام قشنگ و جذاب بود که دلم میخواست دوباره بمیرم

  پاسخ
  • کلا اون دنیا بستگی ب زندگی این دنیامون داره و اون دنیا وجود داره چون توهم وجود دارد😉🙃

   پاسخ
 • سلام
  اول از همه تشکر میکنم از عوامل سایت که اطلاعات خیلی عالی رو ارائه دادن
  و من خودم تجربه مرگ رو داشتم که شاید بتونم بگم متاسفانه به زندگی برگشتم
  خودم رو از بالا و کسی که در اطرافم بود روکاملا میدیدم
  من سرم روبه زمین بود ولی کسی که در کنارم بود و کارهایی که انجام میداد رو کاملا میدیدم ‌.
  من اون لحضه به یک انرژی نا محدود وصل بودم و خیلی حال خوبی داشتم بدون هییییچ فکر و یا ترس از نبودن در این دنیا
  من بعد از نیم ساعت که دوباره زنده و هوشیار شدم متوجه شدم که مرگ رو تجربه کردم
  انقدر اون حال و اون انرژی برام قشنگ و جذاب بود که دلم میخواست دوباره بمیرم……..

  پاسخ
  • blank
   فرزاد لازمی زاده
   آوریل 11, 2020 9:37 ق.ظ

   حیلی ممنونم که تجربه خودتون را با ما به اشتراک گذاشتین

   پاسخ
   • با سلام و تشکر از مطالب عالی که ارائه دادین، میخواستم از کسانی که تجربه بعد از مرگ رو توهم مغز میدونن بپرسم توجیه شون در مورد خوابهای صادقه چیست؟ که قبل از اتفاق به اطلاع انسان رسانده میشود

    پاسخ
    • blank
     فرزاد لازمی زاده
     سپتامبر 12, 2020 8:02 ق.ظ

     ممنون میشم کاربران گرامی جواب شما را بدهند.

     پاسخ
     • به نظر من هیچی بعد از مرگ وجود ندارد
      یعنی حتی چیزی از شما زنده نمونده که متوجه بشه بعد از مرگ چه اتفاقی می‌افتد!
      تمام خاطراتی که دارید، توانایی فکر کردن، حرف زدن و هرچیزی که در مغز انجام می‌گیرد بعد از مرگ شما از بین میرود، در نتیجه دیگر نه میتوانید چیزی را به یاد آورید، نه میتوانید به اتفاقی که بعد از مرگتان افتاده است فکر کنید و هیچ کار دیگه ای.
      حتی اگر همانطور که در متن سایت آمده است صدای خروج نفس از بدنتان بیاید، عضله هایتان تکان بخورد باز هم قسمتی از بدن که در اصل “شما” را تشکیل میدهد یا همان مغز، مرده است و دیگر “شُمایی” وجود ندارد.
      در نتیجه هیچ چیز بعد از مرگ شما وجود ندارد. هیچ چیز!
      پس اگر کاری دارید یا خواسته ای دارید، سعی کنید در طول زندگیتان بهش برسید، و اگر نه با گفتن اینکه «اون دنیا جبران میکنم» یا امثال این جمله ها خودتان را از انجام کارهایتان که وقت چندان زیادی برای انجامش ندارید محروم میکنید.
      ممنون که خواندید🌷

  • blank
   فرزین لازمی زاده
   آوریل 21, 2020 10:40 ب.ظ

   امیدوارم استفاده کرده باشید.
   ما رو به دوستانتون معرفی کنید و در اینستاگرام ما رو دنبال کنید تا مطالب جدید رو هر روز بتونید مشاهده کنید.
   اینستاگرام : irancontent1

   پاسخ
  • blank
   محمود درویش
   ژوئن 7, 2023 2:03 ق.ظ

   تو خواب هم ادم توهم و چیزای خوب میبینه اقا محمد. یکم بیشتر فکر کن

   پاسخ
  • ایشالا که هر چه زودتر بمیرید و اون حالت رو تجربه کنید

   پاسخ
 • من خودم این تجربه را داشتم در ICU ولی بذارید صریح بگم:روح،زندگی پس از مرگ،آخرت،بهشت،جهنم،جن،فرشته و خدا همه و همه حاصل دو چیزه:ترس و نادانی،بعد از مرگ مانند قبل از تولد هیچ چیزی وجود نداره:تاریکی و سکوت مطلق!باور شما،اعتقاد شما،دین شما و اجداد شما و…هیچ کدوم این واقعیت رو تغییر نمیده،تا همین امروز حدود یکصد میلیارد انسان متولد شدند و مرده اند،هیچکدوم هم زنده نشده اند و نمیشند!یا این واقعیت رو قبول کن یا اجازه بده با این خزعبلات یه عده شیاد سوارت بشند و غارتت کنند!!!

  پاسخ
  • ببخشید اونوقت این یک میلیاردی که میگین میان و میرن ، دقیقعا از کجا میان(دلیل علمیش رو همه میدونیم… ولی من خیلی عمیق تر منظورمه) و چرا چهرشون عین هیچ یک ادم روی زمین نیست؟

   پاسخ
   • blank
    فرزاد لازمی زاده
    جولای 18, 2020 10:22 ق.ظ

    دوست عزیز سوالات بی پاسخ زیادی هست که هنوز هیچکسی براش جوابی نداره

    از نظر علمی امکانش هست که ۲ نفر شبیه هم باشن اما واقعیت وجود انسان چیز دیگری رو نشون میده

    امیدوارم هممون قبل مرگ به جواب این سوالات برسیم

    کاربران عزیز اگر نظری در این زمینه دارید خوشحال میشم به اشتراک بزارید

    پاسخ
    • سلام
     حدود هزاران سال پیش در قران امده که مورچه از جنس شیشه هست ولی دانشمندان به تازگی این رو کشف کردن این یعنی چی..
     دوم اینکه یک نفر که در حرم امام رضا ع شفا میگیره بیخودی که این اتفاق نمی افته که. حتما خبری هست
     سوم اینکه اصحاب کهف هنوز هم در غار خوابند که حدود چندین ساله
     و هزاران معجزه دیگر در قران
     پس شکر خدا رو بجا بیاری تا هروقت روحتون رو احضار کرد رو سفید باشید
     همچنین به خرافاتی که میگن بعد از مرگ هیچ خبری نیست یا اینکه در جسم دیگری به دنیا میایم توجه نکنید
     هزاران پیامبر از سوی خدا فرستاده شدن تا همین چیزارو به ما بفهمونند
     سربلند باشید
     یا حق

     پاسخ
     • تحت تأثیر قرار نگرفتم اقا مهدی!!!
      از کجا مطمئنی اون قرآنی که قبولش داری تحریف نشدست؟! قرآن اگه واقعا کتاب هدایت بود بعد از این همه سال سر بعضی از ایات و کلماتش این همه تعارض وحود نداشت و مفسرین نمیومدن حرف های قلمبه سلمبه بزنن و…
      بحث شفا در حرم هم دروغه محضه، تا حالا کسی شفا پیدا نکرده، این حرفا همش دروغه تا ذهن امثال شما رو شستشو بدن. اینم بگم که قدرت تلقین خیلی قویه و شاید یکی به واسطه تلقین به خودش بقیولونه که خوب شده.
      یکی مثل راسپوتین که شیادی بود در قامت کشیش هم مثل اینکه بیمارانی رو شفا می داده، اما با هیپنوتیزم و مردم احمق هم قکر می کردن که این ادم فاسق فرستاده خداست.

  • ممنون از نظرتون اقا سعید. همین مه شهامت داشتید و واقعیت رو بیان کردید

   پاسخ
  • قبولش ترسناکه اما حقیقت همین هست که گفتید

   پاسخ
 • باسلام.
  تاثیر ماده دی ام تی بر روی مغز در حد نظریه نیست و کاملا اثبات شده است و ماده دی ام تی شبه ترکیباتی از سروتونین داره و مغز انسان نیز توانایی ترشح اون رو داره.
  دوستانی که میگن چطور کسانی که مردن،دیدن یا شنیدن؟؟
  دوستان مغز انسان مثل لامپ نیست که تا بسوزه خاموش بشه و تمام.
  دانشمندان کانادایی سالهاست ثابت کرده اند که مغز انسان پس از مرگ ۱۰ دقیقه فعالیت میکنه.یعنی چشم ها و گوش ها هم به فعایتشون ادامه میدن.
  و دستگاه گوارش تا سه روز بعد از مرگ ازکار می افتند.
  تمام کسانی که ادعا کرده اند که خودشون رو دیدن یا حرف های پزشکان رو به خوبی شنیدن دروغ نگفته اند.
  ولی واقعا مرده بودند؟؟؟
  علم ثابت کرده که قلب اولین عضوی است که هنگام مرگ از کار می افته و کسی هم که قلبش دیگه نزنه در علم پزشکی مرده است.
  اما سوال من اینه که کدام از کسانی که ادعای زندگی پس از مرگ رو داشتن ۱ساعت به طور کامل مرده بودند؟
  یا ۳۰ دقیقه مرده بودند یا حتی ۱۵ دقیقه؟؟؟؟
  این بیشمار بیمارانی که مرده اند حداکثر ۱۰ دقیقه قلبشون نمیزده.
  در واقع در این مدت کم که مغز فعال بوده اگر چشم هاشون باز بوده دیدن و گوش هاشونم شنیده و مغز مثل تمام دوران فعالیتش شنیده ها و دیده هارو به حافظه میسپاره.
  هر وقت کسی ۱ روز یا ۱ ساعت کامل مرده بود به طوری که قرنیه هاش کدر شد.
  و عضلاتش منقبض موند و بعدش زنده شد و از جهان پس از مرگ گفت اون درسته

  پاسخ
 • به نظر من نه علم توانایی اثبات داره. و نه ادیان. قضیه خیلی پیچیده تر از این حرفاست. تجربه مرگ برای همه یکسان نیست. به نظر من . ما هرجور که بخواهیم مرگ رو تجربه می کنیم. و.در آخر مرگ پایان همه چی هست. و.تمام. هیچ دنیایی بعد مرگ وجود نداره. بهشت و جهنم همه توهم ذهن بشره. اصلا با عقل جور در نمی آد.

  پاسخ
  • blank
   فرزین لازمی زاده
   می 7, 2020 8:01 ب.ظ

   پیشنهاد فیلمی زیبا و کمدی برای شما در راستای نظرتون : the invention of lying

   پاسخ
 • blank
  مهدی فضلی
  ژوئن 8, 2020 3:48 ب.ظ

  ممن خیلی میترسم

  پاسخ
 • به نظر من باید زندگی پس از مرگی وجود داشته باشه وگرنه واقعا دلیلی بر این نمیبینم چرا من باید تو یک جهانی باشم که در اخر بابت کار هایم جواب پس ندم

  پاسخ
 • پ

  سلام. من در شک هستم که اگه دنیایی بعد از مرگ وجود داشته باشه یا نه! وقتی تو فکر این سوال میفوتم میگم که احتمال ۳۰ درصد چیزی بعد از مرگ نباشه و نابود شیم ولی ۷۰ درصد وقتی فکر می کنم میگم که منطقی نیست نابود شیم حتما یه چیزی هست که دوباره بعد از مرگ زنده شیم وقتی این سوالو میپرسم میبینم که زندگی بعد از مرگ منطقی تر از اینکه نابود شیم…

  پاسخ
 • سلام خدمت شما همه دوستان
  من واقعا موندم و خیلی هم میترسم که نکنه دنیایی وجود نداشته باشه
  اگه این طوره حیف این زندگی بیایید تا میتونیم تو این دنیا عشق و حال کنیم
  و یه چیزه دیگه من در وجود خدا هم شک دارم و این ها منو خیلی اذیت میکنه لطفا به یه شکلی راهنمایی کنید با تشکر

  پاسخ
 • سلام… من داییم فوت شدن و مامانبرگم خواب دیده که داییم تو یه باغیه که پره درخته و حتی یکی از فامیلاشون که خیلی آدم بدی بوده رو دیده که حتی یه درخت هم بهش نرسیده و نشسته یجا و کز کرده… و یه دختر کوچیکشم که توی ۵ سالگی فوت کرده رو هم دیده که خوشحال و شاد بوده…. چون داییم تازه فوت کردن به خونه مامانبزگم رفتن و مامانبزرگمو بردن به باغ خودشونو و از میوه های باغش به مامانبزرگم دادن و به مامانبزرگم گفتن که ناراحت نباشه چون اون داره بهش خیلی خوش میگذره… چون دایی من ناشنوا بود و توی اون دنیا زبون باز کرده بود مامانبزگم بعد اینکه بیدار شده بود خیلی خوشحال بود

  پاسخ
  • سلام من تجربه ی خارج از بدن در خواب داشتم
   یه روز بعد از ظهر که خوابیده بودم از خواب بیدار شدم میخواستم پتو رو کنار بزنم و بیدار بشم اما متوجه شدم که دستان از پتو عبور میکنن این کار رو نزدیک به صد بار انجام دادم و باز هم دستان از پتو عبور کردن ولی در همون حین چون توی حال خوابیده بودم میتونستم رفت و آمد اعضای خانواده ام رو ببینم اما هرچه صداشون میکردم نمی شنیدند
   تا اینکه در همین حین موجود سیاه پوشی رو دیدم که آهسته آهسته به من نزدیک میشد
   وقتی دید که من ترسیدم به من گفت نترس من سالها منتظر این لحظه بودم که با تو حرف بزنم و باهات کار داشتم
   اما چون من خیلی ترسیده بودم شروع به خوندن آیه الکرسی کردم که اون موجود از من دور شد و به دیوار خونمون تکیه داد و به طور عجیبی به افراد خونواده ام که در حال رفت و آمد بودند نگاه میکرد تا اینکه من با جیبی از خواب پاشدم
   من خیلی کنجکاو بدونم اون موجود چی بوده و با من چیکار داشته

   پاسخ
 • blank
  محمد شاکری
  اکتبر 18, 2020 2:54 ق.ظ

  باسلام .در واقع هیچ چیزی از وجود انسان باقی نمی‌ماند، چون مغز چهار دقیقه پس از آنکه خون به آن نرسد، برای ابد از بین می‌رود و هیچ چیز دیگری از آن باقی نمی‌ماند، و غیرقابل بازگشت هم هست، یعنی هیچ طریقی حتی یک سلول انسان را پس از مرگ نمی‌شود به حال اول بازگرداند، تا چه رسد به مغز. و وقتی که این جسم از بین رفت، ما هم مثل بقیه موجودات طبیعی از بین می‌رویم. به قول خیام از خاک بر آمدیم و بر با می‌شویم.

  هیچ چیزی باقی نمی‌ماند. فقط باید سعی کنیم از همین عمری که دارد [استفاده کنیم] و با همین مغزمان بهشت را همین جا بسازیم و از ساختن جهنم برای خودمان و دیگران خودداری کنیم. اپیکور راجع به مردن جمله جالبی گفته، گفته است که بعد از مردن همان احساسی را داریم که قبل از تولد داشتیم. دقیقاً هم همین طور است و هیچ الزامی هم به دنیای پس از مرگ نیست. واقعاً هیچ الزامی برای آن نیست چون اگر فکر کنیم که می‌خواهند در آن دنیا مجازات‌مان کنند، یا پاداش بدهند، چه فرقی در نظم این دنیا می‌کند؟ به این جهت نه تنها الزامی نیست، امکان آن هم وجود ندارد که پس از مرگ چیزی برای فرد وجود داشته باشد.

  پاسخ
 • متاسفانه بعضی از فیلمهایی که گذاشتید باعث از بین رفتن آخرین اعتقادات مردم میشود. بنده خودم تجربه مرگ داشتم و بهشت و جهنم و همه چیز وجود دارد. معلوم نیست در پی چه هستی از نشر این حرفها و کلیپها . هدفتان از بین بردن اعتقاد مردم به جهان بعد از مرگ است

  پاسخ
 • تا حالا به این فکر کردید که قبل از خدا چی بوده و یا خدا چجوری بوجود امده ؟

  تا حالا فکر کردید چرا میلیونها سال قبل از انسان ، حیوانات از جمله دایناسورها در این دنیا زندگی میکردند ؟ چرا اول خداوند دایناسورها رو آفرید و بعدش انسانها ؟

  چه عدالتی وجود دارد که متوسل به اون عدالت بعد از مرگ بخواهیم قضاوت شویم ؟
  یعنی تو که در ایران متولد شدی و در یک خانواده فقیر ، با فردی که در اروپا با بهترین امکانات ، قراره در آخرت به صورت یکسان قضاوت بشید ؟ این چه عدالتیه ؟ این چه حرفیه ؟

  چه حسی قبل از تولد وجود داشته که بعد از مرگ هم حسی وجود داشته باشه ؟ شما قبل از تولدتون کجا بودید ؟ چه دیدید که بعد از مرگتون ببینید ؟

  کی از شما پرسیده که میخواهی در این دنیا متولد بشی یا نه ؟ کی شما رو به وجود آورده ؟

  طرز فکر همه انسانها ، بستگی به جغرافیا و منطقه زندگیشون برمیگرده . همون کسی که توی ایران متولد شده و میگه امام اول امام علی هستش ، اگه در عربستان متولد میشد به امام علی لعنت میفرستاد و همچنین طرز فکرش در مورد بهش و جهنم تغییر میکرد .

  همه اتفاقات روی زمین ، توسط جذب شدن مواد و مولکولها، ترکیب شدن و برخورد آنها به یکدیگر بوجود آمده و یک روزی هم از بین خواهد رفت .

  شاید ما ، همان میمون میلیونها سال پیش هستیم که تکامل پیدا کرده و نژادی جدید بوجود آورده .

  پاسخ
 • سلام اون دنیا قطعا هست و هیچ شکی نیست و شما اصلاتردید نکنید قطعا وجوددارد وبرای من اثبات شده هست
  چندین بهارخواب اموات دیدم

  پاسخ
 • سلام منم دوست داشتم نظرم رو بنویسم ببینم که آیا کسی موافقش هست ی خیر
  من فکر میکنم بعداز مرگ دنیای دیگه ای وجود داره که نتیجه نوع زندگیمون درهمین دنیاست
  مثلا یه سری افراد رو توی این دنیا میبینیم که به شدت درعذاب وسختی هستن با این که سن کمی هم دارند من فکر میکنم اون ها توی زندگی قبلی دچار گناهانی شدند واین دنیا محل عذابشون شده وبالعکس افرادی که زندگی خوبی دارند هم نتیجه اعمالشون هست
  یعنی به بهشت وجهنم به اون صورتی که میگن اعتقاد ندارم

  پاسخ
 • سلام دوستان عزیز زندگی دیگر وجود دارد شهر ما یک بیمار از امام حسین شفا گرفته درضمن روح وجود دارد یکی از اشنا هامون رفته بودن که خاک سپاری یکی از اقوامشان بوده درحال برگشت در قبرستان از کنار قبر گذر میکند یکی اورا صدا میزند که صدای دوستش بوده اونجا به خاک سپرده شوده از کنار قبر دوستش می‌گذشته ولی او نمی‌دانسته که قبرش ان جا است و دوسته که درقبربوده اورا صدا میزند و فرد زنده میخواهد سکته کند از ترس مرده زنده را صدا زده احتمالا از طرف روح است دلیلش چیست ؟جوابی دارید

  پاسخ
  • blank
   سلطان زاده بابل
   جولای 1, 2023 12:07 ق.ظ

   سلام
   دوستان، آنان که خاطرات بازگشت از مرگ را داشتند، درواقع به مرحله مرگ کامل نرسیده بودند، زیرا مرگ کامل هیچگاه برگشت نداره. دوستان تجربه بعد مرگ کامل، همان تجربه میلیونها سال قبل از تولد است. اما دلگیر نباشید زیرا تا شما هستید، مرگ نیست، مرگ شما زمانیست که شما اصلا نیستید که ببینید نگرانی مرگ ما فقط نصیب اطرافیان وعزیزان ماست. مرگ فقط خاص انسان آگاه از مرگ نیست، بلکه میلیونها کودک ،جنین کامل و …. هم میمیرند وازبین میروند ، اینها کجای بعد از مرگ هستند؟ یا تکرار در تناسخ، ما در کجای کذشته تکرار شدیم که چیزی را به خاطر نداریم! اگر در خاطر مان نمیماند، اصلا چه فایده ای دارد.زیرا تمام خاطرات، عزیزان، دوستان ووابستگی‌ عاطفی جفرافیایی مان در همان هاردیسک مغز ما ،معدوم وتبدیل به خاک خواهد شد.

   پاسخ
 • جهان دیگر وجود داره،که افلاطون اونو در کتاب خودش به عالم مثل خونده
  بسیاری از فیزیکدانان به وجود یک الهه اعتقاد دارن که در راس کائنات قرار گرفته و همه چیز بر طبق زمانبندی اون صورت میگیره،راستی تمام دانشمندانی که شما نام بردید بی خدا فراماسونر هستن اگر هم وجود داشته باشه انکارش میکنن که دوباره بر میگردیم به نظریه افلاطون انسان ها از چیزی که نمیشناسنش فرار میکنن و به درون غار میرون که همون تاریکی عقاید خودشونه.
  راستی اینو در نظر داشته باشین که انسان همواره از دو بعد تشکیل شده روحانی جسمانی
  اگه دقت کنین ما داخل خواب جلو جلو یه چیز هایی رو میبینیم و وقتی که به اون صحنه برخورد میکنیم یادمان میاد که اینجارو دیدیم که بازم میخوریم به نظریه زمان بندی خدا
  به حرف تین دانشمندان فراماسونر اصلا نباید اعتکاد کرد اونو در حال پی گذاری نظم نوین جهانی هستن که تمام ادیان و حتی خداوند رو نقض میکنه و به اصطلاح ماده گرا هستند،نمونش همین یوفو ها که من پیشنهاد میکنم برین پروژه پرتو ابی رو بخونین.

  پاسخ
 • 😐😐

  پاسخ
 • blank
  محمدصحرادوست.
  آگوست 13, 2021 2:26 ق.ظ

  سلام .من به شما قول میدهم که حیات بعدازمرگ وجود دارد . شک نکنید ،ولی اون حیات مادی و وجود فیزیکی که الان هستیم نیست ، حیاتی که هیچ کسی نمی تواند حتی ذره ای از او درک کند .. مرگ سخت است ولی چونکه انسان از لحظه آن خبر ندارد پس آسان است . باور کنید که بقای روح وجود دارد این حرف من خارج از عقاید تمام ادیان جهان است . این تجربه است و علم عرفانی است که باورش برای هر کسی ممکن نیست..

  پاسخ
 • با سلام
  عزیزان نظر شخصی من اینه که اصلا در مورد اون دنیا و مرگ به هیچ عنوان شک نداشته باشید این که دانشمندان میگن اثر ماده مخدر فلان و بهلانه ممکنه از نظر علمی ثابت شده باشه ولی این آزمایشات همه مادی هستند و اصلا در مورد ماورا و متا فیزیک کاربردی ندارن
  شما لحظه ای به این دنیا و عظمت و نظم آن فکر کنید آیا همگی بیهوده خلق شدن
  فتبارک الله احسن الخالقین
  اما بنده ۳ تجربه از مرگ عزیزانمان دارم
  اول مرحوم پدرم که در لحظه مرگ با حالت بسیار سخت و ضعیفی به من گفت که از دور میبینم که پدربزرگ و مادر بزرگ و بسیاری از اقوام که قبلا فوت کرده اند در حال استقبال از او هستند
  دوم عین همین حالت را مادر بزرگ مرحومم برایم نقل کرد
  و سومین تجربه درمورد مادر خانمم که بانوی عفیف و پاکدامن و مادر شهید بودند اتفاق افتاد که یک بار در بیمارستان به کما رفتند و بعد از چند ساعت بهوش آمدند و گفتند که از یک تونل گذشتم و به یک نور سبز رنگی رسیدم و مثل این رنگ سبز در عمرم ندیده بودم به حدی که زیبا و لذت بخش بود
  چند روز قبل از وقتشان که ما در بیمارستان به ملاقاتشان می رفتیم می گفت گروهی آمده اند که مرا از این دنیا ببرند ولی شما وقتی که می آیید آنها پشیمان شده بر می گردند و خیلی برای ما عجیب بود
  خداوندا عاقبت همه ما رو ختم بخیر کنه

  پاسخ
 • آقای لامی زاده دست مریزاد
  واقعا مطالب آموزنده و جالبی در سایت شما دیدم
  در پناه حق تعالی باشید

  پاسخ
 • دنیای پس از خروج از کالبد جسم وجود داره .خیالتون راحته راحت. اما عذابی که در مسیر عبور در پی اعمال ماست هم خیلی ترسناکه.کاشکی انسانها بفهمن اگز خدایی هست که اینگونه زیبا آفرید و بسیار با جزییات . پس دنیا را بی منطق نساخت و روحی که در انسان دمید را احضار خواهد کرد همانطور که جسمی را از این دنیا و مواد غذایی آن ساخت و به همین دنیا برگرداند… فقط خدا را شکر کنید و از گناهان توبه کنید و اعتقادات منفی و شک را دور کنید این دنیا باید زندگی کرد و این نیست از ترس آخرت همه چیز را از دست داد .همانطور که میدانید پروردگار به انسان دستور داد تلاش کنید و زندگی بسازید مهاجرت کنید و به نیازمندان و مظلومان کمک کنید و از فخر فروشی و ظلم به موجودات چه حیوانات و نباتات بگذرید ظلم به معنای اسراف هم هست مهربان باشید و به وظایف حود درست عمل کنید مخصوصا روابط زنا شویی که در غیر اینصورت مجازات بدی در انتظار خاطیان است حتی اگر تیلیاردها سال بگذرد در پایان عزیزان ایاینقدراز جسمتون خارج نشید که ببینید برای عروسی رفتن چه شکلی شدید هر طوری هستید خوبه ممکنه پرواز کنید منظور از مست کننده و مشازب استفاده نکنید که عذاب خیلی بیشتری داشته و ارتباط نامشروع که قابل بخشش نیست

  پاسخ
 • blank
  شیرین بابایی
  می 27, 2022 2:13 ق.ظ

  آره واقعامن ۴ماهیی میشه پدرم فوت شدن همش دنبال دنیایی بعدازمرگ هستم میخام واقعابدونم میشه دوباره پدرموببینم هرشب کارم این شده که تواینترنت دنبال دنیایی بعدازمرگ هست به نتیجه خاصی هم نمیرسم واقعادیونه کننده ست دارم دق میکنم

  پاسخ
  • یک کتاب به شما پیشنهاد میکنم بخوانید ارام میشوید
   تماس با عالم ارواح نوشته لیندا ویلیامسون ترجه نفیسه معتکف
   هنگام فوت مادرم این کتاب خبلب بمن کمک کرد .

   پاسخ
  • سلام
   یه نفر رو که درد دست یا پا داره و نیاز به ماساژ داره براش ماساژ بدید و ثواب این کار رو بفرستید برای روح پدرتون اونوقت باهاش ارتباط میگیرید
   اگر با این کار به خوابتون نیومد باز هم تکرار کنید
   اگه باز هم نیومد پدرتون اونجا مشکلی داره که نمیتونه با شما ارتباط بگیره

   پاسخ
 • با توجه به چیزهایی که در این دنیا می بینم، عقیده دارم که خدایی وجود نداره( حداقل مطالبی مه تو قران اومده) من حس می کنم ماها روح هم نداریم. شما یه لحظه حیات وحش رو ببین که توش چه توحشی جریان داره، ایا این موجوداتی که تو طبیعت تکه پاره میشن، میرن اون دنیا؟؟! ترجیح می دم به خدایی اعتقاد نداشته باشم، چون اصلا و ابدا حسش نمیکنم و اگر هم وجود داشته باشه(که نداره احتمال خیلی زیاد) ازش بیزار و متنفرم.

  پاسخ
 • نظر ما رو ثبت نکردیااا!!!

  پاسخ
 • با سلام …نظر شخصی من این است که ما هیچ وقت با مرگ روبرو نمی شیم..و همیشه روح تو یه پلک به هم زدن از بدن خارج میشه و در قالب انسان جدیدی به دنیا بر میگرده و چون روح ما خاطراتی از زندگی قبلی رو داره ومطمعن باشید دنبال شبیه ترین انسان ها به خانواده قبلیمون میگرده ،،و چه لذتی بالاتر از این که انسان یکسره زندگی کنه و جاویدان باشه ما مرگ دیگران رو از لحاظ ساختاری که دارد میبینیم اونم فقط می شنویم فلانی رحمت خدا رفت ..ولی بهشت وجهنم همین دنیا هست ..میشه ادم خوبی بود و تا بی انتها در بهشت بود و میشه بدترین عذابها ی روحی رو دید که از هر جهنمی جهنمی تره…به نظر من کسی که خودکشی میکنه نه خودکشی یهویی سر جنگ یا ناموس خودکشی های فکری این از هزارتا عذاب جهنم بیداره…و البته اگه هم تو زندگیت ادم لاشی باشی تو زندگی جدیدت تاوانش رو خواهی داد..البته این بازم نظر من و با عقل من بیشتر جور در میاد.. خود قران می فرماید..از این جهان به جهان دیگر…

  پاسخ
  • البته این دیدگاه از نظر شما منطقیه، در حالی که من معتقدم اصلا روحی وجود نداره،زندگی همین جاست و بعد از مرگ ابدیت در کاره، اخه من انسان همین جسمم و وجود روح منطقی نیست. ادما برای اینکه الکی خودشونو گول بزنن خدایی تو درونشون ساختن و بالطع فکر می کنن بهشت و جهنمی وجود داره

   پاسخ
 • من وقتی به اینکه زندگی پس از مرگ وجود نداشته باشه فکر میکنم خیلی میترسم
  اینکه بعد از مرگ دیگه کلا هیچی نباشه و اصلا وجود نداشته باشیم خیلی ترسناکه
  وقتی بهش فکر میکنم انگار دارم دیوونه میشم

  پاسخ
 • من فکر میکنم یه اشتباهم تو خلقت
  میخام خودکشی کنم به امید اینکه نابود شم
  اون دنیا رو هم نمیخام

  پاسخ
 • سلام، در دنیای بعد از مرگ هیچ شکی وجود نداره، و انسانیت انسان به روحش، و وجدانا خودش درک میکنه، و به حضور خودش علم داره، و میل به بقا در او قرار داده شده، و اصلا با زندگی بعد مرگ، زندگی دنیا مفهوم پیدا میکنه

  پاسخ
 • سلام، در وجود زندگی بعد از مرگ هیچ شکی نیست، و باید متاسف بود برای افرادی که آن را انکار می کنند، که در واقع وجود خودشون را انکار می کنند، انسان باوجدان خودش، خودش درک میکنه، و پی به شخصیت خودش و بقای خودش می‌برد، غرض از خلقت با زندگی بعد از مرگ و رسیدن افراد به سعادت و شقاوت، کامل میشه، و بنابراین بیاییم و کوته فکر نباشیم و خودمون و شخصیت خویش را در حد یک جماد پایین نیاوریم…. غیر از این که طبیعت بر اساس آگاهی و شعور آفریده شده، و این واضح هست، که در متن طبیعت شعور است و نشان از وجودی ازلی و ابدی است

  پاسخ
  • شما برای خودتون متأسف باشید، چرا که هر کسی اول باید برای خودش متأسف باشه. من به اتئیست بودنم افتخار می کنم

   پاسخ
 • خدایا توبه کدم عجب دنیایی خلق کدی🖤متنفر شدم از خودم

  پاسخ
 • نمیتونه توهم باشه چون واقعیت را می دیده واطرافیان هم تایید کردن ولی توهم هرگز واقعیت رت نمی بینی

  پاسخ
 • blank
  سیدرضا امیرآبادیزاده
  نوامبر 18, 2022 12:22 ق.ظ

  این چند مدت برای من یه عذاب شده اینکه قراره عزیزامو از دست بدم . خیلی به این مورد فکر میکنم که مثلا فقط توی این دنیا با عزیزانم هستم یا داخل دنیای دیگه هم باهاشون ارتباط خواهم داشت .

  ولی به نظرم خدایی هست و تناسخ واقعیت داره . اگر خدایی باشه ، قطعا انسان رو با توجه به یک زندگی نمیاد قضاوت کنه .
  مثلا ممکنه یک فرد از زمان تولد در بدبختی و فقر باشه و نیازمند این باشه که دزدی کنه یا …
  و یا برعکس
  به نظرم تناسخ برای همین وجود داره که تو در حالت های متفاوت به این دنیا برگردی و سنجیده بشی

  پاسخ
 • من در شکم در باره دنیایی دیگه اما چیزی تعریف میکنم که برای خودم. اتفاق افتاده چند سال پیش. خوابیده بودم ساعت ۱۰شب بود. تو خواب رفتم خونه همسایه. نمیدونم چطور بود که دیدم داره زنشو کتک میزنه مردم جمع شدن دور خونه اش و زنش با یه ساک امد پشت درخونه ما و به شوهرم گفت منو میبری. خونه خواهرم… دقیقا همین. و بیدارشدم ودیدم شوهرم نیست ازمادرشوهرم پرسیدم گفت همسایه امون که سمت دیگه کوچه اس بازنش دعواش شده و شوهرمم بیرون و. دقیقا نیم ساعت بعدش اون خانوم امد به شوهرم گفت منو میبری خونه خواهرم. نمیدونم. توهم بود نمیدونم تو خواب من گوشم صداشون رو میشنید البته اگر میشنید دیگه اون لحضه که میخواست بیاد نیم ساعت بعدش بود اصلا نمیتونم بگم دقیق بوده خوابم چون فکر میکنم شاید گوشام خیلی قوی کار کردن. البته اینجور خوابیو زمانیکه یکی ازاقوام جوان بود و فوت کرد درشهر دیگه دیدم دقیقا چطور مردنشو البته نه خیلی واضح. و نه خیلی دقیق مثلا چون باماشین سفید تصادف کرده بود اون ماشین رو دیدم که تصادف کرده و دیدم که خانوادش گریانن البته خود مرحوم. رو ندیدم ولی در همین حد چندین مرتبه اینجور خوابهای. مثل حادثه منا در مکه که شب عیدقربان خواب دیدم مکه را کفن پوشانده اند یاخواب دیدم مادربزرگم درکربلا نشسته و گریه میکند و پدرم در روز عاشورا فوت کردن البته من اعتقادی به امام خیلی نداشتم نمیدونم قبل ازتولد دخترم اونو دیدم … ولی من نمیتونم بازم خودمو توجیه کنم دنیایی هست چون یکسری واقعیت علمی را فهمیدم

  پاسخ
 • یک تحربه دیگه هم. دارم اینکه سنم که پاینتر بود حس پرواز داشتم تلبته در آن زمان. اصلا فکر نمیکردم که یه حس بطور واضح فکر میکردم که واقعا دارم پرواز میکنم توی خانه من پرواز میکردم در بیداری نه خواب و من اون زمان خیلی کوچیک بودم من. خاطرات یکساله گیمم یادم. چیزایکه تعریف میکنم برای خانواده گویا خیلی بچه بودم. اما من در کودکی و مطمئنم در بیداری پرواز میکردم یعنی در هوا معلق بودم و حس ارامش داشتم. مینشستم و باخودم میگفتم که برم در همان حالت نشسته در هوا معلق میشدم چون برای کودکیمه خیلی روش حساب باز نمیکنم ولی من عاشق این حس بودم یا واقعیت نمیدونم من حافظه بلند مدت قوی دارم و بسیار ترسو هستم و هروقت بترسم و… خواب صادق میبینم البته همش نه یکمی از واقعیت رو مثلا خواب دیدم خواهرشوهرم میخواد با ما تو زمین. شریک بشه فرداش زنگ زد و گفت میخواد اینکارو بکنه بازم میگم من. خیلی به خواب و این چیزا اعتقاد. ندارم چون واقعیت علمی به شک انداخته منو

  پاسخ
 • متاسفانه مدتی خیلی درگیر این قضیه شدم که ایا زندگی پس از مرگ وجود داره یا نه؟ قبلا چشم بسته میکفتم وجود داره،اما الان نظرات مختلف رو میبینم و بیشتر به فکر فرو میرم،اگر وجود نداشته باشه واقعا زندگی هر لحظه اش عذاب اوره، حتی فکر اینکه عزیزانتو دیگه نتونی ببینی، هرچند که به عدم رسیدی و دیگه احساس و عاطفه معنی نداره
  اما فکر کردن بهش همین دنیارو هم عذاب اور میکنه
  و زندگی کاملا بی مفهوم میشه!
  اینکه ایا ادیان درست میگن ! یا فقط وسیله ای برای ارام کردن انسانه که خودشو گول بزنه
  اگر دنیای دیگه ای وجود داره چرا مبهم عه؟؟ چرا انقدر باید از نظر ذهنی عذاب بکشیم ،

  پاسخ
  • همچین فکری نکنید.
   من خودم تقریبا چهار ساله که atheist شدم. شاید اولش یکم ادم اذیت بشه ولی بتونه خودشو متقاعد کنه که هر چیزی فانیه و هر موجودی رسالتشو تو این دنیا انجام میده، یه حورایی احساس آزادی به ادم دست می ده. من از وقتی بی خدا شدم زندگی رو خیلی سخت نمی گیرم. میلیاردها انسان قبل از من به دنیا اومدن و مردن، منم یه ادمم که دارم زندگی می کنم و یه روزی میرم.
   البته اینو بگم هر می نظری داره.

   پاسخ
 • به نظر من مغز روح رو درست کرده تا وقتی که مغز زندس روح هم وجود داره وقتی مغز به کمامی ره مغز مریضه و چیزهای عجیب می بینه انسان توهم می زنه وقتی هم خوابه چون مغز درحال استراحته و خستس درست کار نمی کنه خواب می بینه وقتی خواب اینده می بینه نیرو ماوراء طبیعی یا خدا می ره تو نیروی مغز و اینده و حقیقت رو می بینه وقتی مغز کامل بمیره اعضای بدن کارمی کنن اما روح وجود نداره و روح از مغز خارج شده کامل رفته با همون نیروی ماوراء طبیعی و حرک می کنه زندگی می کنه به روح بدن جدید سالم می ده همون نیروی ماوراء طبیعی که بدن اون رو ساخته بوددوباره هم می سازش البته تو غیب یعنی بدن جدید انسان روفقط موردها می بیننش زنده ها هم تو خواب به واسطه خدایا نیروی ماوراء طبیعی اگه مغز نمیره روح هم نمی میره چون روح توی مغز قرارمی گیره و به بدن فرمان یاهم پیشنهادمی ده قلب هم تاعیید می کنه چیزهای که دوست داره رو انتخاب می کنه اگه مغز نباشه روح هم می ره جایی که بتونه اونجا قراربگیره مثل بدن ومغز جدید دردنیای دیگه مثل ماری که پوست می اندازه

  پاسخ
 • بعد از سالها به این نتیجه رسیدم هر کسی نظر خودشو داره و فعلا چیزی قابل اثبات نیست. ولی مهم اینه که هر شخصی با فکر و ایدوولوژی خودش زندگی کنه تا روزی که بمیره.. چرا آدمها رو درگیر عوض کردن فکرشون بکنیم؟ مگر چقدر زنده هستیم. بزارید زندگی کوتاه رو با آرامش و خوشی بگذرونند. چیزی که فعلا وجود نداره و دارن یکدیگر تکه پاره میکنن. ای کاش واقعا معجزه ای وجود داشت. و یا میومد تا انسانها تغییر کنند. ( فکر کردن توسط. مغز انجام میشه و. دیدن توسط انعکاس نور. در چشم وقت مغزی نباشه. و. چشمی. نباشه چطور ببینیم. و. فکر کنیم. (نظر من)

  پاسخ
 • من زمانی که مادرم مرد فردا شبم بخوابم امد و تمام اتفاقات که در مراسم افتاده بود را تعریف کرد ایا این از مخدر تی ام تی است ؟ چطور در خواب من اتفاقاتی را از زبان مادرم شنیدم که در انجاها حضور نداشتم ؟ برخی دانشکندان فقط برای کسب شهرت فرضیه هایی را ارائه میدهند بدون انکه توانایی اثبات ان را داشته باشند.

  پاسخ
 • یک کتاب به شما پیشنهاد میکنم بخوانید ارام میشوید
  تماس با عالم ارواح نوشته لیندا ویلیامسون ترجه نفیسه معتکف
  هنگام فوت مادرم این کتاب خبلب بمن کمک کرد .

  پاسخ
 • blank
  دانیال اسا
  آوریل 1, 2023 2:34 ق.ظ

  من معتقدم که زندگی پس از مرگ وجود داره چون اگه هیچی نباشه در بدترین موقعیت ممکن حتی اگه چیزی نباشه ما فقط پلکامون که بسته است که سیاه است میبینیم یعنی چیزی میبینم که سیاهیه پس ی چیزی وجود داره پس برای همین اگه بگردیم چیزایی خیلی زیادی دیگه ای هم وجود داره در ریاضی هم اثبات شده که پوچ وجود ندارد پس بیای با کمی فکر و کمک از احتمالات دین اصلی و کار های خوبمون فکر کنیم که اگه کارهای خوبه زیادی انجام بدیم در دنیای خوبی و ارامش قرار میگیریم

  پاسخ
 • اگر یه احتمال در نظر بگیریم میتونه اون مواد ام تی آر هم باشه
  چون ذهن ما نمیدونه بعد از مرگ چه اتفاقی می افته و بعد از مرگ نمیدونه چیو نشون بده برای همین اکثرا میگن صفحه مشکی ظاهر میشه یا نوری نشون میده
  اما اون شخص که همه اتفاقات رو به تصویر توضیح داده این رو میتونه خلاف حساب کنه
  امید وارم واقعیت باشه !

  پاسخ
 • به نظر من به هیچ وجه نمیشه که دنیایی پس از مرگ وجود داشته باشه و به واسطه اعمالمون سنجیده سپس به بهشت و یا جهنم بریم. این دروغ ساخته توهمات مغز انسانهاست. من بیشتر به این که احتمال داره همه چیزوموجودات و انرژیهای جهان تو یه چرخه نامتناهی گرفتار باشند بیشتر احساس نزدیکی میکنم با این تفاوت که بواسطه تاثیر افراد و انرژی و محیط برهم سرنوشت هر کدوم از این زندگی‌ها می‌تونه تغییر داشته باشه پس حتما با یک تنوع ما متناهی روبرو میشیم که خیلی جذابه.

  پاسخ
 • کتاب ( تولدی دیگر )اثر استادشجاع الدینی شفا رو بخونید

  پاسخ
 • کتاب ( تولدی دیگر )اثر استادشجاع الدین شفا رو بخونید

  پاسخ
 • کتاب ( تولدی دیگر ) اثر استاد شجاع الدین شفا رو بخونید. فکر کنم اگر با تامل همراه باشه بتونه کمک کنه

  پاسخ
 • من گاهی اوقات خوابهای صادقه میبینم و تعبیر میشه..دلیلش رو نمیدونم..مثلا من دانشجوی شهر دیگه بودم و مادرم شهر دیگه..خواب دیدم جفت مچ های دستم شکسته و استخونام زده بیرون از شدت ترس نیم ساعت تو شوک بودم،و از بس خوابم واقعی بود که خابم نمیبرد..و فردای همون شبی ک خواب دیدم خبردار شدم که دست مادرم شکسته و کلی سختی کشید و عمل شد و پلاتین گذاشتن و …

  پاسخ
 • کسانی که به روح اعتقاد دارن و فکر می کنن ما به واسطه روح فکر می کنیم سئوالمو پایخ بدن:
  اگه واقعا تفکر ادمیزاد به واسطه ذوحشه، پس چرا وقتی شخصی به خاطر کهولت سن الزایمر می گیره، دیگه نمی تونه خوب فکر کنه و حتی در مواقع حاد ماهیت خودشو هم فراموش می کنه؟! در این صورت پس این روح هم زوال پذیر

  پاسخ
  • ما که همین الان مستقیم به دراکات روح خود متصل نیستیم که به خواهیم بگیم چون مغز آسیب می بیند و به تبع آن حافظه ضعیف می شود پس روحی وجود نداره … شاید بتوان گفت مثال روح مثال راننده یک ماشین است که فرمان به حرکت ماشین می دهد اما چون ماشین خراب است حرکت نمی کند … این مثال کامل نیست به همین دلیل تفاوت هایی بین راننده و روح وجود دارد و اون اینکه که راننده در حال واحد اشراف و آگاهی نسبت به وجود خودش دارد به همراه اشراف به ماشین اما افراد این گونه نیستنند البته بعضی موقع ها راننده اون قدر در رانندگی فرو رفته که خودش و اجزایش را فراموش کرده و توجه ای به خودش ندارد این حالت به رابطه روح و جسم مثال نزدیکی هست … روح از قوا و دارایی های خودش یعنی حافظه روحانی خودش مطلع نیست چون در توجه نسبت به بدن فانی شده است و در این بین اشراف به دانسته های خویش ندارد مگر آنهایی که در دایره مغز و جسم وجود دارد که به آنها اشراف دارد البته این یک وجهی بود

   پاسخ
 • blank
  لطفا تحقیق کنید
  آگوست 13, 2023 12:10 ق.ظ

  لطفا اگر نام کسی را به عنوان محققی ذکر می کنید سعی کنید حد اقل کسی باشه که وجود خارجی داشته است مثل ریک اتراتزمن
  منبع اطلاعات: صفر…
  مردم لطفا هر نوشته ای رو بدون تحقیق و اطمینان از صحت منابع و جزءیات نپذیرید
  مردم ساده نیستند…

  پاسخ
 • دانشمندانی که در این تحقیقات بودند می گویند که تجرباتی که خیلی از بیماران داشتند با اتفاقاتی که بعد از مرگ آنها براشون افتاده، کاملا صحیح بوده و مو نمیزند. پس نتیجه گرفته اند که حتما دنیایی بعد از مرگ برای ما وجود دارد. و حتی آنها با قاطعیت می گویند که وجود دنیای بعد از مرگ را اثبات کرده اند.

  بعضی های دیگه اینجوری فکر نمی کنند و فقط این مخدر “دی ام تی” را مقصر همه این تجربیات و توهم ها می دانند.
  —————
  جاااااان؟؟؟؟
  سطح استدلال منو کشته خخخخخخ
  حاجی ببخشیدا یک خورده عمیق تر شو : اون همه استدلال تجربی بر درست بودن دیده های اونا وجود داره بعد با این استدلال که که بعضی هااااا که معلوم نیست کی هستنند و چی هستنند اون چیز به اون محکمی رو رد می کنی؟؟؟ نه صغری درست بود نه کبری نه نتیجه فقط مغالطه بود … اصلا باید این بحث رو از ریشه درست کرد: حقیقت چیه؟ توهم چیه؟ کدوم اصله کدوم فرعه ؟؟ چرا؟؟ از کجا حقیقت ثابت میشه؟؟؟استدلال چیه؟ کدوم اسدلال قویه؟؟ چه چیز هایی حجت عقلی هستنند؟؟ عقل مقدم است یا تجربه؟ تعریف از توهم و واقعیت چیه؟فلسفه چیه؟مرز استدلال های تجربی کجاست؟از کجا به بعد تجربه حرفی برای گفتن ندارد؟ و کلی سوال دیگه که برای اعتبار و قوت مطلب حتمیست … بعد شما به راحتی تمام با این لفاظی کردن چی کار می کیند
  خب من هم یک دلیل دارم: دانشمندان دیگر این گونه فکر نمی کنند و همه دیده های افراد تجربه گر را نشانه از وجود بعد فرامادی می دانند

  پاسخ
 • من یه زمانی خیلی ویدیوهای حیات وحش رو‌ می دیدم، البته الان هم می بینم، ولی کمتر. ویدیوهایی که می دیدم خشونت بی حد و حصری داشتن و واقعیت حیات وحش رو نشون می دادن؛ خشونت عریان و بی عدالتی محضی که تو حیات وحش وجود داره منو خیلی به فکر کردن واداشت…
  وقتی موجودی رو می دیم که به بدترین شکل ممکن داره زنده خواری میشه، داره زجر کش می شه، داره درد می کشه و… واقعاً واسم سئوال پیش اومد که این چیزا حاصل تدابیر خداست؟؟!!! واقعاً خداوند همچین تدابیر و قوانین فوق بی رحمانه ای رو تو طبیعت اتخاذ کرده؟؟؟؟!! خودم اگه به جای اون موجود نگون بخت بودم، ترجیح می دادم هیچ وقت به دنیا نیام تا با اون وضع کشته نشم، بعضی از زندگی های ما ادم ها هم تقریباً همینه…
  خلاصه دیدن خشونت بی حد و حصر طبیعت باعث شد که به این نتیجه برسم که عدالتی از اول وجود نداشته و چه بسا خدایی هم وجود نداره… واقعاً اکه خدا همچین تدابیر و قوانینی رو وضع کرده به هیچ عنوان خدای متعالی نیست، یا حداقل متفاوت با عقایدی هستش که در دوران بچگی بهمون می خوروندن… البته وقتی به خود تاریخ زندگی انسان ها هم نگاه می کنم می بینم که درد و زنج و بی عدالتی بی داد می کنه.

  پاسخ
 • کانلا مشخصه که این ماده اصلا نمیتونه همچین شرایطی ایجاد کنه که حتی تما اتفاقات رو بعداز مرگ ببینی و همه رو توصیف کنی حتی نام ومشخصات دکترها و اشخاص حاضر در کنارجسمشون رو بدونی بعضا حتی اطلاعاتی بیشتری هم داشتن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

blankشاید از اینا هم خوشت بیاد 😉