آیا دنیایی بعد از مرگ وجود دارد و ما جایی می رویم؟

آیا دنیایی بعد از مرگ وجود دارد؟

واقعا دنیای بعد از مرگ وجود داره؟ بعد از مرگ ما چه اتفاقی می افته و ما کجا میریم؟ در سال ۱۷۸۹ بنجامین فرانکلین نامه ای به فیزیکدان آن موقع، “جان ببتیس” نوشت که در آن گفته که: دولت ما شکل گرفته و در ظاهر همه چیز ثبات دارد. اما من با اطمینان میگم که هیچ چیز در این دنیا معین و ثابت نیست جز مرگ و مالیات. و او درست گفت. مرگ و مالیات تا امروز هم هستند. مرگ اجتناب ناپذیره و حالا هر چقدر هم غذای سالم بخوری و ورزش کنی، باز هم مرگ در انتظارته. با اینکه نظریه های علمی متفاوتی در این زمینه وجود داره، به نظر میرسه هنوز بسیاری از آدم ها به زندگی بعد از مرگ باور دارن. در سال ۲۰۱۴ طی نظرخواهی ای از شهروندان کشور انگلستان توسط روزنامه تلگراف در مورد مرگ من (خود فرد مورد سوال قرار گرفته) ، مرگ پدر و مرگ مادر انجام شده بود، نشون داد که نزدیک ۶۰ درصد پاسخ دهنده ها باور داشتن که در بازی مرگ ، یه بخشی از ما به وجود خودش ادامه خواهد.

 

حتما بخوانید: ۱۴ موانع ذهنی که زندگی ما رو کنترل می کنند

در ایالات متحده که هنوز بسیاری از مردم مسیحی هستند. یک شرکت تحقیقاتی از مردم پرسید که بعد از مرگ چه اتفاقی برای ما می افتد؟ این نظرخواهی نشون داد که حدود ۷۲ درصد آمریکایی ها باور دارند که به بهشت می روند. جایی که افرادی که زندگی خوبی داشتن، پاداش خوبی هاشون رو تا ابد خواهند گرفت.

همینطور ۴۴ درصد افراد بالغ آمریکایی پاسخ دادند که به جهنم اعتقاد دارند. جایی که اونهایی که زندگی بدی داشتن و توبه نکردن، تا ابد عذاب خواهند کشید. به نظر می رسه افرادی زیادی هستن که باور دارن بعد از مرگ ، ما بهشت در آسمانها و زندگی خوشی خواهیم داشت

یا برعکس، اگر به ارزش هایی که در دینی که انتخاب کردیم اعتنا نکرده باشیم. یا بدتر اونهارو نفی کرده باشیم. دچار آتش جهنم ابدی خواهیم شد و در حضور یک موجود ریش دار قرمز (اشاره به شیطان) عذاب ابدی خواهیم برد

قانون آنتروپی یا همان قانون دوم ترمواینامیک میگه که هر چیز دارای نظم بلاخره نظم خود را ازدست می دهد. پس زندگی گرانبهای ما هم با توجه به این قانون اثبات شده، بلاخره به مرگ تبدیل میشه حالا من میخوام بررسی کنم که بعد از مرگ چی میشه. نه تنها بحث فیزیکیش بلکه خیلی مهم تر این، بعد از مرگ کجا میریم؟ اصلا جایی هست که بریم؟

حتما بخوانید: دوازده عامل اصلی ریزش مو سر

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

جالبه بدونین که در دنیا ۴۲۰۰ نوع دین مختلف وجود داره و هر کدوم تعبیر کمی متفاوت از دنیای بعد از مرگ دارند. اما فقط یه گروه هست که با قاطعیت میتونه بگه که چه اتفاقی بعد از مرگ برای ما میوفته. و اون گروه خود مردگان هستند

خوب. بیایین ازشون بپرسیم باشه؟ جدی میگم. بیا ازشون بپرسیم

گروهی از مردم هستند که میگویند که مرده و دوباره به زندگی برگردانده شده اند. و این گروه تعداد کمی نیستند. در کشور آمریکا فقط ۸ میلیون نفر میگن که تجربه دّم مرگ داشته اند. خیلیاشون میگن که قبل از اینکه به دنیای زنده ها برگردند، در این مدت کوتاه مرگشون، جایی رفتن و تجربه ای کردن. خوب حالا اونا چی تجربه کردند؟ آیا واقعا تصویری از چیزی که اون دنیا منتظر همه ما هست دیدن یا نه؟

در سال ۲۰۱۱ مردی در حین عمل جراحی، خونریزی شدید کرد و از نظر پزشکی، چند دقیقه ای مرده بود. ولی جراحان تونستن او رو دوباره زنده کنند و او تجربه این چند دقیقه بعد از مرگ را اینجوری توصیف می کند: “چشمامو باز کردم دیدم جایی مثل فضا هستم اما نه نوری وجود داره نه ستاره ای. پرواز نمیکردم و سقوط نمیکردم. فقط اونجا بودم”. و میگفت که هیچ حسی مثل خواب و گرسنگی و عصبانیت و ناراحتی نداشت. او فقط ساده در صلح و آرامش بود. میگفت میدونسته که نوری اونور هست اما هیچ نیازی نسبت به رفتن به سمت اون نور در خودش حس نمیکرده.

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

مثال بعدی ما مربوط به دانشجویی است که روی قرص های خواب، اوور دوز میکنه. کمک سریع رسید اما او در آمبولانس از نظر پزشکی به مدت ۳ دقیقه کاملا مرده بود. وقتی بیدار شد میگفت که بیرون از بدنش داشت خودش را نگاه می کرد و لحظه مرگ خودش را بیرون از بدنش تجربه کرده بود. آیا واقعا او مثل یه روح از بیرون بدنش رو میدید؟ یا فقط یک توهم داخل مغزش بود؟ جالب اینه که بعد از بیدار شدنش توانسته بود اتفاقاتی که در حین مرگش روش انجام میدادن رو تعریف کنه و پزشکای بالا سرش رو کاملا می شناخت. حتی اسم پزشک رو هم بلد بود. اما تاحالا چه قبل از مرگ و چه بعد از بیدار شدنش، اون پزشک رو ندیده و نشناخته بود.

حتما بخوانید: خصوصیت های افراد باهوش و ۸ کاری که آنها انجام نمی دهند

داستان تجربیات بعد از مرگ مشابه این مربوط به یک پسر ۸ ساله است که در استخر مدرسه غرق میشه. او میگه که ناگهان اون طرف استخر بوده و میدیده که نجات غریق ها جسم بدون حرکتش رو از آب بیرون میکشن. او میدید که نجات غریق ها ۵ دقیقه بدون موفقیت بهش تنفس مصنوعی می دادن. او خودش رو میدید که سوار تخت آمبولانس میشه و دنبال خودش تا بیمارستان رفت. در آمبولانس که بود کم کم حس گرم و نرمی درش بوجود اومد که بهش میگفت که وقت بیدار شدنه و اون بچه بلخره به بدنش برگشت و چشم باز کرد و به دنیای زنده ها برگشت. او این حس بیدار شدن رو اینجوری تعریف کرد: انگار منو با توپی از استخر مدرسه شلیک کردن تا چند خیابون اونور تر به آمبولانس رسیدم و بیدار شدم.

جالبه بدونین که هزاران هزار داستان این مدلی از تمام نقاط جهان هست و هر کس چیزی کمی متفاوت تجربه می کنه. پس محققان لیستی از معمول ترین تجربه های آدم هایی که برای دقایقی از نظر پزشکی مرده بودند و دوباره زنده شدند، جمع آوری کرده اند:

  • اکثرشون میگن داریم توی تونلی تاریک و طولانی حرکت می کنیم.
  • خیلی هاشون میگن بعد از مرگ موقتی تجربه بیرون از بدن داشتند که میتونستن بدن خودشونو معمولا از فاصله ای دور ببینن. خیلی از این آدم ها، تلاش هایی که بقیه روی آنها برای زنده کردنشان انجام میدادند را می دیدند و خیلی هاشون هم یکی از عزیزانشونو دیدن که به آنها گفته که وقت برگشتن به بدن و ادامه زندگیته. به نظر میرسه خط مرزی بین دنیای مرده ها و زنده ها هست و این افرادی که این تجربه را دارند انگار یک قدم از بقیه به این مرز نزدیک تر شده اند.
  • خوب پس فهمیدیم خیلی ها بعد از مرگ از بدنشون میان بیرون و خودشونو نگاه میکنن. اما بعضی ها هم میگن چیزی جز یک سیاهی عمیق ندیدن. یا اینکه به یک فضای چندین بُعدی رفتن که دیگه چیزی نمیدیدند و حسی نمیکردند، اما از حضور خودشون در اونجا با خبر بودند.
  • بعضی های دیگه هم میگن که بعد از مرگ ، زمان را مثل یک شیع فیزیکی می دیدند و حتی میتونستن به زمان های دیگه برن و حتی زمان رو تغییرش هم بدن. تجربه آنها بعد از مرگ مثل اینکه کل زندگیشون ورق های کتابی باشه که اونا بتونن راحتی از یک صفحه به صفحه دیگری بروند.
حتما بخوانید: هر روز باهوش تر از دیروز

پس همه این هزاران داستان ثابت می کنه که دنیای بعد از مرگ وجود داره و در واقع بعد از مرگ جایی هست که بریم. درسته؟ هممم. متاسفانه نباید برای این نتیجه گیری، عجله کنیم

تحقیقات دکتر “ریک اتراتزمن” نشون میده که این تجربیات چیزی جز توهم ایجاد شده داخل مغز نیست. که این توهم ها توسط یک مخدر به نام “دی ام تی” بوجود می آید. مصرف کننده این مخدر چیز هایی که اونجا نیست رو میبینه. قبیله های آمازونی این مخدر را در فرم یک مخلوط گیاهی در مراسم های پاکسازی خود صد ها سال است که استفاده می کنند.

لحظه ای بعد از مرگ ، سطح اسبک مغز به سرعت تجزیه میشه و مقدار زیادی از این مخدر “دی ام تی” را در بدن ترشح می کنه. جالبه بدونید که این مخدر به صورت طبیعی در بدن تولید می شود. در سال ۱۹۹۳ مصرف کننده مخدر حرفه ای آقای “ترنس مک کنر” (با استفاده مخدر های مختلف و نوشتن تجربیات خودش پول در می آورد و زندگیشو می چرخوند). این را در مورد مخدر “دی ام تی” گفت: هیچ تجربه و مخدر عجیب تری از این دی ام تی درز جهان وجود ندارد.

درواقع این مخدر “دی ام تی” قوی ترین مخدر توهمی در جهان می باشد. حالا اگه مقدار کمی از این مخدر، توهم مکزیکی بودن به شما بده. من شک ندارم که مقدار زیاد این مخدر میتونه برای شما تجربه بیرون از بدن بعد از مرگ موقتی بوجود بیاره. تحقیقات نشون داده که تجربه افرادی که از دی ام تی به عنوان مخدر تفریحی استفاده می کنند با تجربه افراد بعد از مرگ موقتی، مشابه است. تجربه هایی مثل عبور از تونل تاریک یا بیرون از بدن آمدن.

حتما بخوانید: اهمیت خواب برای سلامت بدن، مغز و حافظه

پس اینکه دلیل این تجربه ها در بعد از مرگ موقتی، این مخدر دی ام تی باشه، احتمالش زیاده

حالا این فرضیه برای افرادی که تجربه بعد از مرگ موقتی را داشته اند، خیلی خوش آیند نیست. چون به نظر خیلی از اونا چیزی که تجربه کرده اند، در واقع براشون از زندگی در دنیای واقعی، واقعی تر و شفاف تر بوده. از این طرف این مخدر “دی ام تی” خیلی قوی هست و با نورون های مغزی ما کاری میکنه که ما این تصاویر را جلوی چشممون ببینیم. پس این افراد واقعا این تصاویر را می بینند اما آیا میشه به تجربه آنها اعتماد کرد؟ آیا این دیدن آنها، واقعا دیدن است؟.

واقعیت اینه که ذهن ما توانایی اینو داره که هر چیزی رو به ما نشون بده. حتی اگه اون چیز جلوی چشم ما نباشه و اتفاق نیوفته. پس ذهن ما میتونه اطلاعات ورودی از چشم مارو دستکاری کنه و کلا چیز دیگه ای به ما نشون بده. و هیچ راهی برای تشخیص این که کدوم تصویر واقعیه برای ما وجود نداره.

حالا مرگ یک پروسه پیچیده است و در واقع ۲ مرحله اصلی داره. اولیش مرگ پزشکی هست که در آن قلب می ایسته و خون دیگه در بدن پمپاژ نمیشه. این حالت بعد از مرگ معمولا ۶ دقیقه طول میکشه و در این زمان، تمامی اعضای اصلی بدن زنده هستند و اگر فرد در این زمان دوباره زنده بشه، میتونه از آسیب همیشگی به مغزش هم جلوگیری کنه.

بعد از این ۶ دقیقه وارد مرحله دوم مرگ می شویم. مرحله مرگ بیولوژیکی. در این مرحله اعضای بدن از کار می افتند و سلول ها فاسد می شوند. بعد از ۱۲ ساعت پوست رنگ خودش رو از دست میده و بدن سفت و جامد میشه. این جامد و سفت شدن بدن به دلیل ترشح کلسیم به عضلات و انقباض و سفت شدن انها است.

حتما بخوانید: یادآوری های ساده برای داشتن زندگی فوق العاده

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

اما یه چیز خیلی عجیب تر در لحظه دقیق مرگ اتفاق میوفته.

آقای دکتر “دانکن مک دوگل” آزمایش عجیبی برای شناسایی اتفاقات بعد از مرگ و در لحظه وقوع مرگ را در سال ۱۹۰۱ انجام داد که در این آزمایش ۶ بیمار دم مرگ را جمع آوری کرد و آنها را روی تخت هایی که ترازو های دقیقی هم بودند قرار داد. او وزن هر بیمار را در موقع دقیق مرگش محاسبه و با لحظه قبل از مرگش مقایسه کرد. چیزی که متوجه شد این بود که هر بیمار در لحظه مرگش، به میزان ۲۱ گرم وزن کم کرده است. او همه دلیل های کاهش وزن مثل عرق کردن و نفس آخر و غیره را در نظر گرفت اما هیچ کدام آنها دلیل قانع کننده ای برای کم شدن ناگهانی این ۲۱ گرم در لحظه مرگ بیمار نبود. تنها استدلال او این بود که چیزی که ما نمیتونیم ببینیمش در لحظه مرگ از بدن جدا شده. آیا این همون روح بیمار بوده؟ آیا وزن روح انسان ۲۱ گرم است؟

خوب ما باید به نحوه برگزاری آزمایش اتفاق بعد از مرگ او نگاه کنیم چون چند تا مشکل و سوتی داشت. اولا که ۶ تا بیمار نمیتونه آمار خوبی برای نتیجه گیری در مورد کل مردم باشه. تعداد بیشتری بیمار لازمه. این کم شدن وزن هم کمی تحریف شده بود. فقط یکی از اونا ۲۱ گرم وزن کم کرد. سه تا مریض دیگه وزن کم کردند اما با مقادیر مختلف و تازه ۲ تا از مریض ها به دلیل مشکلات دستگاه ها از آزمایش بیرون رفتند و ترازو های اون موقع حساسیتش فقط ۶ گرم بود. یعنی تغییرات زیر ۶ گرم را مشاهده نمی کرد.

پس نباید این آزمایش رو خیلی خیلی خیلی جدی گرفت. اما این واقعیت هست که در موقع مرگ یک اتفاقی افتاده بود که اعداد ترازو ها عوض بشه. این آزمایش تا به امروز به دلایل اخلاقی و غیره دوباره با دستگاه های مدرن تر و دقیق تر تکرار نشده است. در این حال آزمایش های دیگه ای برای بررسی دنیای بعد از مرگ انجام شده اما متاسفانه هیچ کدوم آنها مثل آزمایش آقای “مک دوگل” جالب نیستن.

حتما بخوانید: قانون جذابیت زیر ذره بین علم ژنتیک
حتما بخوانید: انواع و علائم افسردگی – توضیح کامل

اخیرا محققین آلمانی و انگلیسی تعداد ۲۰۰۰ بیماری که ستکه قلبی کرده، مرده و دوباره زنده شده اند را بررسی کرده اند. میزان ۴۰ درصد از بیماران گفتند که در حین مرگشون، از اتفاقات اطرافشون آگاه بودند و خیلی هاشون میگن که از بدنشون بیرون اومده بودن و به خودشون از دید سوم شخص نگاه می کردند.

جالب ترین این بیماران مرد ۵۷ ساله ای بود که بعد از مرگ موقتش، توانسته بود تمامی اتفاقات، صداهای دستگاه ها و تمام کار هایی که رویش انجام دادند را با جزییات کامل و دقیق بازگو کند. او حتی تعداد و نوع صداهایی که دستگاه حفظ حیات از خود تولید کرده را گفت و تمامی اتفاقات را شرح داد. و از نظر تمامی دکتر هایی که آنجا حاضر بودند، تمامی مشاهداتی که او داشته صحیح بوده و انگار که او بعد از مرگ موقتش از گوشه اتاق شاهد همه چیز بوده است.

دانشمندانی که در این تحقیقات بودند می گویند که تجرباتی که خیلی از بیماران داشتند با اتفاقاتی که بعد از مرگ آنها براشون افتاده، کاملا صحیح بوده و مو نمیزند. پس نتیجه گرفته اند که حتما دنیایی بعد از مرگ برای ما وجود دارد. و حتی آنها با قاطعیت می گویند که وجود دنیای بعد از مرگ را اثبات کرده اند.

بعضی های دیگه اینجوری فکر نمی کنند و فقط این مخدر “دی ام تی” را مقصر همه این تجربیات و توهم ها می دانند.

برکلی، فیلسوف امپریسیست ایرلندی اونقدر درگیر این بود که بعد از مرگ یا در لحظاتی از مرگ کلینیکال چه اتفاقی می افته.  که در حضور دوستی که بتونه طناب رو قبل مرگش ببره، دست به دار زدن خودش زد. اون باور داشت بین زمین و آسمانها چیزی وجود داره، چیزی که فیلسوف ها به اون “اثیری” میگن. این داستان نقل مجلس های فیلسوفانه شده . ولی در کل برکلی تنها چیزی که کشف کرد این بود که دار زدن واقعا درد داره.

فیلسوف فرانسوی، رنه دکارت، باور داشت که روح از جسم جداس (مانند بسیاری از ادیان) و شاید وقتی که میمیریم چیزی باقی خواهند ماند.

حتما بخوانید: روش های افزایش بهره وری در زندگی و محیط کار

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

فردریک نیچه از مفهومی به عنوان “وقوع مجدد ابدی” یا “بازگشت ابدی” صحبت کرده. که میگه تمامی وجود و انرژی موجود در عالم تا ابد و بی نهایت بار تکرار میشوند. یعنی شما همین زندگی رو بارها و بارها زندگی میکنید،

میشه شباهت با باور بودایی به نام “چرخ سامسارا” رو دید. که تمامی زندگانی ها یا ارواح، چرخه جدیدی پس از مرگ شروع می کنن. البته نه دقیقا همون زندگی . چیزی که بهش “تناسخ” میگیم. که بعضی ها میگن به یک پدیده دیگه به نام “دژاوو” یا آشناپنداری مرتبط هست. بودایی ها باور دارن که تنها زمانی که ما حقیقتا به روشنایی برسیم که همون “نیروانا” هستش، از شر این چرخه ابدی راحت میشم.

واقعیت اینه که ما نمیتونیم با قاطعیت بگیم که بعد از مرگ چه اتفاقی می افته و تا وقتی خودمون نمیریم، هیچ وقت هم نخواهیم توانست از دنیای بعد از مرگ با خبر شویم

حتما بخوانید:  واقعا زبان بدن چیست ؟

بعد از مرگ چه اتفاقی برای بدن ما میوفته؟

 دانلود فایل ویدیویی

پزشکان وقتی تشخیص مرگ شما رو اعلام میکنن که قلبتون دیگه نمی زنه و هیچ فعالیت الکتریکی در مغزتون اتفاق نمی افته. مرگ مغزی ، طبیعتا مرگ محسوب میشه با اینکه برخی از دستگاه ها میتونن شما رو تا یه مدتی زنده نگه دارن. و یا ممکنه مرگ پدر و یا مرگ مادر شما ،به صورت قلبی باشه. به این معنی که قلب دیگه نمی زنه و خون در بدنتون جریان پیدا نمی کنه. میشه یک نفر رو از مرگی که به اون “مرگ پرشکی یا مرگ کلینیکی” میگیم به زندگی برگردوند. اما بعد از اون فقط حدود ۴ تا ۶ دقیقه دیگه زنده می مونین.

حالا بیاین فرض کنیم که شما به سمت نور رفتین و دیگه درگذشتین. “به این میگن “مرگ بیولوژیکی. از این جا به بعد دیگه قشنگ نیست. ولی برات مهم نباشه، چون فرض میکنیم که تو الان دیگه مردی!

حالا الان بعد از مرگ ، وقتی که از جمع ما میری، ماهیچه هات ریلکس میشن. و این شامل معقد مبارک هم میشه. یعنی اونهمه قرمه سبزی و لوبیا اینا که واسه ناهار خوردی ازت میزنه بیرون . اون گازهایی هم که توی دل عزیزت هستن، میزنن بیرون و بوی گند میدن. همینطور ادراری که تو مثانته .

پس راحت میشه گفت که مرگ، کثافت کاری هم زیاد داره و حتی در مردها ممکنه آب منی هم بیرون بزنه و برای زنها اگر حامله باشن ممکنه زایمان کنن . که به این اتفاق “تولد تابوتی” میگن البته اتفاق نادریه . تو این اتفاق گازهایی که تو شکم هستن کار فشار عضله های رحم در زمان زایمان معمولی رو بازی می کنن و نوزاد بیرون میندازن .

حتما بخوانید:  روشهای ساده و روزمره برای سلامت مغز

همینطور که بدن از شر چیزایی که توش باقی مونده رها میشه. یه سری صدا ها شنیده میشه و با فرار هوا از دهان شما، ممکنه صداهایی از دهان شما بیرون بیاد.

پرستاران و افرادی که با افراد تازه مرده کار میکنن. بعد از مرگ و تا مدت یک روز ، مدام از صداهایی مثل آه و اوه که از افراد مرده میاد گزارش می دهند

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

ممکنه حتی عضله هاتون حرکتم بکنه، این به معنی زنده بودن نیست، اینها فقط انقباض عضلانی هستن. حتی ممکنه به حالت آلت راست هم برسید اگر زمانی که مردید روی شکم بوده باشید و خون به اون سمت حرکت کرده باشه. یا خون ممکنه به یک مکان دیگه از بدنتون کشیده بشه کخ این پدیده “لیور مورتیس” نام داره. و این همون جاهایی از بدن شماس که تو مثلا تو تلویزیون می بینین که رنگ بنفش به خودشون گرفتن.

اینا چیزای باحالی هستن که ممکنه مدت کمی بعد از مرگتون اتفاق بیوفتن. وقتی خونی در بدنتون در جریان نباشه، بدنه شروع به سرد شدن میکنه . به این پدیده بعد از مرگ ، “الگور مورتیس” یا سردی مرگ می گن. این کاهش دما تا زمانی که دمای بدن و محیط یکی بشه ادامه پیدا می کنه.

بعد گذشت ۲ تا ۶ ساعت بدنتون سفت میشه. و به این میگیم “ریگور مورتیس” و به این خاطره که کلسیم راهش رو به سلولهای ماهیچه هاتون پیدا می کنه. سلولها هم بدون جریان خون از بین میرن و این باعث رشد باکتری میشه و این پدیده برای زمانی هست که بعد از مرگ شروع میکنین به تجزیه شدن.

حتما بخوانید: انواع استرس و عوامل استرس زا – تاثیر استرس بر مغز و بدن چیست؟

ممکنه به نظر برسه که مو یا ناخن های شما رشد کرده اند اما چنین چیزی نیست. چون پوست شما داره از بین میره و به عقب رانده میشه، این تصور غلط رشد مو و ناخن به ما میده. پوست شل میشه و تاول روی اون ظاهر میشه.

مرحله بعدی ، مرحله فاسد شدن هست که باکتری ها و میکروارگانیسم ها جشن باشکوهی بعد از مرگ روی جسد شما برگزار می کنن. خیلی زود بوی تعفنی خواهید گرفت که عمرا زمانی که زنده بودین تجربه نکرده باشین. یه بنده خدایی می گفت بوی تخم مرغ گندیده به همراه پشگل توی توالتی که یه ماهه تمیز نشده به توان ۱۰۰۰ . واقعا ترسناکه!!!

به زودی تمامی چیزایی که نرم بودن به مایع تبدیل میشن و چیزایی مثل استخون و مو و ناخن همونطوری میمونن. مسیر تجزیه شما از قبل از زمانی که تو قبر میرین  شروع شده. اگر مومیایی بشین و دفن بشین، روند تجزیه کند میشه. اگر میت رو زمین مونده باشین، در عرض یک ماه به یک مایع کثافت تبدیل خواهید شد. که حشرات و کرم ها و حیوانات هر کدوم به نوبت یه دلی از عزا از جسد شما در آوردن.

برخی متخصصین میگن زیر زمین بین ۱۰ تا ۱۲ سال طول میکشه که شما به فقط یک اسکلت تبدیل بشین. بعد ۵۰ سال حتی استخون هاتونم جزئی از خاک میشن. خوبه که بدونیم عوامل زیادی که تو این بحث هم جا نمیشن روی سرعت تجزیه می تونن تاثیر گذار باشن.

بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ | ایران محتوا | یادگیری بدون مرز

امیدوارم از این مطلب در مورد دنیای بعد از مرگ و اینکه برای بدن ما چه اتفاقی بعد از مرگ می افته استفاده کرده باشید.

حتما بخوانید: اعتیاد به موبایل را با این ۷ روش ساده از بین ببر
حتما بخوانید: اشتباهاتی که بعد از بیدار شدن از خواب انجام میدیم

لطفا نظر خودتون رو در مورد این مطلب به ما بگید. مرسی 🙂

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

این فیلم رو دیدم خوب بود
مسعود بختیاری

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست